Работата на 45-тото Народно събрание официално върви към своя край. Остава единствено да се проведе и днешното заседание на Временна комисия по проверка за установяване на злоупотреби и нарушения при разходването на средства от Министерски съвет, министерствата, държавните органи, държавни предприятия и дружества с повече от 50 на сто държавно участие през последните 10 години, по-позната като Комисията по ревизия или Комисията "Манолова". Заседанието ще започне в 13:00 часа, а единствената конкретна точка в дневния му ред е изслушването на министъра на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова относно дейността на „Автомагистрали“ ЕАД, дейността на „Български ВиК холдинг“ ЕАД и изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Втората точка от заседанието е "Разни". Предстои да разберем какво точно включва това.
За краткия си живот, който обаче можеше да произведе конкретни малки, но със сигурност положителни промени (като намаляването на законовата лихва на 4%, което беше предложено от Мартин Димитров и Владислав Панев от ДБ), на практика 45-тото Народно събрание успя единствено да промени Изборния кодекс.
За да обобщим свършеното от народните представители в 45-тия Парламент, но и за да говорим относно предстоящата предизборна кампания, предстоящите парламентарни избори на 11 юли и възможностите на отделните политически сили при участието им в тях, от ФАКТИ се свързахме с политолога Калоян Велчев. Разговора четете в следващите редове:
- Г-н Велчев, през Вашия поглед 45-тото Народно събрание успя ли да свърши нещо полезно за българските граждани?
- Четиредесет и петото ни Народно събрание успя да възвърне интереса на гражданите към парламентаризма и правенето на политика. Макар все още да няма данни, ми се струва, че и доверието в парламента се повиши в немалка степен. Все пак, ако не се лъжа, единственият закон, който депутатите имаха време да приемат, беше промяната на Изборния кодекс. Много от законопроектите, които щяха да бъдат полезни за нас като граждани не успяха да стигнат до пленарна зала. Въпреки крехките и нестабилни мнозинства в този парламент имаше възможност да бъдат приети знакови законопроекти.
- Очакваме служебното правителство - какви според Вас са задачите, които то трябва да покрие във времето до изборите (11 юли)?
- Задача на всяко служебно правителство е да организира изборите. Тази задача ще бъде сложна предвид амбициозните промени в Изборния кодекс, които направиха партиите на протеста. В ситуацията, в която се намираме обаче, ще бъде много важно и какви точно личности ще влязат в правителството на Радев, защото те могат да останат на своите постове и при един редовен кабинет след изборите. Тоест те могат да се превърнат в новите ни държавни лидери за повече от два месеца, какъвто ще е животът на служебния кабинет.
- Прибърза ли според Вас президентът Радев да връчи третия мандат, което да съкрати допълнителни живота на 45-тото НС?
- Не. След отказа на “Има такъв народ” да поемат властта, беше ясно, че управление в рамките на този парламент няма да има. Радев спази строго правилата и процедурите, но това което можеше да опита да направи е да инициира диалог между “Има такъв народ” и БСП, защото това беше пътят за формиране на мнозинство в рамките на отиващото си Народно събрание.
- Относно предстоящата предизборна кампания - считате ли, че ще видим нещо различно като подход от политическите ни партии?
- В момента сякаш сме много разделена нация. Предната кампания също беше в подобен дух на нападки, обиди и агресия. Макар и да си има причини за високото напрежение, които са породени предимно от сериите корупционни скандали край ГЕРБ, за да се промени коренно ситуацията в България ще се наложи различните играчи да станат по-диалогични. В този смисъл “Демократична България” дава плахи заявки, че през следващата кампания ще бъдат по-градивни и ще предложат конкретни идеи, около които партиите да се обединят. Подобни заявки даде и БСП преди да стане ясно, че този парламент няма да го бъде, но после сякаш левицата се върна към предходния режим на война срещу всички.
- А можем ли да говорим за политическо начало на края за ГЕРБ?
- Началото на края за ГЕРБ започна още лятото на 2020 година с масовите протести срещу тях и главния прокурор.
- Какво очаквате по отношение на ПП “Има такъв народ” - да разшири влиянието си на следващите избори или напротив, да загуби част от доверието, което получи на 4 април?
- Проучванията към този момент ни показват, че “Има такъв народ” продължава да расте. Ръстът на формацията на Слави обаче не е в такива размери, че ситуацията да се промени драстично в следващия парламент. Най-вероятно “Има такъв народ” ще подобри представянето си, може дори да стане първа политическа сила. Само че на изборите на 4 април и ГЕРБ бяха първа сила и какво от това? Не успяха да направят управление. Колкото и добър резултатът да получи Слави, нуждата от диалог с останалите формации не само няма да изчезне, а ще става все по-ключова.
- След слабия си резултат на 4 април, възможно ли е БСП на 11 юли да възстанови позициите си или оттук насетне ги чака само път надолу като стара партия, считана за част от статуквото?
- БСП вече не е голяма партия. Времената, в които левицата спокойно взимаше по 800-900 хиляди гласа много трудно ще се върнат. Но БСП остава фактор в политическия ни живот и изглежда ще продължи да бъде такъв още дълго време. Независимо от позициите си - по-умерени или по-агресивни, БСП неизменно върви надолу, но с различна скорост. Специално на следващите избори обаче ми е трудно да си представя, че партията на Корнелия Нинова ще постигне по-слаб резултат, защото на 4 април БСП наистина удари историческо дъно. Между другото, същото важи и за ГЕРБ. ГЕРБ вече не е голяма партия, затова и трудно ще може отново да управлява в скоро време. За тази цел ще ѝ е нужен силен партньор, а патриотите, които са единствения партньор на хоризонта далеч не са сила в момента.
- Засега няма индикации “Демократична България” да загуби от електората си, може ли обаче обединението да надскочи резултата си от миналия месец?
- “Демократична България” на последните избори удари тавана на гласове за така наречената градска десница. Оттук насетне на формацията ще е много трудно да продължи своя ръст. Ролята на обединението от летните протести насам е да успява да налага важни теми в дневния ред на обществото. Съдебната реформа, за която Христо Иванов говори от години, се превърна в приоритет на всички играчи без ГЕРБ и ДПС. Въпреки че успява да убеди гражданите кое е важно, ДБ не успява да ги убеди да гласуват за нея. Може би ще подобрят резултата си на следващите избори, но надали с много. Тази формация ще има потенциал да расте по-сериозно, когато докаже, че е готова да носи отговорност за управлението на страната.
- Какво според Вас е бъдещето на коалицията “Изправи се! Мутри вън!”?
- Въпреки че коалицията е миш-маш от най-разни субекти не малка част, от които съмнителни, изглежда “Изправи се!” ще се яви заедно и на следващите избори. Фурорът, който предизвика комисията “Манолова” може би ще се материализира в по-висок резултат за формацията. Комисията наистина успя да напипа горещи теми и да нанесе нови тежки удари по имиджа на ГЕРБ и Борисов. В този смисъл може би не цялата коалиция, но Манолова и Дончева се наложиха като едни от ярките опоненти на ГЕРБ.
- Очаквате ли т.нар. “патриотични формации” да създадат коалиция от няколко партии, която да влезе в парламента и евентуално да бъде партньор на ГЕРБ или БСП в едно евентуално бъдещо управление?
- ВМРО вече заговориха за коалиционен формат за следващите избори. Добрата новина там е, че Марешки и Сидеров изглежда ще изпаднат окончателно от потенциалните участници в една такава коалиция. Най-вероятно ВМРО и НФСБ ще влязат в следващия парламент, което само ще усложни допълнително съставянето на коалиция, което се оказа невъзможно и в този парламент. А може именно присъствието на патриотите да отрезви партиите на протеста и те да приемат подадената от БСП ръка и да успеят този път да съставят управление.
- Възможно ли е според Вас след изборите на 11 юли да имаме повторение на последния един месец, а именно да няма вариант за съставяне на кабинет?
- На този етап изглежда, че малко неща ще бъдат по-различни. Така че следващото управление със сигурност няма да се излъчи лесно. Но ще трябва да се излъчи, защото дори веднъж картата с бързи предсрочни избори да сработи, то не съм убеден че ще е полезно за партиите на протеста, ако отново предпочетат да отидем на избори. В следващия парламент ще трябва да се проведе диалогът, който не се проведе в отиващия си сега парламент.