За жалост това е забрана заради самата забрана. Така Радомир Чолаков, изпълнителен директор на Съюза на издателите в България коментира по Радио К 2 въведената от 1 юни забрана за тютюнопушене.
Демократичното общество започва да развива едни форми на вътрешен диктат , на вътрешни свръхрегулативни механизми , които поставят въпроса свободно ли е обществото вече или ние сами си налагаме някакви самоограничения , връщайки се в едни по-стари времена, подчерта Чолаков.
По думите му в едно демократично общество започва да не се позволява на хората да определят сами в известни граници нормите на собственото си поведение и те се репресират, заради някакво поведение , което на останалите им изглежда странно .
Именно това ражда желанието за свобода и за различни правни формули за нея , както в Германия - след забраната за тютюнопушене в затворени помещения, германците решиха, чрез частни партита и сдружения на пушачите да се измъкнат от тази забрана. Германия, разбира се, отвърна на удара с приемането на закон за забрана на частните партита”.
"Прозира" една опасност в законодателството, посочи Чолаков . От това непрекъснато създаване на забрани да се достигне до рекет, злоупотреби и стимулиране на доносничеството. Той обясни, че именно с въвеждането на тези толкова крайни забрани, които понякога противоречат на здравия разум, се създават злоупотребите с право.
На въпроса как ще прогнозира последиците от този закон като юрист , Радомир Чолаков коментира че в страни като Италия и Турция тази забрана е успяла да се наложи последователно и безкомпромисно, но хората стават все по-апатични в отстояването на правата си и по-скоро в България ще се правят някакви опити да се заобикаля закона и да се пуши, както в Македония след 22 часа, защото инспекторите спят.