Отидете към основна версия

2 586 34

Какви престъпления е извършвал режимът на Асад?

  • башар асад-
  • сирия-
  • военни престъпления-
  • алепо-
  • война-
  • химически оръжия-
  • дамаск-
  • русия-
  • наркотици

Нападения с химически оръжия, убийства на цивилни, мъчения, трафик на наркотици - режимът на Асад е обвиняван в редица престъпления

Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Сирия отново ще бъде приета за член на Арабската лига, след като бе изключена от нея през 2011 г. заради бруталните репресии на режима на Башар Асад.

Външните министри на страните членки взеха решението в египетската столица Кайро миналия уикенд. Според редица международни доклади Дамаск е виновен за тежки нарушения на човешките права, извършени след избухването на гражданската война преди повече от 12 години.

Използвал ли е Дамаск отровен газ?

Сирийските власти са обвинявани от години, че използват отровен газ. Сред най-известните случаи е атаката от август 2013 г. в района на Гута, североизточно от Дамаск. Според различни източници при нея са загинали между 280 и 1800 души. Отговорността на режима на Асад не е безспорно доказана. Вашингтон твърди, че нападенията "почти сигурно" са дело на режима.

През 2018 г. Ройтерс съобщи, че лаборатории, работещи за Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО), са сравнили проби от атаките в Гута и химикали, предадени за унищожение от Дамаск през 2014 година. Те са открили т. нар. "маркери", които свързват веществата, използвани при нападенията, с тези от оръжейния арсенал на сирийските власти, предаде "Ройтерс".

Много международни експерти приписват и други атаки с отровен газ на правителството в Дамаск. Асад и съюзниците му от Русия редовно отричат това. През февруари 2023 г. ООН се позова на разследване на ОЗХО, в което се посочва, че има "основателни причини" да се смята, че сирийското правителство е отговорно и за атаката с химическо оръжие в град Дума през 2018 година. При нея загинаха 43-ма цивилни граждани.

Сирия продължава да поддържа програма за химически оръжия

През 2013 г., Сирия се присъедини към Конвенцията за забрана на химическите оръжия. "Нашите проучвания показват, че Сирия продължава да поддържа масивна програма за химически оръжия", казва обаче Стив Костас от програмата "Инициатива за правосъдие" на "Отворено общество".

Според доклад на независимата организация Сирийска мрежа за човешки права правителството е извършило общо 217 нападения с химически оръжия между декември 2012 г. и ноември 2022 година. Пет подобни атаки пък са дело на джихадистката организация "Ислямска държава". Според организацията при тези нападения са загинали най-малко 1500 души, включително 205 деца и 260 жени. Други 12 000 са били ранени.

Смята се и че режимът на Асад масово е използвал варелни бомби. Дамаск категорично отрича. Докладът на Сирийска мрежа за човешки права твърди, че през първите 9 години от войната правителството е хвърлило почти 82 000 такива бомби. Те се считат за особено брутални заради широкия си, но и непрецизен обсег. Според данни на организацията въпросните бомби са отговорни за смъртта на над 11 000 цивилни в Сирия, сред които и повече от 1800 деца.

Произволни задържания, изчезвания и изтезания

Години наред режимът на Асад е обвиняван, че носи отговорност за изчезването на огромен брой хора. В годишния доклад на "Амнести интернешънъл" за 2022 г. се говори за "десетки хиляди хора", изчезнали по време на войната. В доклад от август 2022 г. на Сирийска мрежа за човешки права се посочва и конкретна цифра на изчезналите - 111 000. Организацията обвинява властите в Дамаск както за изчезванията, така и за произволни арести.

"След десетилетие конфликт десетки хиляди цивилни са неправомерно задържани или пък са изчезнали в Сирия", посочва в свой доклад от март 2021 година и Независимата международна анкетна комисия за Сирия. В него се твърди, че хиляди са станали жертви и на изтезания, сексуално насилие или са умрели по време на задържането.

Публикация на Сирийската мрежа за човешки права от януари 2022 г. документира над 14 600 смъртни случая в Сирия в резултат от изтезания. Повечето от тях са дело на режима на Асад, посочва организацията. Най-разпространените методи включват изнасилвания, други форми на сексуално насилие, нечовешко отношение и изолация в условията на строг тъмничен затвор.

През януари 2022 г. областният съд в Кобленц осъди сирийския полковник Ануар Раслан на доживотен затвор. Той беше признат за виновен, че е участвал в изтезания, 27 убийства, нанасяне на тежки телесни повреди и сексуално насилие.

Системен трафик на наркотици

През последните години режимът на Асад все по-често е обвиняван в производството и търговията с наркотици, включително от арабски държави в региона. Режимът е обвиняван в производството на каптагон, който е базиран на съставката фенетилин и има силно стимулиращ ефект. Възможните странични ефекти включват мозъчни увреждания, психоза и сърдечни пристъпи. Доклад на Центъра за оперативни анализи и изследвания от 2021 г. посочва, че Сирия е "глобалният епицентър на производство на каптагон".

Първоначално търговията с наркотика е била един от източниците на финансиране на джихадистките групи, борещи се срещу Асад, но след това режимът и съюзниците му в региона са се превърнали в основни печеливши от продажбата на дрога. Проучване на американската фондация "Карнеги" също стига до извода, че Сирия е била превърната в "един от водещите заводи за производство на наркотици в света."

Центърът за оперативни анализи и изследвания изчислява, че през 2020 г. износът на каптагон от Сирия е бил на стойност най-малко 3,15 милиарда евро.

Автор: Бернд Ригерт

Поставете оценка:
Оценка 1.5 от 22 гласа.

Свързани новини