Най-големият проблем на самите офшорни компании е липсата на информация за действителните им собственици, този проблем идва от самото законодателство на офшорните юрисдикции. Това обясни в интервю за предаването „Преди всички“ на БНР юристът Иван Кавръков от Браншовата асоциация на работещите в сферата на противодействие на изпирането на пари. Проблемът с офшорните компании стои от години, припомни той.
Когато се регистрират такива дружества, регистрационният агент е този, който получава цялата информация за собственика на дружеството и неговата дейност. Тази информация обаче не се подава към самата държава, към самата юрисдикция. Когато се отправи запитване, дори самата държава и съответният фирмен регистър не разполагат с информация за реалните собственици на тези дружества, поясни Кавръков. По думите му има проблем и с изискването на информация, която често бива отказвана по съображения за банкова, търговска тайна и пр.
Не е абсолютно никакъв проблем някой да създаде дружество в такава юрисдикция и да извършва законна дейност чрез него, изтъкна той.
Специалните служби имат доста канали за достъп до информация, но те търсят и проследяват информация по конкретни случаи и данни за извършено престъпление, трябва да има конкретен повод, за да се задвижи едно производство, посочи Иван Кавръков.
„Десетки и стотици са такива случаи.“
Кавръков отбеляза, че спецслужбите работят с конкретни функции и правомощия, ясно разписани в закона и не могат да водят разследвания по принцип.
Регистрацията на дружество без дейност никога не е била незаконна, трябва да се види какво се случва с това дружество, след като започне дейност, подчерта Кавръков и направи аналогия с регистрация на дружество и по нашето законодателство, което с години може да стои „заспало“.
Относно оповестените български имена в „Досиетата Пандора“ и техни дружества в офшорни юрисдикции Иван Кавръков уточни, че би трябвало да се провери дали и кога тези дружества е трябвало да бъдат декларирани.
„Процесът е доста дълъг и тежък. Въпрос на доста тежка административна процедура. Чакане на информация, обмен на информация.“