Отидете към основна версия

2 565 4

Могат ли Обама и Путин да решат сирийския конфликт – заедно?

  • барак обама-
  • сащ-
  • владимир путин-
  • русия-
  • сирия-
  • конфликт-
  • решение-
  • сближаване

Разговорът между Обама и Путин в Турция може да означава начало на нещо голямо

Снимка: БТА/ AP
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Няма звук, само снимки. Барак Обама и Владимир Путин разговарят на една маса в Турция. Срещата в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в Анталия идва на фона на кървавите терористични нападения в Париж, отнели живота на най-малко 130 души. Това пише в анализа си за The Daily Beast Елинър Клифт.

Дошло ли е времето президентите на САЩ и Русия да погледнат в една посока – с общи усилия, с общи действия – и да решат конфликта в Сирия?

Москва започна въздушни удари в края на месец септември по молба на сирийския президент Башар Асад. Западът обвини Русия, че атакува позиции на умерената опозиция, за да заздрави режима на Асад. Нападенията в Париж, обаче, доведоха до сближаване на двете страни, отбелязаха световните медии.

За първи път от много време насам Обама заяви, че Путин е конструктивен партньор в разговорите за Сирия – в опита да се намери политическо решение за слагане край на сирийския конфликт.

На фона на нападенията на „Ислямска държава“ и бежанската криза – най-голяма след края на Втората световна война – като че ли САЩ и Русия могат да погледнат заедно в една посока – към общия враг.

За да сложат край на Втората световна война, съюзническите сили се обединяват срещу общия враг – Адолф Хитлер и нацистите. Историческият паралел в този момент не е случаен.

Отговорът на въпроса дали Русия и САЩ могат да се отърват от Асад и да се концентират върху унищожаването на „Ислямска държава“ не е еднозначен. Това е сложен въпрос, но знаците са положителни.

Бившия US посланик в Русия Майкъл Макфол заяви, че свалянето на руския пътнически самолет над Синайския полуостров може да се окаже повратна точка.

„Няма стратегия за победа над джихадистите – без политически решение. Колкото по-дълго се подкрепя Асад, толкова по-вероятна е насилствена революционна промяна“, заявява американецът. Според него е „гигантски мит“, че Москва атакува позиции на „Ислямска държава“ в Сирия.

Бившият посланик в Сирия Робърт Форд пък е скептичен, че Русия променя позицията си относно Асад и режима му.

Преди дни „Ройтерс“ съобщи, че Русия и Франция са извършили удари по цели на ИД в северната част на Сирия – в отговор на сваления самолет и кървавите атаки в Париж. Френският президент Франсоа Оланд заяви, че действията на „Ислямска държава“ в Париж са „акт на война“. Дали това е война само на Франция, или Запада и Русия срещу терористите?

Историческите аналогии никога не са перфектни, но когато бъдещето на западната цивилизация е разклатено, срещата между Обама и Путин и разговорът в Турция може да означава начало на нещо голямо.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини