Отидете към основна версия

4 526 56

Проф. Тодор Кантарджиев пред ФАКТИ: Ваксините за COVID-19 и грип може да се сложат едновременно

  • коронавирус-
  • ваксини-
  • тодор-
  • кантарджиев-
  • грип

В момента преобладават риновирусите, но очаквам да бъдат изместени от аденовирусите, парагрипните, метапневмовирусите, казва инфекционистът

Снимка: Факти.бг
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Коронавирус или грип... Очаква се пиковата вълна на грипа да е през януари или февруари. Колко ще е силно присъствието на Ковид-19. Пред ФАКТИ говори проф. Тодор Кантарджиев, който в момента е консултант на Столична община по ваксинационния процес.

- Проф. Кантарджиев, коронавирус или грип – кое заболяване ще ни мъчи повече през зимата…
- В момента разпространението на коронавируса в нашата страна върви плавно и може да се направи извод, че темпът на нарастване на случаите намалява. Това какво означава… Последните дни и имаме увеличение на 14 дневна база за 100 000 души от населението от 144, на 145 и на 146 заразени. Това е едно минимално увеличение на случаите, но трябва да го имаме предвид, когато преценяваме три неща. Трябва да знаем, че коронавирусът е много по-отслабен и не води до тежки заболявания каквито правеше Уханският вариант, първоначалния. При него смъртността бе много висока. Важно е да се знае, че

коронавирусът продължава да е опасен и в момента за хората имунен дефицит, възрастните хората с хронични заболявания и т.н.

Второто важно нещо е, че коронавирусната инфекция мина през хората. Така вече голяма част от нашето население са се срещали с вируса - или са ваксинирани, или са прекарали болестта. Някои по два, по три пъти. Това предполага вече едно по-леко прекарване на следващите варианти. Третото нещо е, че в момента отношението на обществото и на здравните власти към този проблем е много по-различно от преди две години.

- Вече се научихме как да се справяме?
- Ние се научихме, но и ни подучиха неправилно - да не се правят PCR изследвания, да не се прави секвениране и да не сме наясно кои варианти в коя област времево кога са се появили. Това е много важно за противоепидемичните мерки, за да може да преценим така бъдещето в рамките на седмици и месеци, че да се вземат мерки. Заговори се за странни нови варианти, за „Кентавър“ и други такива подварианти. А какво се оказа този Кентавър? Преди три месеца предупредих, че в Индия се е появил вариантът B.A.2.75. Ето това е кръстеният от някой ненаучен ум вариант „Кентавър“. И какво се оказа, че този Кентавър бил с 1% по-заразен. 1% повече заразност предполага, че той много бавно ще измества другите подварианти. Ако го сравняваме с Омикрон, който бе в пъти по-заразен от предишните и в рамките на една или две седмици „пленяваше“ страната на 80%, какво излиза – нищо ново. Но тук сега има един голям проблем на нашето общество.

Когато е слаб един микроорганизъм (в случая сега циркулиращия Омикрон вариант), причиняваш епидемия или пандемия, когато той не е така смъртоносен, заразяващ и т.н., ваксините не са така ефективни.

Защо? Защото, отслабвайки болестотворните качества на вируса, неговата генетична разнородност се увеличава и модифицира. Така и ваксините срещу него стават по-нискоефективни. Да, те предпазват от тежко прекарване, но не предпазват от заразяване. Както сме го говорили много пъти. Но не можем да говорим така за класическите инфекции - за дифтерията, за детския паралич, за тетанус. Не можеш да кажеш на майката да ваксинира детето си за дифтерия, защото по-леко ще я изкара. В смисъл няма да умре веднага, но ще му се парализира дихателната и гълтателната мускулатура. Класическите тежки инфекции са предотвратени само и единствено чрез ваксини. И трябва да се продължават усилията за ваксиниране на населението и за търсене на ефективни нови ваксини и за детски паралич, и за дифтерия, и за тетанус, за морбили и варицела. Трябва да се спазват и другите задължителни ваксинации. Ваксината за коронавирус няма нищо общо с другите, въпреки че очаквам политиците да започнат да използват и тази тънка струна на българския народ. Дайте да не се ваксинираме, а това, мисля си, че ще е най-голямата глупост, въпреки че преживяхме през последните години много големи глупости в областта на здравеопазването.

- Повече от две години бяхме в плен на коронавирус. Да очакваме ли сега засилване на респираторните заболявания?
- Да, трябва да очакваме увеличение на всички респираторни заболявания, които са характерни за есенно-зимния период. През пролетта, когато свалихме маските, нямаше вече много мерки за изолация и видяхме какви тежки поражения дадоха елементарните риновируси. Нещо подобно се наблюдава и сега през октомври. В момента преобладават риновирусите, но очаквам да бъдат изместени - не напълно, от аденовирусите. Започна и циркулацията на други вируси, свързани с дихателната система.

Говорим за класическите метапневмовируси и бокавируси, които се проявяват със суха кашлица и засягат горните дихателни пътища.

Минават главно с хрема и с един кратък период на повишаване на температурата. В края на този месец се очаква увеличаване на случаите. Анализаторите от Европейския център по контрол на заболяванията и от Световната здравна организация правят изводи от развитието на грипната епидемия това лято, която се наблюдава в Южното полукълбо.

Специалистите смятат, че може би ще се яви грипен вирус най-вероятно от вида А (H3N2). Той е характерен и с тежко протичане.

При сезонния грип всеки 5-10-ти прави бактериална пневмония, на 2000 души един може да направи тежката грипна пневмония със засягане на белия дроб, свързано с кръвохрак, бързо протичане и влошаване на състоянието и необходимост от подаване на кислород. Слава Богу, в болниците имаме готовност, покрай коронавируса, за тези усложнения. На 10 000-20 000 души с грип един може да направи възпаление на мозъка, което става толкова бързо, че в повечето случаи приключва фатално. Във Великобритания предвиждат 10 000 смъртни случая от грип за следващия сезон. Ако приезчислим от смъртните случаи от ковид у нас и там, то у нас трябва да очакваме 2500 умрели, повече от три пъти от загиналите по пътищата за цяла година.

- Ваксина ковид или ваксина грип…
- В момента е най-добре за хората, които са в напреднала възраст, за хората с хронични заболявания, които за жалост са много в нашата страна, да сложат и двете. Ваксините може да се сложат едновременно – едната на лявата ръка, а другата на дясната. Хората над 65 години също така трябва да знаят, че ваксините са им безплатни и покрити от държавата. Те просто трябва да контактува с личните лекари. Хубаво е всички, които са ваксинирани с една, две или имат и бустер за коронавирус, сега да си направят нова ваксина с новата формула срещу ковид, която включва и Омикрон в състава си, и класическия вариант Ухан

- Можем ли да мислим, че това ще е последната вълна на коронавируса…
- Можем да си мислим много неща. Вирусът ни показа, че е много адаптивен.

- А какво точно включва подобрената ваксина срещу коронавирус?
- Тя е иРНК ваксина и има възможността да подготви организма за класическия вариант – Уханския, както и вариант Омикрон. Ваксината предполага една по-добра защита към циркулиращите в момента щамове. Важно е да се знае, че тази защита остава месеци наред и остава в паметта на нашата имунна система. Вече е ясно, че хората, които бяха ваксинирани, почти не усетиха вируса. Тези, които се пазиха дълго време, го прекараха тежко после. Ето един пример какво доказаха германците. През пролетта на 2000 година казвах, че се заразяваш по-малко и го прекарваш по-лесно, когато носиш маска. Е, така излезе. Разбира се, когато тези неща ги споделяш с обществото, рискуваш много, защото не знаеш хората, които отскоро са в коронологията, как могат да свържат името ти и да изговорят какви ли не глупости. И трябва да си много неинтелигентен, за да тръгнеш за им отговаряш.

- Коронавирусът продължи три години. Това ли бе животът на вируса?
- Мисля, че това е краят на коронавируса. За мен той продължи малко по-дълго от очакваното поради няколко факта. Той дойде от животинския свят и се оказа вирус, който прави по 33-35 мутации на година, ако циркулира от човек на човек. Беше заразен и това предостави идеална възможност да мине през много хора за кратко време. В същото време, заразявайки много хора, възникваха различни мутации. Респективно мутиралите варианти заобикаляха ваксините, заобикаляха естествения имунитет, придобит чрез боледуване. Така просто вирусът получи едно много голямо генетично разнообразие за развитието си. Но дойде му и краят. Определено отслабна.

- Вие сте съветник по ваксинацията в Столична общината. Каква е ситуацията в София?
- Казах вече, че средната заболеваемост на 100 000 души в нашата страна е 146-150. В София средната заболеваемост и два или три пъти повече. Причините са две. Първо, че в столицата най-много се развиват епидемичните заболявания поради близкия контакт на много хора и на едно място. Второ, май само в София продължават да се правят достатъчен брой съществени изследвания за коронавирус. В последните 5-6 месеца бе направено така, че в момента сме държавата, в която се правят най-малко PCR тестове. Такива се работят основно в столицата. Същото е и с ваксините. 1/3 от общо поставените за ден са в София. И това е така, защото последното редовно правителство направи така, че нямаше възможност да се поставят ваксини. Сега служебното правителство се справи и има вече имунизационни центрове. По този повод искам да кажа на столичани, че на сайта на Столичното РЗИ могат да видя точния график и място, където могат да си поставят ваксина. Вярвам, че столичани като образовани и интелигентни хора, ще се възползват да си сложат грипна ваксина и бустер. Бустерът вече е много важен, защото вече има научни данни, че той дама сериозна протекция към новите варианти и то особено в първите шест месеца. Вече е доказано, че ваксината за коронавирус пази от тежко прекарване и влизане в болница.

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 39 гласа.

Свързани новини