Отидете към основна версия

6 781 24

Как нацистите изобличиха сами себе си в Нюрнберг

  • нацисти-
  • германия-
  • втора световна война-
  • нюрнбергския трибунал-
  • адолф хитлер-
  • престъпления-
  • война-
  • архиви-
  • нацистка германия-
  • евреи-
  • геноцид-
  • нюрнберг

Преди 75 години завършва Нюрнбергският процес за военните престъпления. Обвинителните актове са съставени въз основа на документацията на нацистката държава. Досиетата от Нюрнберг сега са достъпни за всички в интернет.

Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

"Никога не съм участвал в изграждането на лагери за унищожение на евреи, нито пък съм насърчавал тяхното съществуване". Тези думи на Ханс Франк, наричан "касапинът от Полша", могат да се чуят в оригинал с неговия глас в онлайн-архива на Станфордския университет. Лъжите и увъртанията на Франк все пак не му помагат да избегне справедливото възмездие: през 1946 година Международният трибунал в Нюрнберг го признава за виновен по две от общо трите точки на обвинението и го осъжда на смърт.

Архив със звукозаписи

Лично Хитлер назначава Франк за главен губернатор на Полша. Реставрираните звукозаписи с неговия глас са част от новия онлайн-архив на Станфордския университет в Калифорния. В интернет е качена вече и цялата съдебна документация от Нюрнбергския процес. Повече от 20 години са били необходими, за да се качат в интернет всички съдебни досиета от процеса срещу нацистките военнопрестъпници, пояснява директорът на Факултета за човешки права и международно право в Станфорд проф. Дейвид Коен. Той е категоричен, че „тези документи не бива да стоят под ключ в нечий архив, а трябва да са достъпни не само за историци и експерти. Трябва да ги предоставим на широката публика с помощта на днешните модерни технически възможности“, казва той. Идеята за отворения архив с обем от 50 терабайта е на проф. Коен и на неговия колега професор Дитер Симон. През 1998 г. Коен е ръководител на Центъра за проучване на военните престъпления към Университета в Бъркли, а Симон е бил директор на Института „Макс Планк“ за европейска правна история във Франкфурт на Майн. Особеното на тези общо 5215 досиета с документи от процесите в Нюрнберг е това, че за първи път едно цяло правителство е изправено на подсъдимата скамейка - по обвинение за смъртта на милиони хора.

Нацисткият режим сам е документирал престъпленията си

Прокурорите на страните-победителки във войната успяват да съставят обвинителните актове срещу германското правителство въз основа на събраната от самите нацисти документация. „Военачалниците, политическите фигури, отговаряли за медиите и пропагандата, както и за финансите в правителството – от всички тях бе потърсена отговорност в Нюрнберг“, казва Коен. Самата документация за процесите от Нюрнберг е предоставена от Международния трибунал в Хага. След това цялата информация е дигитализирана във вашингтонския Музей на Холокоста, а Университетът в Станфорд е поел работата по разчитането на текстовете на общо около 270 000 отделни страници.

Всички тези документи сега са вече достъпни в интернет, казва техническият директор на Университетската библиотека в Станфорд Том Креймър. „За по-голяма прегледност информацията е разделена на няколко категории документи, като например “обвинителни актове“, „заключителни пледоарии“ или „единични престъпления“. Освен това към тях са изготвени и обяснителни текстове, които разясняват конкретни исторически обстоятелства. Следващото лято дигиталният архив ще бъде допълнен с още около хиляда файла под формата на звукозаписи. Сред тях има например откъси от изслушванията на 24-ма обвиняеми пред съда. Отделно към архива ще бъде добавен и над 6 часа филмов материал, изготвен от служителите на архива. Очаква се това да стане в средата на 2022 година.

"Геноцидът става ясно забележим"

Онлайн-архивът от Калифорния ще е особено полезен за потребителите, които владеят немски език, защото 64% от всички документи са на немски, казва Дейвид Коен. Неговият екип от Факултета за човешките права подготвя през следващите месеци и онлайн-изложби за популяризиране на инициативата. „В целия свят има хора, които се занимават с темата за геноцида. Ние искаме да я направим ясно забележима за всички - и то на всякакви езици“, посочва проф. Коен. Заедно с Университета Ерланген-Нюрнберг той подготвя онлайн-версия и на 12-те съдебни процеса, последвали основния в Нюрнберг.

Автор: Маркус Шулер

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 15 гласа.

Свързани новини