Отидете към основна версия

18 378 113

Иван Гешев поведе убедително в резултата

  • иван гешев-
  • изслушване-
  • комисия по конституционни и правни въпроси-
  • депутати-
  • народни представители

Народните представители въобще не очакваха Иван Гешев да се появи в Народното събрание и вследствие на това изобщо не бяха подготвени

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Главният прокурор Иван Гешев постигна убедителна първа победа над неподготвените и плахи парламентаристи в четвъртък следобед. Два дни по-късно, с хладен разум, когато емоциите са поутихнали, това е реалната и трезва оценка за случилото се на първото заседание на Комисията по конституционни и правни въпроси, в рамките на която Гешев бе изслушан за садистичното полицейско насилие от миналата година, но и по доста други въпроси. За съжаление без тези, по които главният прокурор можеше да бъде максимално затруднен в отговорите си.

Първото, до което се стига като извод, когато се осмисля това над двучасово изслушване, е, че народните представители въобще не очакваха Иван Гешев да се появи в Народното събрание и вследствие на това изобщо не бяха подготвени - поведенчески и със силни по остротата и най-вече с правдивостта си въпроси. Разбира се, няма как да не направим вметката, че групите на ГЕРБ и ДПС поначало никога не са имали проблем с работата на българската прокуратура, нито пък конкретно с работата на настоящия главен прокурор на Република България (защо е така - отговорът е известен на всички). И в контекста на това изслушване, когато говорим за подготвеност на народното представителство, изключваме ГЕРБ и ДПС и анализираме поведението само на тези, които поне декларират, че не са доволни от работата на Иван Гешев - "Има такъв народ", БСП, "Демократична България" и "Изправи се.БГ! Ние идваме!".

В пълен контраст с депутатите от "протестните партии", които бяха хванати "по бели гащи", Иван Гешев беше изключително добре подготвен за този "сблъсък", който се очакваше да бъде далеч по-ожесточен - в добрия смисъл на думата. Той нито за момент не бе уязвен и вкаран в задънена на улица при отговора на зададените към него въпроси. Подхвърлените определения за него като "юридически неграмотен милиционер", "скаран с правото" и т.н. увиснаха във въздуха и по-скоро като такива изглеждаха някои от най-големите му критици през годините.

Заслугата за това той да изглежда подготвен не е само негова, на 50% тя е заради слабите въпроси към него и изключително мекото поведение на 99% от народните представители, участвали във въпросното изслушване. Депутатите му задаваха лесни въпроси, за които той многократно можеше и използва за отговорите си заучени предварително изречения.

Големите отсъстващи - по отношение на въпросите към Гешев - бяха дискутирането на казуса "Осемте джуджета", кюлчетата и пачките евро, до които спеше един бивш премиер на страната ни, а може и още да спи до тях, казуси, по които има сериозно съмнение за ощетяване на българска държава в особено големи размери - като проспаните 700 милиона данъци в хазарта и Турски (Путински) поток, а също не бе попитан нищо и за делото "КТБ", по което наблюдаващ прокурор бе именно той, и в което липсва името на един корпулентен бивш депутат и медиен магнат. Има и още въпроси - като например защо при всички данни, които има от журналистически разследвания най-вече, гранд корупцията в някои български институции не се разследва, и не възнамерява ли главният прокурор да подаде оставката си, които не бяха зададени.

Не коментирайки представителите на "Има такъв народ", които по принцип нямат ярки личности и борци за адекватно правосъдие в парламентарната си група, друг голям гаф в тази комисия е, че "Демократична България" и "Изправи се.БГ! Ние идваме!", подобно на ИТН, нямат ярки представители в нея. Единствен е конституционалистът доц. д-р Атанас Славов от "ДБ", който е безспорен авторитет като експерт, но не е биткаджия, с друго е дарен човекът. От ИБГНИ и това нямаше. Те бяха представени от една никому неизвестна дама, която тотално се омота при задаването на въпроса си към главния прокурор.

И докато адв. Хаджигенов от "Изправи се.БГ!" Ние идваме!" се опита да отсрами положението (той не е член на Комисията по конституционни и правни въпроси, но бе прието и такива народни представители да могат да задават въпроси на главния прокурор Иван Гешев) - неуспешно, то най-големият срам остана за "Демократична България", защото това е политическото обединение, чиято кауза от създаването му е реформата в правосъдието. Иван Гешев - един от най-големите им опоненти, човек, чиято оставка искат непрекъснато в медиите и навсякъде другаде в публичното пространство, идва на крака в Парламента и отговаря на всякакви въпроси, а "моторът" на "ДБ" Христо Иванов не присъства нито в началото, нито в средата на изслушването, нито в самия му край, за да му поиска оставката и за да защити приоритетната си политическа кауза - правосъдната реформа, наричана по-често "съдебна".

Голямата драма в случая е за гражданското общество (най-вече за организации като БОЕЦ и Инициатива "Правосъдие за всеки), което протестира вече няколко години за реформа в правосъдието. Спокойно може да се каже, че именно тази част от гражданското общество излъчи част от тези народни представители да налагат и отстояват политическите му искания като правосъдната реформа. Най-вече. А Иван Гешев, поне за момента, в известен смисъл обезличи, направи "много леки" исканията за неговата оставка и острата нужда от правосъдна реформа. Дори по това, за което има консенсус между "протестните парти", а именно закриването на специализираните прокуратура и съд, Гешев извади аргумент, който не беше оборен. А можеше.

В заключение може да се каже, че случилото се на тази комисия затвърди казаното преди време от лидера на гражданско сдружение БОЕЦ - Георги Георгиев. А то е, че на политическия живот в България, за да излезем от тинята, му трябват преди всичко биткаджии, хора с характер и принципи. Експертите трябва да са допълнение към пейзажа. В настоящия парламент ситуацията не е такава - преобладават хората с дипломатичен език. И заради тази си грешка "партиите на протеста" вероятно ще бъдат наказани на предстоящите избори, което със сигурност не е нещо положително, но може би ще е отрезвително.


Бел.ред.
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 123 гласа.

Свързани новини