Отидете към основна версия

3 255 9

Как да преборите сами депресията

  • депресия-
  • техники

Съществуват редица начини да се справите с проблема напълно сами

Снимкa: Shutterstock

Почти всеки един от нас поради една или друга причина е изпадал в депресивни състояния. Това е изключително неприятно чувство, а спасението и връщането към нормалния начин на живот могат да бъдат трудни за по-лабилните.

Някои хора прибягват към помощта на специалист или различни медикаменти, но истината е, че съществуват редица начини да се справите с проблема напълно сами. В тази статия vesti.bg са подготвили няколко техники, с които да опитате да се преборите с депресията.

Депресията е психично разстройство, при което активността на човек и неговият интерес към живота намаляват. В това състояние лимбичната система на мозъка работи по различен начин – тя отговаря за емоциите, паметта, съня и други процеси в тялото. Основните признаци на депресия включват чести и силни промени в настроението, загуба на чувство за удоволствие, неспособност за концентрация, нарушена памет, неспособност за вземане на решение, постоянно задаване на едни и същи въпроси, страх, тревожност, пристъпи на паника, агресия, хронично чувство на умора, летаргия, безсъние или обратно - постоянна сънливост, загуба на апетит, загуба на тегло, храносмилателни проблеми, намалено либидо, усещане за натиск, тежест в корема и гръдния кош, задух, различни вегетативни симптоми като повишено изпотяване, сухота в устата и други.

Ето как да действате:

Проследете вашите нужди

Обикновено в състояние на депресия не ви се прави нищо. Важно е да не пропуснете момента, в който желанието да направите нещо все пак се появи. Изведнъж усетихте, че искате да се разходите? Излезте навън. Чувствате нужда да разговаряте с приятелите си? Обадете им се. Ако имате желание просто да лежите на дивана, позволете си и това. Опитайте се да отложите натоварващите ангажименти и да си позволите да си починете без угризения на съвестта.

Занимавайте се със спорт

Това вече не е психология, а чиста физиология – по време на тренировка, независимо дали ни харесва или не, мозъкът произвежда ендорфини – хормони на щастието и радостта, чиито дефицит провокира депресивни състояния.

Премахнете разрушителните мисли

Депресията се характеризира с разрушителни мисли. Това са преценки, които възникват мимолетно и най-често не разчитат на конкретни факти (пр. „Никой не ме обича“, „Аз съм безполезен“, „Самотен съм“). Често човек не осъзнава тези мисли, но усеща емоциите, които възникват в резултат на тях. Важно е да се абстрахирате от подобни разсъждения, защото само влошават състоянието ви.

Творете

Арт терапията е цял раздел от психотерапията. Творчеството наистина помага за справянето с депресията. Всеки резултат от творческата работа повишава самочувствието.

Променете начина си на живот

Всеки ден се опитвайте да промените начина, по който мислите, възприемайте случващото се в положителна светлина. Не обвинявате за неуспехите си обстоятелства или други хора, намерете сили да се изправите пред истината. Повтаряйте си по-често: "Само аз съм отговорен за случилото се. Мога да променя всичко." Следващия път, когато се окажете в подобна ситуация, опитайте се да се държите различно.

*Ако имате самоубийствени мисли и/или чувство за безнадеждност, важно е да се консултирате с лекар. Ако тези мисли се увеличат, незабавно потърсете професионална помощ!

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 7 гласа.

Свързани новини