Отидете към основна версия

3 938 14

Маргарита Драганова пред ФАКТИ: Има огромен спад в предлагането на работа

  • работа-
  • работодатели-
  • служители-
  • предлагане

"Единствено в сектор „Здравеопазване и фармация“ и в IT сектора няма спад", каза тя

Илюстративна снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

„Определено има огромен спад в предлагането на работа“.

Това каза пред ФАКТИ Маргарита Драганова от сайта за предлагане и търсене на работни позиции Zaplata.bg. Свързахме се с нея, за да разберем какво е търсенето и предлагането на работа от началото на пандемията досега, как се отразява пандемията на търсенето и предлагането на работа в различните сектори и какви тенденции се наблюдават.

„До началото на пандемичната обстановка, имаше криза относно намирането на служители. Работодателите бяха в затруднена позиция относно наемането. След месец март ситуацията рязко се промени, буквално за дни. От една страна, много хора останаха без работа, от друга, дори и останалите работещи работодатели ограничиха търсенето“, каза Маргарита Драганова.

На въпроса има ли обаче сектори, в които предлагането на работа не се повлия от пандемията, тя отговори: „Единствено в сектор „Здравеопазване и фармация“ и в IT сектора няма спад. В сектор „Здравеопазване и фармация“ се наблюдава засилено търсене на специалисти, които не могат да бъдат намерени, което е логично. Също така има търсене на високо квалифицирани специалисти с различни инженерни специалности, които обаче са много малко на трудовия пазар“.

Секторите, на които пандемичната обстановка повлияла най-силно, Маргарита Драганова от Заплата.бг определи сектора на ресторантите и заведенията, хотелиерството, туризма, работа в чужбина.

Най-голямо пък е търсенето на служители в следните сектори: „В здравеопазването и фармацията има търсене, но кандидатите са много малко. Другите, които търсят традиционно служители са големите търговски вериги и банковия сектор“.

На въпроса кои са секторите, в които преди пандемията предлагането на работа е било най-голямо, тя отговори: „Търговията, транспорт, логистика и спедиция, различните производствата бяха с голям дефицит на служители и разбира се IT и BPO секторите“.

Относно това дали има ли разлика между заплащането, което работодателите са предлагали за определена позиция преди пандемията и сега, тя каза: „Има разлика. Преди пандемията работодателите се опитваха да привлекат кандидати освен с възнаграждения и с обучителни програми, социални придобивки и др. Сега работодателите нямат нужда да правят толкова големи усилия - в рамките на часове получават стотици кандидатури, особено за позиции в които не са необходими специални умения и квалификация“

„Търсят се високо квалифицирани специалисти. Хората без опит и тези които не са специалисти изобилстват на трудовия пазар“, каза още тя в края на разговора.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 7 гласа.

Свързани новини