Отидете към основна версия

2 941 17

Нашествието на земляните

  • марс-
  • космически апарати-
  • сонда

Ще се търсят следи от живот и ще бъде изследвана околната среда

Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Случващото се през тези февруарски дни ще влезе в хрониките за усвояването на Марс. Скоро около съседната планета ще закръжи международна флотилия, съставена от апарати на ОАЕ, Китай и САЩ. Те бяха изстреляни от Земята между 20 и 30 юли 2020 год. Сгъстеният график на стартовете се обяснява с краткия промеждутък от време, в който условията за пътуване към червения съсед са оптимални и позволяват използването на по-малко гориво.

По принцип минималното разстояние между планетите невинаги е водещ фактор при избора на траектория за полета. Например, при планирането на бъдещите пътешествия до Марс и обратно ще се взима предвид и положението на Венера заради необходимостта да се направи гравитационна маневра около нея. Но засега еспедициите са еднопосочни и те се изпълняват в момента, когато нашите два свята са максимално сближени, т.е. намират се в противостояние (опозиция).

При изчисляването на орбитите на космическите апарати се отчитат множество фактори, но тях сега ще ги подминем, защото иначе рискуваме да се залутаме в дебрите на небесната механика, а не такъв е замисълът на настоящия текст.

До целта първа ще стигне междупланетната станция на Емиратите «Ал Амал» («Надежда»). Тя беше изстреляна на 20 юли 2020 с японска ракета – носител H – 2A. Сондата с размер на лека кола ще навлезе в околомарсианска орбита на 9 февруари. През следващите две години тя ще отчита измененията на климата в различни географски области и ще събира информация за метеорологични събития като пясъчни бури и др.

На 11 февруари се очаква пристигането на «Въпроси към небето» (така се превежда названието на китайската мисия «Тянвен – 1». То е взето от едноименната поема на Цюй Юан). Петтонният орбитален апарат ще проучва марсианската равнина Утопия, където се предполага, че има масивни отлагания на воден лед. Очаква се в този район на 23 април да се спусне модул с марсоход.

Ще се търсят следи от живот и ще бъде изследвана околната среда. Намерението на учените е да съставят топографски карти с информация за състава на почвата, йоносферата, ледените участъци и др.

За 21 февруари е планирано кацането на американския марсоход «Настойчивост» («Perseverance»). Той трябва да изследва кратера Езеро. Смята се, че това място представлява делта на древна река. Забележителното е, че всъдеходът ще си има за компаньон хеликоптера – разузнавач «Изобретателност» („Ingenuity“). Летателният апарат тежи 1,8 kg. и се захранва от слънчеви батерии, на него не са монтирани научни прибори, има само камери.

В деветата по ред мисия на НАСА на червената планета ще се решават задачи, свързани с подготовката на полета на хора: оценяване на
животопригодността, изследване на образци от камъни и почва, провеждане на опити за извличане на кислород от марсианската атмосфера.

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 12 гласа.

Свързани новини