“Лозунгът “нулева толерантност към корупцията” би трябвало да бъде превърнат в нулева корупция и възмездие за извършвана досега корупция. Имам убеждението, че толерантността може да бъде едно твърде разтегливо понятие. Не смятам, че би трябвало да се насочим натам - към нулевата толерантност, а към абсолютна нулева корупция, недопустимост на корупция и изключително строга и много по-жестока наказателна санкция към всички, които са извършвали корупция и към всички, които извършват”.
Това каза в интервю за ФАКТИ отец Дионисий, духовник, активен участник в антиправителствените протести и част от неправителствената организация “АГОРА България“.
“Давам си сметка, че някои неща са с давностен характер, но когато те изобщо не са разкривани, е крайно време обществото да научи истината. Протестът срещу Борисов и Гешев, който продължи 435 дни, искаше извършване на операция “Чисти ръце”. След като вече функционира законодателен орган и правителството има мнозинство, биха могли да извършват тази операция. Абсолютно убеден съм, че политически сили като БСП и “Има такъв народ”, които в последните повече от 7 месеца имат поведение, което не е еднозначно, ще бъдат под изключително строг контрол на обществото и няма да получат никаква снизходителност и опрощение от обществото, ако възпрепятстват такъв процес”, категоричен е той.
“Крайно неотложно е приемането на закон за изменение и допълнение на сега съществуващия Закон за КПКОНПИ”, посочи още отец Дионисий. “Самото присъствие на Сотир Цацаров в държавна институция е нещо, което не може да продължава. Помним ли, че една чайка - дали на него, дали на някой друг, спусна Иван Гешев за главен прокурор?”, каза още духовникът.
“Има нещо, което мен, като протестирал гражданин, безспорно ме притесни по време на гласуването на новото правителство в Народното събрание. Имаше обръщане към присъстващия там Иван Гешев от страна на Христо Иванов, но не се намери кой да излезе на трибуната и да му каже: “Г-н Гешев, все още действащ главен прокурор въпреки желанието на цялото българско общество, погледнете през балкона и вижте това, което през Атлантическия океан успя да види президентът Байдън - лицето, санкционирано по “Магнитски”, което се казва Делян Пеевски”.
В Движението за права и свободи виждаме едно успокоение - на трибуната се излиза и се се говори по твърде нагъл начин и сякаш това не са хора, санкционирани от българското общество. Това е нещо, което новото българско правителство трябва да покаже в един момент, че не може да продължава. Това ще е и доказателството, че има нетърпимост към онези, които досега са обезпечавали корупцията и може би са не само обект, но и субект на нейното извършване”, смята отец Дионисий.
“Когато в една и съща зала са Делян Пеевски и Иван Гешев, когато досега Гешев нищо не е открил за Пеевски, за разлика от Министерството на финансите на САЩ, това е невероятно”, допълни той.
“Давам си сметка, че не можем да направим експеримент и да идем на нови избори веднага и че тази коалиция трябва да е здрава. Онова, което се произнесе в Народното събрание между Томислав Дончев и Асен Василев - че коалицията се формира на база омразата към ГЕРБ, на което Асен Василев отговори, че това, което ги сплотява е антикорупционната политика, е абсолютна истина. Иска ни се да е така. А дори и да не е, трябва да го направят така. Сплотеността на тази коалиция не трябва да е омразата към ГЕРБ, а антикорупционната политика. Ако Томислав Дончев твърди, че омразата не твори, аз като духовник ще кажа, че справедливостта твори. Тя не може да не се въздава. Ако не се въздава, то ви казвам - и като християнин, който всеки ден се моли на своя Бог да бъде Неговата воля както на небето, така и на земята, ако искаме светът да бъде подреден поне малко, както е подреден отвъд, то не може да очакваме, че всичко дотук ще бъде забравено. Това, което говори министър-председателят в медиите, особено за чужди медии, дава изключително големи надежди, че можем да се справим. Склонен съм да дам доверие в обозримото бъдеще, тъй като нямаме друг шанс”, каза духовникът.
Попитан за Бойко Рашков, който остава министър на вътрешните работи в редовното правителство, и за казуса “Хемус”, отец Дионисий посочи: “Единственото лице на двата кабинета “Янев” беше Бойко Рашков. Искаше ми се да видя и Виолета Комитова отново в изпълнителната власт. Бойко Рашков е един гарант за това, че ще има стремеж към справедливост. Мисля, че Бойко Рашков би могъл да бъде изключително полезен и на министър-председателя в частта със специалните служби.
Настоящият министър-председател преди като министър на икономиката направи разкрития за Държавната консолидационна компания (ДКК). Ние обаче все още не знаем нито кога ще бъдат сменени ръководствата на Комисията за финансов надзор, нито на Агенцията за държавна финансова инспекция, нито на Комисията за защита на конкуренцията. Когато прокуратурата ще бъде контра на всичко, една държавна власт в лицето на изпълнителните ѝ органи, би могла да действа така, че да покаже на обществото къде са проблемите. Когато говорим за милиарди, да се сещаме само за едни 53 милиона в чували, това не е напълно достатъчно”.
“Главният прокурор е човек, който започвам да се замислям дали разбира какво означава държавно обвинение. Няма компонент в държавата, който да има доверие в него. Той казва, че срещу него са политиците, което било едва ли не висока атестация - нищо подобно. Наличието на абсолютно недоверие в персонажа на главния прокурор изисква от него оставка. Когато една оставка се иска, тя се дава - това важеше и за Борисов. Оставката е инструмент, който може да отпуши бездействието на една институция”, смята още отец Дионисий.
“Ако по време на протестите в Беларус една голяма част от полицаите напуснаха редиците си и след това бяха арестувани, у нас по време на протестите нито един полицай не го направи, както нито един български прокурор не излезе да протестира с името си срещу Иван Гешев, нито пък му повдигна обвинение. Нима няма за какво при Иван Гешев? Всичко това говори, че сме в толкова безнравствена обстановка, че душите на българите са затънали в онова нещо, което нека кажем какво означава - думата “корупция” в превод от латински (б.р. corrumpo) означава поквара. Тази поквара е повсеместна. Слушам дори от мои близки как във връзка с празниците трябва да занесат подаръци на лекари, които са се погрижили за тях по време на боледуване от COVID-19. Не, не трябва. И това не трябва. Корупцията е много дълбоко заложена. Когато институциите не могат да се справят с корупцията, министър-председателят може да призове нацията си - така както площадът е бил пълен срещу един министър-председател, защо друг министър-председател да не поиска площадът да се напълни, да върви след него и да поиска Иван Гешев да си ходи”, завърши той.