Отидете към основна версия

7 081 23

Кой е Малофеев, заради когото арестуваха лидерите на "Русофили"

  • константин малофеев-
  • русофили

Той е полезен на Путин с политическите си връзки и богатството си - ресурси, с които поддържа проекти, от които Кремъл предпочита да пази дистанция", казва Сергей Марков, политически консултант на руската президентска администрация

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

"Путиновият Сорос", "модерният Распутин", "шефът на пропагандата в Крим", "човек, способен да продаде пясък на Сахара" - така го описват онези, които го познават.

"Аз съм благотворител" - така се определя самият той, помолен да отговори на все по-често задавания въпрос: "Кой е Константин Малофеев?"

Заради него днес беше арестувано цялото ръководство на движение "Русофили" в България. Председателят на организацията Николай Малинов продължава да е в ареста, секретарят - Юрий Борисов е пуснат след наколкочасов разпит за връзките на организацията с олигарха Константин Малофеев.

Кой е той?

"Преди 10 години беше Господин Никой", казват за него в Русия. Днес обаче "самонаправилият се" милионер Малофеев е част от групата на религиозно-консервативния бизнес елит на Кремъл, чието влияние върху политиката на Владимир Путин нараства все повече през последните години.

В кръга на "общите познати" на Малофеев и Путин влиза архимандритът на Сретенския манастир Тихон, изповедник на руския президент, с когото бизнесменът се съветва по всички въпроси.

По думите на отец Тихон - Владимир Владимирович се отбивал в неговия храм, понеже манастирът се намирал "близо до предишната му месторабота" - в съседство с КГБ на улица "Большая Лубянка" в Москва.

Отец Тихон влиза в надзорния съвет на учредения от Малофеев благотворителен фонд "Василий Велики", една от най-големите фондации на Русия - там е и съветникът на Путин Игор Шьоголев.

Там е и режисьорът Никита Михалков, който напоследък се прочу с намерението си да създаде контра-Макдоналдс - руска верига ресторанти за бързо хранене "Едим дома" (Да ядем вкъщи), за което поиска близо 1 млрд. рубли държавна помощ от Владимир Путин.

"Той е полезен на Путин с политическите си връзки и богатството си - ресурси, с които поддържа проекти, от които Кремъл предпочита да пази дистанция", казва Сергей Марков, политически консултант на руската президентска администрация.

Неслучайно името на Константин Малофеев беше едно от първите, включени в черния списък на ЕС и САЩ:

Първият "министър-председател" на ДНР - Александр Бородай, е бивш PR-консултант в компанията на Малофеев Marshall Capital.

Главнокомандващият на "опълченците" от самообявилата се Донецката народна република (ДНР) Игор Стрелков е бивш началник на сигурността в същата компания.

Самият Малофеев отрича упорито съмненията, че е участвал с пряко финансиране в конфликта в Източна Украйна. Това, което признава самопровъзгласилият се "благодетел", обаче, е, че помага с "хуманитарна помощ" на бежанците от зоните на бойните действия.

Константин Малофеев стана известен в Европа и България именно покрай кризата в Украйна. "Православният олигарх", както го наричат, зае активна позиция и неговият фонд "Василий Велики" доставяше хуманитарна помощ за Донбас, която според западни наблюдатели е била прикрита помощ за сепаратистите.

"Цялата ни история показва, че Русия може да се развива ефективно само в състояние на подвиг", казва той.

Така оценява и решението на Владимир Путин за присъединяването на Крим към Руската федерация.

"До този момент само губихме, отстъпвахме. Естествено, при Путин този процес поспря. Но несигурността за бъдещето остана", допълва Малофеев.

Той не вярва в социологията, която показва, че все повече руснаци предпочитат "гнилия Запад" пред перспективата за "постоянен подвиг" в руски превод.

"Зависи как се задава въпросът. Ако например попитате хората "Смятате ли, че при определени условия Русия може да върне Крим?", ще получите 89% отговор "В никакъв случай".

От позицията си на православен "благодетел" Малофеев заема пост в комисията по семейните въпроси към Руската патриаршия.

Участва и в работните групи на комисиите в Думата в качеството си на ръководител на "Лигата за безопасен интернет", която се занимава с борба с детска порнография и друга "вредна за децата информация".

Малофеев е застъпник за връщането на монархията в Русия.
Макар да признава, че на този етап проектът за смяна на държавното управление звучи утопично, продължава да вярва, че тенденциите се развиват точно в посока на реставрацията на Царството.

"В Русия всичко е възможно. В момента само 5% от населението ходи на църква в неделя. Когато станат 30%, а най-добре - 50% - въпросът за монархията ще се появи от само себе си", смята той, като подчертава, че броят на хората, които не изключват възстановяването на монархията в Русия, се е удвоил в сравнение с началото на 90-те години.

Капитализмът, безусловно, е порочен, твърди Константин Малофеев, който не вижда противоречие между ортодоксалните си възгледи и собственото си богатство.

"Не всички могат да бъдат предприемачи, това е определена способност на характера, но състоятелният предприемач трябва да помни, че Бог не му е дал парите, за да си ги налепи по стените в тоалетната или да ги държи на влог. Той ги е получил, за да ги раздава", развива вижданията си Малофеев.

"Трябва да се откажем от лихвите. Банките не трябва да печелят от лихви. Арабските, иранските банки работят без процент, като банки за проектно финансиране. Те участват в риска. Ако проектът проработи - печелят", казва Малофеев.

Някой би казал, че философията му подозрително напомня възхода и падението на КТБ.

Руските медии твърдят, че той е толкова близък до президента Путин, колкото и с обявилия се за инвеститор белгиец Пиер Луврие, който преди години придоби за 1 евро активи на Цветан Василев. Нещо повече - дори се твърди, че може би Константин Малофеев е прехвърлил формално бизнеса си на Луврие, за да избяга от санкциите на ЕС и САЩ, както и че Луврие е новият шеф на Гиркин, а двамата заедно с Малофеев дирижират събитията в Донецк.

И не само заради съвпадението между думите му и самопризнанията на Цветан Василев за модела на функциониране на трезора, чиято собственост делеше с руската Внешторгбанк и Оманския фонд.

Ако си спомняте забележителната поява на прословутия Пиер Луврие от Люксембург, или инвеститорът "за едно евро", който се опита да спаси активи на Цветан Василев, не може да не се сетите за дружеската му снимка с Игор Стрелков, описан от белгиеца като "най-големият герой на нашето време" - същият онзи шеф на охраната във фонда на Константин Малофеев, превърнал се в предводител на сепаратистите в Донбас.

Малофеев гледа мащабно на задачата си: да утвърждава "традиционните ценности" в Русия и Европа, както и да укрепва отношенията между Москва и "православните страни" - Гърция, България и Сърбия.

Освен че е най-големият миноритарен собственик на държавно-контролирания "Ростелеком", Константин Малофеев е председател на съвета на директорите на групата "Царьград", която управлява няколко бизнес-начинания под една марка.

Един от проектите му е телевизионният канал "Царьград ТВ", за чието създаване са похарчени десетки милиони долари.

Едновременно с това Малофеев е придобил собственост в популярна гръцка телевизия - неслучайно, министърът на отбраната на Гърция и лидер на "Независимите гърци" Панос Каменос е близък приятел на руския олигарх.
През октомври 2014 г. Каменос присъства и на сватбата на бившия губернатор на Атон Янис Карагиоргис със София Сотираку, която не се провежда в Гърция, а... в московския хотелски комплекс "Царьград" на Константин Малофеев (който няма право да влиза в Гърция заради санкциите).

Същият Карагиоргис беше сочен като новият собственик на ТВ7, в чието ръководство ще влезе бившият депутат от БСП и шеф на движение "Русофили" Николай Малинов, както самият той се похвали.

Развитието на политическата криза и икономическото преразпределение в България през последните 3 години добива съвсем различни очертания, когато пъзелът с кризата около КТБ се погледне през перспективата на целите и ресурсите на Малофеев.

В това число влиза и участието на "доброволческите" паравоенни формирования от България и Сърбия в размириците в Украйна (в които се включиха дори хора като Павел Чернев).

И "безплатният" престой на 18-те международни наблюдатели на изборите в Донецк и Луганск, сред които място намери и Магдалена Ташева, която призна, че разноските ѝ са поети от "федерация от неправителствени организации - за евразийско сътрудничество и за бежанците".

"Цялата ни история показва, че Русия може да се развива ефективно само в състояние на подвиг", казва ортодоксалният милионер.

Именно Константин Малофеев беше основен спонсор на тайна среща на крайнодесни партии от Европа и руски националисти във Виена. Представител на България на сбирката е бил лидерът на „Атака” Волен Сидеров.

На националистическия форум са присъствали председателят на австрийската Партия на свободата Хайнц- Кристиян Щрахе и племенницата на лидерката на Националния фронт във Франция – Марин льо Пен. От руска страна са били главният архитект на Евроазийския проект Александър Дугин и художникът- националист Иля Глазунов.

Целта на организаторите била да върне Европа към „основните ценности на християнската цивилизация”.

Малофеев не е криел тесните си връзки с арестувания днес Николай Малинов и русофилите в България.

Преди време пред "Капитал" Малофеев заяви, че помага на ръководителя на движение "Русофили" Николай Малинов да купи ТВ 7 и има интерес от инвестиции в България, но тъй като се намира под санкции, това няма как да стане. Името му се свърза с Цветан Василев покрай Дмитрий Косарев - общ техен познат, който претендираше да притежава контролния пакет на БТК и все още оспорва сделката с ВТБ и Спас Русев. Самият Малофеев казва пред "Капитал", че се е запознал с Василев в Белград.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 9 гласа.

Свързани новини