По официални данни населението на София /1 270 000/ е с около 170 000 по-малко от населението на Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора /1 440 000 общо/. По реални е с поне половин милион повече. Ако криминогенният фактор беше разпределен равномерно, изводът, че престъпността в София би трябвало да съизмерима с тази в Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора, взети заедно, би носил някаква информативност.
Важно е и да не се вземе предвид, че престъпността в столиците на държавите от ЕС драстично надвиша тази в най-големите по-малки градове, дори ако механичният сбор от населението им се доближава до столичните нива. Освен това, свръхконцентрацията на полицейски и разследващ ресурс в София, очевидно с презумпцията, че се налага да се бори с най-интензивната престъпност в държавата, говори сама по себе си. Всичко това обаче са празни теоретични приказки, които банда брутални факти опровергава магично, както подобава на една приказна държава като България. Каква е реалността?
София е оазис на законността и сигурността и престъпления почти не се извършват, в сравнение с бандитските анклави Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора. Наглед ексцентрично, това твърдение почива на монолитна фактология, резистентна към медийни истерии и интерпретации. Ето защо.
Отговорът на въпроса как се измерва нивото на престъпност само на пръв поглед изглежда дискусионен и е без значение върху какви свободни съчинения се упражняват разни "експерти" по вътрешна сигурност. Критерият е ясен и почти изчистен от нюанси - брой осъдителни присъди за най-често извършваните престъпления. Накратко, това са "Престъпленията против собствеността", обичайно кражби, грабежи и измами и "Общоопасните престъпления" - съставите за "наркотиците" - производство, разпространение и други, както и управлението на МПС под влияние на алкохол и/или наркотици. Осъдителните присъди за "Престъпления против собствеността" /ПС/ и "Общоопасни престъпления" /ОП/ за 2018 г. са в следния порядък:
1. Пловдив - 481 /ПС/, 1322 /ОП/;
2. Варна - 325 /ПС/, 596 /ОП/;
3. Бургас - 354 /ПС/, 586 /ОП/;
4. Стара Загора - 335 /ПС/, 624 /ОП/.
5. София - 324 /ПС,/ 482 /ОП/.
Само с оглед на този подвиг на разследващите органи е прекрасна идея следващият столичен кмет да инициира чествания под надслов "София - най-сигурното място за живеене в Европа". Убеден съм, че ще се отрази добре и върху цените на недвижимите имоти.