Отидете към основна версия

5 904 24

Владислав Панев за ФАКТИ: Електроенергията от възобновяеми източници вече е важна и за националната сигурност

  • владислав панев-
  • демократична българия-
  • коалиция-
  • бнб-
  • руски газ-
  • зелена енергия

"Имаме всички шансове до следващия отоплителен сезон да намалим рязко потреблението на руски газ", смята народният представител

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

“Всички изказвания на лидерите на ИТН са в посока, че какъвто и да бъде изборът на депутатите по темата БНБ, това няма да повлияе на коалицията и на нейното бъдеще. Ако съдя от техните изказвания, по-скоро опасност за коалицията няма”.

Това каза народният представител от “Демократична България” Владислав Панев в интервю за ФАКТИ.

Разговаряхме с него както по темата с избора на нов гуверньор на БНБ, така и за двуинстанционния съдебен контрол върху Оценката на въздействието върху околната среда при големи проекти и по голямата тема - диверсификацията.

Целия разговор четете в следващите редове:

- Г-н Панев, в свое интервю казахте, че е 99% сигурно, че “Демократична България” няма да подкрепи Любомир Каримански за гуверньор на БНБ - защо оставате 1% вероятност?

- Не сме изговорили въпроса в парламентарната група - това е причината.

- Извън това, какви са причините да не дадете подкрепата си за него?

- Първо, защото в управляващата коалиция няма консенсус. Второ, заради биографията на г-н Каримански - все пак е бил изпълнителен директор на банка, която не е издържала стрес тестовете. Трето, заради данните, публикувани в медиите, че има 1 млн. лева откраднати пари, за които може би той не е виновен, но все пак трябва да се направи разследване.

Нищо не пречи след няколко седмици процедурата да се проведе отново, когато нещата бъдат изяснени. Според мен, ако Каримански не бъде избран, със сигурност трябва да има нова процедура.

- Ако при гласуването видим плаващо мнозинство, ще предизвика ли това ново разклащане на управлението?

- Едно плаващо мнозинство не би било добър знак. Не мисля обаче, че точно това би съборило коалицията. Виждаме, че скандалите вече стават публични, което е неприятен момент.

- Как коментирате тези скандали - виждаме, че от страна на ИТН има откровени нападки?

- Очевидно ИТН залагаха на кандидатурата на г-н Каримански в продължение на доста месеци и може би все още го правят. Донякъде разбирам тяхната гледна точка. Въпросът е да се съсредоточим върху важните неща за България, които далеч не се изчерпват и далеч не са изборът на нов гуверньор на БНБ.

Виждаме проблемите с войната, виждаме инфлацията и поскъпването на суровините, виждаме бежанската вълна. Това са изключително тежки неща, които правителството би трябвало да приоритизира. Всичко друго са неща, които в спокойни времена биха били важни, но сега би трябвало да бъдат на заден план.

- Говорейки за бежанската вълна, има предложение армията да се включи с помощ в регистрирането на пристигащите хора - какво смятате за тази идея?

- Хубаво би било да знаем повече за хората, които влизат в България, за да знаем какви са техните умения, за да могат да се включат по-бързо и по-ефективно в пазара на труда, който изпитва сериозен дефицит. Това би било добре и за тях, и за нас. Ако аз бях бежанец някъде, едва ли щях да искам да стоя в подслона ми за продължително време. По-скоро бих искал да се включа бързо в някаква дейност, за да бъда полезен и за себе си, и за околните. Това е win-win ситуация - и двете страни са печеливши. Добре е и за украинците, които идват у нас, добре е и за нашата държава те да имат работа, съответно нашият бизнес да си осигури допълнително кадри.

- Докъде стигна въпросът с изпращане на военна помощ на Украйна?

- Позицията на БСП, която е част от управляващото мнозинство, е ясна. Решението е разпределено в няколко парламентарни комисии, които трябва да го гледат. След разглеждане би следвало да влезе в пленарна зала. Виждайки какви са настроенията в Народното събрание, по-скоро такова решение ще бъде прието и оттам нататък ще е въпрос на изпълнителната власт каква точно военна помощ бихме могли да предоставим на Украйна. Това зависи първо, от позициите на отделните партии в изпълнителната власт и второ, от възможностите на българската армия.

- В Комисията по околната среда и водите беше прието предложението за отмяна на втората съдебна инстанция при спорни оценки за въздействието върху околната среда. Какво смятате за това решение?

- Това се отнася до обекти с национално значение. Втората инстанция беше премахната през 2017 година от правителството на ГЕРБ. В проектозакона на служебния кабинет - тогава министър на околната среда и водите беше г-н Личев, беше заложено връщането на втората инстанция, тъй като това би осигурило ефективен граждански контрол върху големите национални обекти. Практиката показва, че голямата корупция е точно при големите национални обекти. Смисъл от втората инстанция има заради контрола върху тези проекти, затова подкрепихме закона в този му вид на първо четене. На второ четене в комисия, по предложение на група депутати, втората инстанция отново беше премахната. Сега буквално имаме няколко дни да намерим решение на въпроса с евентуалното връщане на втората инстанция. Самият аз съм твърдо “за” връщането ѝ. Всяка промяна обаче трябва да бъде консултирана в мнозинството, консултациите продължават и сега.

С втората инстанция се упражнява ефективен граждански контрол върху големите сделки на държавата. Не е много логично бизнес проектите в частния сектор - например цех за производство на нещо, да минават две инстанции на обжалване на Оценката на въздействието върху околната среда (ОВОС), а големите проекти, които харчат милиарди от парите на данъкоплатеца, да минават само на една инстанция. Няма логика в това.

- Как върви процесът с демократизиране на процеса по инсталиране на соларни панели за лична употреба? Знаем, че получаването на всички необходими разрешения е сложен и дълъг процес.

- В момента се гледат промени в Закона за енергията от възобновяеми източници, като те минаха на първо четене в комисия. Според тези промени административните процедури за инсталации за собствено ползване би трябвало да се облекчат значително. Това вече е важно и за националната сигурност. Заради войната в Украйна, ако една част от инвестиционните намерения в производството на електроенергия от възобновяеми източници бъдат реализирани, могат в някаква степен да заменят вноса на енергийни ресурси от Русия. Първо, зелено е, второ, осигурява ни независимост с местни ресурси. Естествено, че подкрепяме.

- Говорейки за енергийна независимост - мислите ли, че ще се справим с диверсифицирането ни?

- Според мен имаме всички шансове до следващия отоплителен сезон да намалим рязко потреблението на руски газ. Не съм сигурен, че ще успеем да го ограничим до 0%, но при всички положения можем да намалим дела на руския газ в българската енергийна система значително. Това е много труден процес, доколкото в продължение на десетки години не се е работило в тази посока. С влизането в експлоатация на интерконектора, това ще става все по-възможно.

- Връщам Ви в началото на разговора и темата за БНБ. Съществува тезата, че това ще е “препъни-камъчето” в коалицията. Мислите ли, че има такава опасност?

- Всички изказвания на лидерите на ИТН са в посока, че какъвто и да бъде изборът на депутатите, това няма да повлияе на коалицията и на нейното бъдеще. Ако съдя от техните изказвания, по-скоро опасност за коалицията няма.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 18 гласа.

Свързани новини