Оръжията на 1900 години са открити в пещера с изглед към водния басейн.
Три от четирите остриета, дълги 60-65 см, все още са били затворени в дървените си ножници.
Мечовете били забелязани в почти напълно недостъпна пукнатина от екип фотографи, които документирали надпис.
Археолозите смятат, че оръжията са били иззети от римската армия и скрити в пещерата от юдейски бунтовници.
"Това е драматично и вълнуващо откритие, което засяга специфичен момент от времето", заяви в изявление Ели Ескусидо, директор на Израелската служба за антики (ИАА).
Той обясни, че сухите пустинни условия около Мъртво море означават, че са се запазили артефакти, които не биха оцелели на други места в Израел.
"Това е уникална капсула на времето, в която фрагменти от свитъци, монети от времето на еврейското въстание, кожени сандали, а сега дори мечове в ножницата си, са така остри, сякаш току-що са били скрити днес", добави той.
Преди 50 години в пещера на скала над Мъртво море е открит сталактит с частичен мастилен надпис на древен иврит.
Археологът д-р Асаф Гайер от университета "Ариел", геологът Боаз Лангфорд от Еврейския университет в Йерусалим и фотографът Шай Халеви от ИААА наскоро посещават пещерата, за да използват мултиспектрална фотография и да разкрият части от надписа, които не се виждат с просто око.
Когато оглеждал горното ниво на пещерата, Гайер попаднал на римско копие в тесен процеп.
След като съобщават за находката, те се връщат с друг екип, за да проведат разкопки, по време на които са открити четирите меча.
Трите оръжия, които все още са в дървените си ножници, са идентифицирани като римски спати или дълги мечове, а четвъртият, по-къс, е определен като меч с пръстен.
"Всеки един от тях може да ви разкаже цяла история", казва Гай Стибел, археолог от университета в Тел Авив, специализиран в римската военна история.
"Те отразяват и един много по-обширен разказ за цялата Римска империя и фактът, че от една малка пещера в много отдалечено място на края на империята всъщност можем да хвърлим светлина върху тези механизми, е най-голямата радост, която ученият може да има", каза той.