Отидете към основна версия

7 409 24

Симона Венкова, БОЕЦ, пред ФАКТИ: Активното гражданско общество определя дневния ред на политиците. Те са само инструмент за постигане на цели

  • симона венкова-
  • боец-
  • гражданско сдружение боец

"Изборите са безценни. Те са в основата на демокрацията и не трябва да биват отричани, в резултат на отчаянието ни", категорична е активистката на гражданско сдружение БОЕЦ

Симона Венкова, снимка: Личен архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

46-тия Парламент определено разочарова много граждани. Разочарованието бе подсилено от това, че главният прокурор Иван Гешев на два пъти отиде на крака при депутатите и никой от тях нито за момент не успя да му създаде дискомфорт с правдиви аргументи. Нито един от депутатите не му поиска оставката.

За да поговорим за това, но и за да обсъдим цялостната социално-политическа ситуация у нас, от ФАКТИ разговаряхме с г-ца Симона Венкова, активист на гражданско сдружение БОЕЦ, което през последните години се превърна в стожер на борбата за справедливост и истинска, а не фасадна демокрация в България.

- Г-це Венкова, има ли у Вас лично и сред членовете на БОЕЦ разочарование от политическата боеспособност на народните представители, от които се очакваше сериозно да се противопоставят на главния прокурор Иван Гешев при изслушванията му в Парламента и на гешевщината като цяло?

- Разочарованието би означавало, че сме имали очаквания, което не е така. БОЕЦ призовава ежедневно народните представители с декларацията ни „Гешев вън“, а те продължават да се обръщат към Гешев с „Уважаеми г-н главен прокурор“. Няма как, докато те се уважават, да очакваме отстраняването му. Това изслушване беше дългоочаквано, а видяхме как Гешев получи възможността да повтаря едни и същи опорки, граничещи с откровени лъжи, да демонстрира наглото си поведение, несъответстващо на длъжността му, и всичко това с любезното съдействие на членовете на Правната комисия. Не сме разочаровани, защото не сме очаквали влизането в Парламента на двама-трима политици, които се обявяват за съдебна реформа, да доведе до прекратяване на мандата на главния прокурор. Подобно мислене е наивно, а това, което ще доведе до желаните промени е натиск, последователност и кураж, които са нужни, ако тръгнем към дългата процедура за премахване на Гешев.

- В контекста на този парламентарен провал на "партиите на надеждата", бих ги нарекъл аз, неотдавна Вашият председател Георги Георгиев бе отбелязал, че в институциите в момента ни трябват по-скоро бойци и биткаджии, а не чак толкова експерти. Можем ли да се надяваме, че ще бъда взета поука от правдивата му констатация?

- Виждаме, че политическата ситуация у нас е изключително напрегната и хора, които не са готови да удържат на натиска, нямат място там. Пример за това е номинацията на ИТН за правосъден министър, който за 24 часа във фокуса на медийното внимание се отказа от предложения му пост. Подобни хора не притежават качествата да поведат страната ни през политическата криза, а само затвърждават тезата, че докато не отстраним мафията от управлението на държавата ни, водещите сили и носители на промяната ще са смелите и принципни биткаджии, които нямат компрометирано минало.

- От БОЕЦ по време на миналогодишните протести, а и преди това се чуваше тезата, че ходенето на избори няколко пъти - с надеждата да се изчисти шлаката, тоест все още съществуващото статукво, е нещо полезно. Продължавате ли да поддържате това си мнение, въпреки че на два поредни избора българският народ - и с гласуване, и с негласуване, като че ли не се оказа особено мъдър?

- Изборите са безценни. Те са в основата на демокрацията и не трябва да биват отричани, в резултат на отчаянието ни. Гражданите трябва да разберат, че политиците носят отговорността за съставяне на работещо правителство, а ние само им гласуваме тази отговорност. Според БОЕЦ последователните избори показват на политиците, че гласоподавателите не са готови да се примирят с безпринципността и предизвикват партиите да поемат по-смели ангажименти. През април месец ни плашиха с още едни избори в кратък срок, а видяхме през месец юли, че се случиха положителни промени. ГЕРБ загубиха изборите, псевдопатриотите не преминаха границата за влизане в Парламента, а БСП и ДПС бяха изритани в ъгъла. Затова смятаме, че гражданите не бива да бъдат плашени с избори.

- Пoзитивно ли гледате на появата нови политически проекти в България и считате ли, че те може да са решението за парламентарната криза?

- Уважаваме всички партии и приветстваме активното им участие в публичните процеси в страната. Решението на парламентарната криза може да се намери в участието на нови политически проекти, стига те да бъдат съдържателна алтернатива. Нужно е ясно да заявят политическите си програми и ангажименти. Има достатъчно партии, но няма достатъчно граждани. Именно затова и БОЕЦ не е и няма да бъде политическа партия. Важната ни роля като граждански коректив на управляващите е възможен само в сегашния ни формат.

- Тревожите ли се, че заради парламентарната импотентност напоследък, обществото може да бъде поведено в някаква посока на авторитаризъм, подлъгано, че така ще получи справедливост, яснота кой носи отговорност и любимата на някои мутри дума "стабилност"?

- Идеите за безпринципно правителство на всяка цена, за полупрезидентска република, както и за нов месия са все в този тон и са вредни за демокрацията. Ясно е, че политическата стабилност е невъзможна в този момент на силна фрагментация на обществото и политическите нагласи, но гражданите трябва да продължават да упражняват правото си на глас и да не губят фокуса си. Това политическо безвремие, в което се намираме, породено от невъзможността за формиране на правителство, дава възможност на партии като ГЕРБ и ДПС да подменят дневния ред на обществото с лъжи, очерняне на опоненти и чиста манипулация, която цели да постави греховете им от близкото минало на заден план. Затова отново ще кажа, че не трябва да се страхуваме от избори!

- Може ли да се каже, че в страната вече има критична маса гражданско общество, което ще реагира на всяка една нередност? Това е една от дългосрочните на БОЕЦ.

- Гражданското общество у нас тепърва започва да се развива и смея да твърдя, че БОЕЦ е ключов фактор в този процес. Не само с протестните ни акции, но с множеството сигнали към националните и европейски институции, опитите ни за контакт с народни представители с цел прокарване на граждански инициативи в парламента и много други наши действия. Дали съществува активно гражданско общество, ще видим в момента, в който на всяко действие на управляващите има реакция от страна на гражданите. Тази реакция не е задължително да бъде негативна, а напротив, добрите практики и решения трябва да бъдат публично подкрепяни. Активното гражданско общество определя дневния ред на политиците, които са само инструмент за постигането на цели, а кога този модел ще бъде налице и в България - зависи само от нас, гражданите.

- Няма как да пропусна да попитам - Вас лично какво Ви мотивира да сте част от това гражданско сдружение и въобще да се занимавате със социално-политически дейности, тъй като е известно, че повечето млади хора предпочитат да живеят живота си по друг начин, далеч от тази гражданска ангажираност?

С риск да използвам клишета, ще кажа, че участието ми в гражданско сдружение БОЕЦ е в резултат на това да насоча гнева си от управлението на държавата ни в смислена битка. Занимавам се със социално-политически дейности, защото осъзнавам важността на това да не се отчайвам и отвращавам от “мръсотията” в политическата реалност. Младите хора трябва да познават правата си, да използват инструментите за контрол над обществените процеси смело, и ако с личен пример мога да помогна за това, ще бъда удовлетворена.


Бел.ред.
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 19 гласа.

Свързани новини