В София се проведе протест за въздуха. Гражданската ангажираност с тази болна тема е важна и похвална. Най-сетне хората масово схванаха, че има проблем и той е сериозен. Недоволството е основателно, но то трябва да си отговори на два въпроса. Първо, кой има вина. Второ, кой може да промени нещата.
Протестът срещу мръсният въздух е протест срещу горенето - древно и трудно изкоренимо занимание.
А горенето и състоянието на въздуха зависят от много фактори.
Те от своя страна зависят от различни институции и от собствената ни образованост и поведение. В момента основният източник на замърсяване е отоплението. Дали протестът ще е на хората с централно парно срещу хората с печки на дърва и въглища? Дали ще бъде протест на по-богатите (които имат по-хубави и по-модерно отоплявани къщи), срещу по-бедните? Дали няма да се изроди в протест на българите срещу циганите (защото циганите по принцип са виновни за всичко)? Или ще бъде протест срещу кмета, министъра или министър председателя, защото те трябва да могат да решат всеки проблем?
Тук идва и вторият въпрос: Какво да се прави?
Какво може да направи общината? Много. Но не достатъчно. Идеята за безплатен транспорт, която много харесаха, е абсолютно нелепа и аз много се надявам общината да има смелостта да я зареже. Зелените билетчета също са много съмнителни и ще предизвикат административен хаос. Отказът от купуване на дизелови автобуси, решение, което общината изглежда е взела, е стъпка в правилната посока. Ангажиране на МОСВ, КАТ и на прокуратурата за строги мерки за горените материали, както и събирането на стари гуми и други подобни са много разумни мерки, защото те могат да дадат ефект.
Но в същото време някой трябва да вземе политическо решение да се забрани продажбата на въглища. Много непопулярно решение.
Трябва да се забрани продажбата на мокри дърва за огрев.
Също непопулярно. Трябва да се извадят стотици коли от движение. Непопулярно. Трябва още пешеходни зони и велоалеи като тези, срещу които всички ругаят. Непопулярно. Много от тези мерки ще струват пари и ще засегнат по-бедната част от населението. Готови ли са по-бедните да плащат повече? Или по-богатите да плащат за по-бедните?
Ако не си отговорим трезво на тези въпроси, ще си протестираме така, пълни с гняв, че нищо не върви и ще опрем най-сетне до Леонардо ди Каприо или някой друг актьор, който не знае къде е България, да ни каже какво да правим. Няма да се учудя ако утре Аджелина Джоли пусне гневен туит срещу кмета с призив веднага да спре колите София.