Отидете към основна версия

3 809 88

"Файненшъл таймс": Проруска партия разтърсва българската политика

  • костадин костадинов-
  • възраждане-
  • избори-
  • файненшъл таймс

Костадинов, чийто популярен прякор е Копейкин – по името на руската дребна монета – набра популярност, въпреки ясния си имидж на марионетка на руските интереси сред избирателите

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Автор: Мартон Дунай, "Файненшъл таймс".

Възраждане привлече гласоподаватели чрез преповтаряне на Кремълската пропаганда и настояване за отлагане въвеждането на еврото в предизборната си кампания.

Про-руска партия, чиято кампания беше срещу присъединяването на България към еврото, се опитва да разтърси политиката на страната в парламентарните избори, отразявайки нарастващото разочарование на избирателите от корупционните скандали и политическите пререкания в София.

Под лидерството на Костадин Костадинов, харизматичен 43-годишен учен-етнограф, партията уцели струна на българския електорат с крайно-десните си възгледи и с рутинното рециклиране на кремълската пропагандна линия, която оспорва подкрепата на правителството за Украйна в защитата ѝ срещу руската агресия.

Про-европейските партии Продължаваме промяната и Да, България (ПП-ДБ) и ГЕРБ вероятно ще задържат мнозинството, но партия Възраждане, която има десетгодишна история и беше основана скоро след анексирането на Крим от Русия, може да спечели достатъчно гласове, за да заслужи включване в договарянето на следващото правителство. Проучванията сочат около 13 процента за нея, в сравнение с 10-те процента през октомври и 5 процента на изборите през 2021 година. ГЕРБ и ПП-ДБ имат всяка по около 26 процента, но последните не са склонни да формират коалиция с основния си съперник.

Преди изборите в неделя, когато България гласува за пети път през последните две години, Възраждане изгради кампанията си основно върху отлагането с двайсет години на предстоящото присъединяване на София към еврото. Партията събра половин милион подписа в подкрепа на референдум по въпроса – число, което, ако е достоверно, ще принуди правителството да проведе вот.

„Путин загуби от популярността си, така че кампанията не е про-руска, а е анти-западна, което е обратната страна на същата монета“, каза изследователката от Европейския съвет за външни отношения Весела Чернева, която е бивш правителствен съветник по външна политика.

„Кремъл прави същото и на други места“, добавя тя. „Той посява объркване, недоверие, повтаря мантрата за упадъка на Запада, независимо от реалната ситуация.“

Руската инвазия в Украйна през миналата година задълбочи политическата нестабилност в София, която се установи след изгонването на корупционния модел на премиера-консерватор Бойко Борисов на изборите през юли 2021 година.

Костадинов, чийто популярен прякор е Копейкин – по името на руската дребна монета – набра популярност, въпреки ясния си имидж на марионетка на руските интереси сред избирателите.

Възраждане и Костадинов не отговориха на неколкократните опити на FT да ги поканим за коментар.

Твърденията на руската пропаганда, че подкрепата за Украйна е хлъзгав наклон, който ще завлече страната в открит конфликт с Москва, присъстваха в цялата кампания на Възраждане.

„Обратно на пропагандата, че светът се свежда само до ЕС и САЩ, ние вярваме, че той е много по-голям“, казват от Възраждане във външнополитическата си програма. „Дълбоките връзки със стари икономически партньори като Русия... са важни за икономическото развитие на страната ни.“

България, която е традиционен съюзник на Русия, с която споделя лингвистични, исторически и културни връзки, е член на НАТО и беше важен доставчик на боеприпаси, малки оръжия и гориво за Украйна. Но непартийното служебно правителство и про-кремълският президент Румен Радев се противопоставиха на по-дълбоко обвързване, като изпращане на стари съветски бойни самолети и противовъздушни оръжия на Украйна.

По време на един следобед неотдавна в София, активистите на Възраждане срещу еврото бяха единствените действащи агитатори. Неколцина минувачи подписаха петицията им, а след това продължиха пътуването си с финансираното от ЕС метро, което беше открито преди две години.

„Европейският съюз беше добър към България“, казва Тодор Нинов, 50-годишен гимназиален преподавател, който подписа петицията на Възраждане. „Но аз не искам инфлация или друго лошо влияние от големите европейски страни... Русия не се бърка в нашите вътрешни работи по същия начин.“

България отложи с шест месеца планираното за следващия януари въвеждане на еврото заради трайната инфлация, но иска да направи отлагането възможно най-кратко, каза финансовият министър Росица Велкова - Желева.

Силно представяне на изборите ще втвърди аргументите на Възраждане за отлагане на неговото въвеждане. Възгледите на партията са засилени от използването на социалните медии от нейните последователи, които са по-активни от всичките ѝ съперници взети заедно, казва Горан Георгиев от Центъра за изследване на демокрацията в София.

„След инвазията руските проксита бяха явно активирани“, казва Георгиев, като включват няколко влиятелни издания, книгоиздатели и играчи в социалните медии. Той отбеляза, че само 30% от българите смятат Русия за заплаха, но това е рязко увеличение от 5те процента преди войната.

„Сега, когато първият ефект от инвазията отшумява, Русия има възможност да възстанови позициите си“, добавя Георгиев.

Присъствието на руското посолство в София в социалните медии достигна почти 2 милиона взаимодействия през 2022 г. само във Фейсбук, според Георгиев. „Вероятно това посолство е сред най-успешно функциониращите в социални медии посолства в света“, каза той. „Страницата им напомня много повече на пропагандно издание, отколкото на официална страница на посолство.“

Подобни материали се отразяват и на страниците на Възраждане, която често повтаря про-руските коментари. „Нашият народ обича Русия, но тихата диктатура бушува..., за да затвори руските информационни източници и да подклажда вина у всеки, който мисли различно“, гласи един подобен репост на Възраждане.

ГЕРБ на Борисов е първа или втора сила на всичките четири предшестващи избори. Той каза пред FT, че е готов да сложи настрана всички различия и да създаде широка коалиция.

„Западът" иска ние да направим такава (широка) силна основа и те считат ГЕРБ за щит срещу руското влияние“, каза Борисов.

Центристката ПП-ДБ не е решила дали да държи Борисов на разстояние или да се сработи с него, като даде се разбере, че би предпочела да формира правителство на малцинството, ако спечели. Но Христо Иванов, един от лидерите на ПП-ДБ, каза, че войната е дала на България възможност: да изолира Възраждане, формирайки широко про-западно правителство и да използва европейски фондове за да засили икономиката.

„След две години това може да е напълно променено място“, каза той. „Трябва просто да намерим пътя към това.“

Източник: "Файненшъл таймс"

Превод за "Гласове" Екатерина Грънчарова

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 67 гласа.

Свързани новини