Българите страдат от комплекса за вечна недостатъчна признателност от страна на Европа, за това което са: стара, по-скоро древна, европейска цивилизация. За нещастие, последните българи "прославили" България във Франция са анти българи. Отказват да говорят езика ни и не желаят да им се говори за страната от която са дошли.
Това коментира във "Фейсбук" Божидар Чеков.
Кристо ясно и категорично се отрече от България. Случаят с Юлия Кръстева е по-тежък, защото след като защити хомосексуалистите и педофилите, тя обвини православието като основна причина за нещастията случващи се на Балканите.
Тази личност, която заслужава презрение за политическото и човешко хамелеонство, бе удостоена с ордена на "Почетния легион"!
И Тодор Живков бе удостоен със същия орден.
Това отличие се дава в повечето случаи на чужденци, които инвестират във Франция или закупват самолети. Юлия Кръстева не е в тази категория. Тогава защо? Президентските избори са след три месеца. Главната тема са емигрантите. Всички декларирали се кандидати предлагат мерки за спиране на прилива на чужденци.
Еманюел Макрон, който е упрекван за нерешителност по отношение на вълната, която заплашва френската цивилизация, вероятно търси примери като този с Кръстева, за да покаже, че има чужденци, които се интегрират с успех.
Агентурното минало на госпожата не е проблем на Франция, а на България.
Липсата на яснота в биографиите на българите живеещи на Запад, наистина е единствено и само български проблем. В София защитниците на "световноизвестната българка" Юлия Кръстева и нейната награда, използват тази липса на яснота и обобщават грубо - те всички, които бяха там преди 1989 година са с "картончета"!
Не, господа, не всички!
Аз имах удоволствието да посетя два пъти най-известната и уважавана българка в Париж - Лина Ротшилд. Първия път с някакъв леплив неин далечен роднина, втория път бях сам.
Родена в Троян или в околностите му, красивата жена ме посрещна вежливо в нейния апартамент в "Пале Роаял", срещу Лувъра. Посвети ми повече от час и ми предложи да се обаждам когато намеря за добре. Може би е излишно, но все пак ще кажа, че нейният български беше безупречен, както и цялото ѝ излъчване. Аз никога не я потърсих повече, защото бях беден студент и не се виждах как ще поканя една баронеса на кино.
Днес когато скандала с агентурното минало на Кръстева отново се вихри, искам да се знае, че във Франция през годините на тоталитаризма имаше българи, които не се срамуваха от произхода си и които не бяха доносници.
Лина Ротшилд е една от тях, както и авторът на тези редове.
П.П. Само два дни след удостояването на Юлия Кръстева с "Почетния легион" на Франция, сондажите за първи път дават Еманюел Макрон - губещ в бъдещите президентски избори. Той е изпреварен от водачката на десницата Валери Пекрес с 52% от интервювираните избиратели. За настоящият президент са се произнесли 48% от французите. До изборите остават три месеца, пълни с вълнения и изненади.