Отидете към основна версия

8 500 80

"Продължаваме промяната" - минуси и плюсове

  • продължаваме промяната-
  • кирил петков-
  • асен василев

По никакъв начин не се споменава каквото и да е от който и да е от "Продължаваме за промяната" за политическа лустрация

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Предизборната кампания стартира в днешния ден, а с настъпването ѝ вече може да се каже, че мина достатъчно време, за да се направи ориентировъчна оценка на най-новия политически продукт в българското политическо пространство - ПП "Продължаваме промяната".

Преди да започнем с лошите и добри сигнали от ПП, една вметка. Името е слабо. Звучи като краткосрочен, най-много средносрочен проект, а не като име на партия, която иска да пусне сериозни корени и да има дълъг политически живот.

Първо от, условно казано, лошите неща, които правят впечатление в посланията, идващи от "Продължаваме промяната", за да завършат тези редове с положителни констатации

Така. По никакъв начин не се споменава каквото и да е от който и да е от "Продължаваме за промяната" за политическа лустрация на щатни служители и агенти на комунистическите тайни служби и висши кадри на Българската комунистическа партия. Не се говори и за лустрация против корупцията като мярка, с която от ПП да постигнат желаната от тях нулева корупция. Не се говори и поне за тестове за интегритет към евроатлантическата демократична система, към която принадлежим. Като и тук можем да "закачим" приоритет на "Продължаваме промяната", описан в сайта им. Те казват, че ще овластяват независими, компетентни и честни хора в управлението. Симпатични хора, по какъв точно начин ще идентифицирате тези хора? На какъв принцип? Сами разбирате, че ако е на лична преценка, е крайно несериозно. Тестовете за интегритет с най-различни аспекти ще са чудесен метод, с който да отсявате лошия материал, а също така и да проверите дали членове на БКП ще са пригодни в качеството им на държавни служители да работят за укрепването на демокрацията в държавата ни. Защото тя определено е доста крехка все още. Нямаме традиции и е трудно, но основното е, че заради корупционния модел, направляван от ченгета от ДС и реализиран пак от тях или техни по-млади слуги, на българската демокрация след 2001 г. не е даван шанс се развива в положителна посока и да укрепва. Включително в съзнанието на хората.

Нищо конкретно за съдебната реформа. "Работим за бързо, ефективно и справедливо правораздаване". Това пише в сайта на партията. Тежко клише, което сме чували и преди от множество политически партии.

Ако обединим лустрацията и съдебната реформа като едни от супер важните неща, без които България никога няма да тръгне по пътя на просперитета, трябва да кажем, че от "Продължаваме промяната" ги чака бърз провал заради непровеждането на тези реформи досега. Дори и по принцип да са с добри намерения, те бързо ще бъдат свалени на земята от злите кукловоди, които и към момента владеят държавата икономически и политически. Но все още имат време да заложат закон за лустрацията като свой топ приоритет и да погледнат на промените в съдебната система по-сериозно.

"Ще постигаме леви цели с десни инструменти". Сега... Това просто няма как да стане, защото няма нито политическа, нито икономическа логика в него.

"Отстояваме националния ни интерес в Европейския съюз и НАТО". Това е може би голямата глупост в приоритетите на ПП. Възможно е да е написано с цел да привлече по-разнообразен електорат, но е несериозно послание. В ЕС се отдава част от суверенитета. Какъв национален интерес ще браним? В НАТО иде реч за колективна отбрана. Какви национални интереси?!

Изобщо, с изключение на един от приоритетите, за който ще стане въпрос в добрите неща, декларирани са някакви добре звучащи идеи, макар и не всички са такива, за които не е обяснено как точно ще се постигнат.

Друго притеснително е заявената готовност от Кирил Петков и Асен Василев - лидерите на формацията, да работят с ГЕРБ и ДПС. С тези две партии не трябва да се прави нищо. Същото важи и за БСП, докато партията не скъса с миналото си и не стане модерна лява формация.

Впечатление за наивност създава и това, че партията е изпълнена преди всичко с технократи, които, разбира се, са необходими в политиката, но те не могат да водят политически битки и няма да могат да оцелеят в калта. А няма защо да се лъжем, българското политическо пространство e много кално и не е за всеки. Необходими са биткаджии, които да се изправят с цялото си същество срещу корупционерите от различните политико-икономически кланове. Само с позитивни млади хора, които виждат нещата в България необосновано оптимистично, няма как да излезем от тинята.

Казусът с двойното гражданство на Кирил Петков също е много неприятен, но присъди не можем да постановяваме вместо Конституционния съд. Ако не завърши в негова полза, то той определено ще трябва да поднесе и сериозни извинения на българското общество, че е работил в нарушение на българската Конституция.

Добрите неща, които могат да произтекат от навлизането на "Продължаваме промяната" в българския политически живот

На първо време е хубаво, че те с електоралния си успех ще продължат тенденцията от последната половин година ГЕРБ да не може да управлява. Дори и не дай Боже ПП и ГЕРБ да се коалират, нищо за партията на Борисов няма да е както преди. Свинщината ще е в много по-малки размери. Но все пак е по-вероятно да не видим такава неприятна коалиция.

"Продължаваме промяната" имат потенциала да постигнат и нещо, което никой след ГЕРБ през 2009 г. не е постигал. А именно да активират в изборния процес традиционно негласуващи хора. Ако успеят в това и получат гласовете им, а те са много, ПП дори може да спечели изборите. В този ред на мисли не вярвайте на социологическите агенции, които вещаят победа за ГЕРБ.

Един от съществените проблеми, които могат да възпрепятстват активирането на традиционно негласуващите, е Ковид пандемията, която в България придобива чудовищни размери.

"Не променяме данъците, а ги събираме". Единствената конкретна мярка в приоритетите на партията, която всъщност е и изключително добра. Разбира се, трябва да видим дали ще се реализира и на практика.

Западно влияние у нас. На това лъха от "Продължаваме промяната" и това е добре. "Практично" с авторитарна Русия ще се окаже само декларация за печелене на русофилски електорат (на Кирил Петков в интервюто за "Свободна Европа"), която няма как да бъде изпълнена на практика заради принадлежността ни към евроатлантическия свят.

И нещо много важно. Партията, водена от Кирил Петков и Асен Василев, демонстрира воля за власт. Те казват, че искат да управляват и се борят за това, а не за "достойно представяне", "силна опозиция" или някаква друга подобна глупост, характерна за "Демократична България", които много сериозно ще пострадат от появата на ПП.


Бел.ред.
Уважаеми читателю,
14 ноември 2021 г. ще е уникален ден, когато ти ще гласуваш едновременно за конкретен човек (мажоритарен избор на президент) и за списък от хора (подбрани от и верни на задкулисието нови депутати).
Усещаш ли разликата?

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 31 гласа.

Свързани новини