АСТА се прави и договаря на тъмно, а САЩ са сред нейните инициатори. Решението за подписването на споразумението от България е взето, без демократично обсъждане на проблема със заинтересовани страни и граждани.
Това заяви в ProИнтервю евродепутатът от Групата на социалистите и демократите в ЕП Ивайло Калфин.
Калфин призова Народното събрание да не ратифицира Търговското споразумение за борба с фалшифицирането (АСТА). Евродепутатът, който е докладчик на ЕП по въпросите на сигурността в интернет, смята, че споразумението съдържа редица правно неизяснени текстове, „което може да доведе до незаслужени репресии и цензура в интернет“.
Според него прилагането на АСТА би ограничило силно използването на софтуер с отворен код и различни апликации, което е изключително недалновидно и несправедливо. Да не говорим за техническите трудности, които ще възникнат за създаване на филтри за съдържанието или за установяването дали дадена стока е фалшифицирана или не.
АСТА съдържа разпоредба, предвиждаща отговорност на интернет доставчиците по отношение на съдържанието на информацията, качвана в интернет. "На тях се възлага да шпионират и да докладват, ако имат съмнения за фалшифицирани продукти или нерегламентирано ползване на продукти, защитени с авторски права. Това им дава право да следят всяко писмо или влизане в сайт, което е недопустимо, а в страни с печална слава на полицейски държави като България, тази вратичка може да стане голям проблем", заявява Калфин.
Интернет трябва да бъде свободно пространство, категоричен е българският евродепутат, но това, че е против АСТА не означава, че е за нарушаване на авторските права във виртуалното пространство.
„Ако ми се гледа филм, предпочитам да го гледам в киното - и без това нямам особено много време. Дисковете у дома си ги купувам от магазините. Опитвам се да науча за това и дъщеря си“, споделя той.
Подписването на споразумението АСТА предизвика сериозни реакции в подкрепа на свободата в интернет. Надявам се обаче със същата енергия толкова много хора да защитават и авторските права, казва Ивайло Калфин.
Ще Ви дам един пример: една от гледаните български телевизии не получава и стотинка от кабелните и сателитните оператори, въпреки че от години е в пакета им и то има добър рейтинг. Ние всички си плащаме на тези оператори месечна такса. Но от нея нищо не стига до голяма част от телевизиите, които гледаме. Плаща се на редица чужди, а българските се плашат, че ако много настояват, че ги изхвърлят от пакетите. Става въпрос за няколко стотинки месечно от абонат, при положение, че плащаме десетки левове. Та, това не е ли повод за акция за обществена защита?, пита евродепутатът.
Цялото интервю в Probook
Всеки от вас може да зададе своя въпрос.