Отидете към основна версия

19 297 55

Путин ли управлява най-големия съд в България?

  • алексей трифонов-
  • съд-
  • руско гражданство

Скандал около председателя на Софийски градски съд Алексей Трифонов и руското му гражданство

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

По какво си приличат американският президент и български съдия, следовател или прокурор?

Американският президент трябва да е роден в Америка и да има само американско гражданство.

Член. 162 от Закона за съдебната власт повелява, че съдия, прокурор или следовател може да бъде лице, притежаващо само българско гражданство. Това изискване не важи за председателят на най-големия съд в България – Алексей Трифонов. Той е роден през 1972 г. в Курс, тогавашен СССР.

Той е дете на смесен брак и по традиция родените в онези времена деца се записваха със съветско гражданство. След разпадането на СССР Русия прие промени в законодателството, които

по ускорена процедура служебно преобразуваха съветското гражданство в руско такова.

Мълчанието на Алексей Трифонов по въпроса за неговото руско или българско гражданство, а може и да е двойно буди тревога, защото той през дългата си съдийска практика е газил закона.

Само да припомним, че на 27 ноември 2018 г. Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет игнорира мнението на съдиите от Софийския градски съд, които със значително мнозинство издигнаха за председател съдията от същия съд Евгени Георгиев, и избра с 9 гласа съдията от Апелативния съд Алексей Трифонов за председател на най-важния окръжен съд в страната - Софийския градски съд (СГС).

За Евгени Георгиев гласуваха 4-ма членове на колегията.

Ситуацията допълнително се натегна от натиска, упражнен от кадровика в съдебната система Драгомир Кояджиков да не се чака делото по жалбата, с която се оспорва избора му.

Самият Евгени Георгиев оспорва избора на Алексей Трифонов с аргумента, че съдийската колегия не се е съобразила с решението на общото събрание на съдиите в СГС и така е нарушила принципа за последователност и предвидимост при кадровите си решения, защото в други случаи го е правила.

В началото на февруари Драгомир Кояджиков наложи мнението си да не се чака разглеждането на жалбата на Евгени Георгиев и Алексей Трифонов встъпи в длъжност.

Избухването на скандала с руското гражданство на председателя на СГС само поставя въпроса доколко

ВСС може да гарантира независимост на българската съдебна система от чужди влияния.

След анексията на Крим от Русия – Владимир Путин засили враждебната си риторика срещу ЕС и защитаваните от Общността ценности като върховенство на закона, разделението на властите, защитата на човешките права, частната собственост и демокрацията. Само да припомним, че опозицията в Русия беше унищожена, а актовете на гражданското общество се преследват с цялата сила на закона.

На 22 април журналистката Валя Ахчиева разкри в сайта euelectionsbulgaria.com, че съдия Трифонов, който е роден в руския град Курск през 1972 година, е вписан като български гражданин без законови основания. На този факт не е обърнато внимание и при първото му назначение като следовател през 1998-ма година, нито при преназначенията му като съдия, нито сега, при кандидатстването му за този ключов пост, с изключителен обществен интерес.

Защо никой от кадровиците в съдебната система не е проверил наличието на обективното обстоятелство: въз основа на какво правно основание и считано от кой момент, Алексей Трифонов е станал български гражданин?

Валя Ахчиева разкри, че българският Акт за раждане на Алексей Трифонов е съставен едва на 13.10.1988 година в Район „Илинден” на Столична община и на това основание Алексей е вписан в Регистъра на населението на българските граждани. Това са 16 години след неговото раждане. Трябва да припомним, че към годината на раждане на председателя на СГС 1972 година действа една Конвенция между Народна република България (НРБ) и СССР, за предотвратяване на възникването на двойното гражданство. Тя предвижда, че родителите имат една година да решат дали детето ще има българско гражданство и да се откаже от съветското. Припомняме, че първият български акт за раждане на Алексей Трифонов е издаден 16 години по-късно – 13.10.1988 година. Т.е. Алексей Трифонов е руски гражданин по действащите тогава законови текстове в СССР и България цели 16 години.

Валя Ахчиева припомня, че към 02.07.1972 година, когато се е родил Алексей в СССР е действала разпоредбата на чл. 6, буква „г”, от Закона за българското гражданство от 1968 година. Според този член, лицето не придобива българско гражданство към момента на раждането си, когато само единият от родителите му е български гражданин и детето е родено на територията на родителя чужд гражданин.

С други думи, дори да не беше сключен двустранен международен договор между НРБ и СССР / Конвенцията/, Алексей отново нямаше да придобие българско гражданство към момента на раждането си, поради действащата нормативна уредба.

Алексей Трифонов се скатава да служи в Афганистан?

Офицери от резерва, пожелали анонимност, разкриха пред ФАКТИ, че не е случайно, че 16 години след раждането му на Алексей Трифонов е издаден български акт за раждане. През 1988 г. СССР е затънал във военната си авантюра в Афганистан. Много момчета от смесени бракове, предпочетоха през 80-те години на миналия ХХ в. да имат зелен (тогавашен български) паспорт, вместо съветски.

Тъкмо тогава се появяват "белобилетниците" (наборници, освободени от военна служба поради непригодност). В средата на 80-те години на ХХ в. войната в Афганистан предизвиква ужас в съветското общество. За нея се носят страшни легенди. В Афганистан пращат провинилите се войници, процъфтяват войнишките издевателства, превърнали се в бич за съветската армия.

Алексей Трифонов е от 22 години в съдебната система.

Той започва кариерата си като следовател и работи една година в Столичната следствена служба. От декември 1999 г. до февруари 2005 г. е съдия в Софийския районен съд, а след това и в СГС. От октомври 2009 г. досега работи в САС. Съдийската си кариера прекъсва за кратко, само докато е назначен за зам.-министър на правосъдието в служебния кабинет на проф. Огнян Герджиков. Този пост заема от 6 март 2017 до 4 май 2017 г.

Преди 8 години Трифонов беше и член на ЦИК от квотата на ДПС, заради което по време на изслушването във вторник беше питан и за политически зависимости.

22 години един български съдия гази закона. Това става с мълчаливото съгласие на висши структури от съдебната система, които са натоварени със задачата да гарантират върховенство на закона и справедлив съдебен процес.

Недоумение буди факти, че резултатите от проверката за гражданството на председателя на Софийския градски съд (СГС) Алексей Трифонов ще станат ясни не по-рано от 12 ноември.

За тогава ще станат ясни резултатите от проверката. Все още няма гаранция, че тогава ще се проведе заседание или то няма да бъде отложено за по-нататък.

Кой стои зад Алексей Трифонов очаквайте в разследването на ФАКТИ.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 35 гласа.

Свързани новини