Отидете към основна версия

55 948 40

30 книги, които всеки трябва да прочете

  • световния ден на книгата-
  • книги-
  • четене

Списъкът не претендира за изчерпателност или представителност

Снимка: Shutterstock

"Няма по-евтино развлечение и по-продължително удоволствие от четенето", твърди Мишел дьо Монтен.

Само преди няколко дни, на 23 април, бе Световния ден на книгата. По този повод от сайта Reddit са направили проучване сред своите читатели за книгите, които трябва да бъдат задължително прочетени от всеки. Списъкът не претендира за изчерпателност или представителност, а просто изразява предпочитанията на потребителите, пише economic.bg. Заглавията не са подредени по значимост, а всяко от тях е представено със съвсем кратка анотация.

Ето и най-често посочваните произведения:

„Дзен и изкуството да се поддържа мотоциклет” от Робърт М. Пърсиг

Философско пътешествие на един баща и неговия син през Америка, търсещо фундаменталните въпроси за живота.

„Последната лекция” от Ранди Пауш и Джефри Заслоу

Заветът на един болен от рак човек за радостта от живота.

„Кратка история на почти всичко” от Бил Брайсън

Неакадемично обяснение на науката, което завладява със своята духовитост и любопитство.

„Човекът в търсене на смисъл” от Виктор Франкъл

Уроците за духовно оцеляване на преживелия концентрационните лагери невролог и психиатър.

„Вечната война” на Джо Холдеман

Фантастичен роман, сравняван с „Параграф 22” заради военния си сюжет и абсурдите, но прескачаш отвъд милитаристичните теми.

„Маус” от Арт Шпигелман

Считана за най-завършената творба за Холокоста, носител на „Пулицър”.

„За кого бие камбаната” – Ърнест Хемингуей

Един от шедьоврите на Хемингуей за човешките съдби, любовта, смъртта. Считан е за най-добрият му роман. Сюжетът разказва за Първата световна война, а любовните сцени са обявени за най-добрите в американската литература.

„Кафка на плажа” от Хируки Мураками

Книгата разказва историята за избягал от вкъщи тинейджър, но повествованието е толкова многопластово, че самият автор твърди – за да бъде разбрана, трябва да се прочете много пъти. „Кафка на плажа - твърди той - съдържа не една гатанка, но аз не давам техните отговори. За всеки читател отговорът е различен и той трябва да го открие за себе си.“

„Малкият принц” на Антоан дьо Сент-Екзюпери

Една от вечните книги за живота и хората, поетичен и философски разказ под формата на детска приказка с дълбоки идеалистични мисли, превърнали се днес в афоризми.

„Пътят” на Кормак Макарти

С награда „Пулицър” за 2007 г., разказва за пътуването на баща и син през опустошена Америка, за да занесат огъня на целия човешки род.

„Сто години самота” на Габриел Гарсия Маркес

Философски разказ за живота на поколения от фамилията Буендия, нападната от проклятие, в измисленото южноамериканско село Макондо. Считан е за един от най-значимите романи на 20-и век, а в много класации е посочван сред най-значимите книги изобщо.

„На изток от рая” от Джон Стайнбек

Философски роман за борбата между доброто и злото, вдъхновен от легендата за Каин и Авел. Считан за един от най-значимите американски романи.

„Как да печелим приятели и да влияем на хората” от Дейл Карнеги

Първата книга от добилото впоследствие популярност течение за популярна психология и самопомощ. Съвети за към успех и самоусъвършенстване.

„Престъпление и наказание” от Фьодор Достоевски

Един от шедьоврите на литературата повдига въпросите за греха, страданието и волята, които се явяват божественото спасение на човека.

„Братя Карамазови” от Фьодор Достоевски

Последният роман на Достоевски, считан за завършващ т.нар. му „Петокнижие”, започнато с „Престъпление и наказание”. Продължава темите за отчаянието, вярата, духовната метаморфоза на човека.

„Чужденецът” на Албер Камю

Отличен с Нобелова награда за литература, първият роман на Камю е определян като произведение на абсурда. Разчепква темата за самотата и отдалечеността на човек от света. Считан е за едно от най-великите произведения на френската литература.

„Дюн” от Франк Хърбърт

Един от най-добрите научно-фантастични романи на всички времена, отличен с няколко големи литературни награди. Поредицата съдържа 6 книги.

„Историята на слугинята” от Маргарет Атууд

Фантастиката от канадската писателка е история за мрачно бъдеще, в което малкото останали след апокалипсис нестерилни жени са използвани за разплод.

„Ан от фермата Грийн Гебълс” от Луси М. Монтгомъри

Един от вечните детски романи, своеобразен урок по мечти, вълнения, забавления и приключения.

„451 градуса хо Фаренхайт” от Рей Бредбъри

Научно-фантастичен роман – антиутопия за тоталитарното общество, което насърчава масовата култура, а книгите са забранени и изгаряни. Малко общество от хора-книги запомнят наизуст произведения, за да ги запазят за бъдещите поколения.

„Щедрото дърво” от Шел Силвърстийн

История за детето и дървото, за обичта, вярата, желанието на даваш и саморазрушението.

„Да убиеш присмехулник” от Харпър Ли

Носител на „Пулицър”, романът е считан за едно от най-добрите приизведения на 20-и век. Макар разказът да е от името на дете, повдига сериозни въпроси като расовата дискриминация, смъртта, престъпленията и компромисите в живота.

„Фермата на животните” на Джордж Оруел

Една от най-популярните сатирични алегории на тоталитаризма, антиутопия, считана за един от най-добрите английски романи.

„На Западния фронт нищо ново” от Ерих Мария Ремарк

Разказ за ужасите на войната и едно унищожено оттях поколение от млади хора.

„Граф Монте Кристо” на Александър Дюма

Авантюристичният роман разказва историята на несправедливо обвинения и хвърлен в затвора Едмон Дантес, който се завръща като граф Монте Кристо, за да получи и раздаде справедливост.

„Параграф 22” на Джоузеф Хелър

Роман за абсурдите на бюрократизма, лишен от разум. Днес фразата „Параграф 22” е символ на ситуация без изход и порочен кръг. Книгата е в множество класации за най-добрите романи.

„Кланица пет” от Кърт Вонегът

Романът е написан като антивоенен, но прескача рамките на реализма, за да разказва фантастични сюжети за чужди планети и странни премеждия на героите си. След написването му Вонегът изпада в депресия е се заканва да не пише повече. Книгата е забранявана в някои училища и библиотеки заради сексуални сцени и насилие.

„Пътеводител на галактическия стопаджия” от Дъглас Аамс

Научно-фантастична комедийна поредица, определяна сред най-значимите произведения в жанра.Освен че е много забавна, тя дава отговор и на Въпроса за Живота, Вселената и Всичко останало – 42.

„Прекрасният нов свят” от Олдъс Хъксли

Антиутопичен роман, разказващ за свят, в който човечеството е премахнало войната, бедността, и болестите. Всички са щастливи, но цената е огромна – те са загубили чувствата си, близките си, изкуството и културата.

„1984” на Джордж Оруел

Антиутопичен политически роман за тоталитаризма в държава, която налага страх, пропаганда, наказания и наблюдава всеки по концепцията на „големия брат” – всевиждащото око.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 14 гласа.

Свързани новини