Отидете към основна версия

4 830 26

Германия: 2000 евро премия, ако започнете работа при нас

  • германия-
  • премии-
  • заплата-
  • труд-
  • пазар на труда-
  • болногледачка

Все повече фирми в Германия примамват нови служители с щедра премия при назначаването

Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Болногледачи, лекари, медицински сестри, лаборанти: болницата Agaplesion в град Гисен, провинция Хесен, търси всякакъв квалифициран персонал. Този, който бъде назначен, при определени обстоятелства получава не само работно място, но и доста добра премия - за новата свободна позиция в лабораторията за сърдечни катетри например се изплащат 2000 евро премия.

Надеждата е, че във времената на сериозна липса на квалифицирани кадри подобни инициативи ще направят работните места по-атрактивни. Професиите в здравеопазването не се ползват с най-доброто име, обяснява пред германската обществено-правна телевизия АРД Ина Юнга, ръководителка на кадровия отдел в болницата. "Условията при нас въобще не се толкова непривлекателни, както ги представят понякога медиите", казва още тя.

Премиите при назначаване са много модерни

И работодатели в много други сфери се опитват да привлекат нови служители подобно на тази болница. На автомонтьори или на специалисти по сглобяване и вграждане на кухненски мебели се обещават премии между 300 и 4000 евро. Както показват данните на платформата за търсене на работа Indeed, бонусите при назначаване на нова работа значително са се увеличили. През 2019 година 3050 от общо един милион обяви в Indeed са се рекламирали, предлагайки бонуси. През 2023 подобни обяви за работа с обещана премия вече са двойно повече - 7129. Дори делът на този вид предложения да не е голям, тенденцията вече е ясно очертана, посочва АРД.

Съществена промяна на пазара на труда

Тази тенденция може да бъде обяснена със ситуацията на трудовия пазар - а тя е все повече в полза на работниците. В момента по официални данни в Германия има към 1,7 милиона незаети работни места. А търсещите работа са 2,6 милиона. Това означава, че за едно място кандидатстват близо 1,5 души, а преди десет години за едно работно място е имало четирима кандидати. Конкуренцията сред търсещите работа бе много по-голяма, докато днес работодателите са тези, които се конкурират, пише германската обществено-правна медия.

През есента на 2023 в Германия стана популярна и офертата на един гастроном от Долна Саксония: той предлага премия от 11 000 за готвачи и келнери, които започнат работа при него. Условието: да останат на работа известно време. Първите 5000 евро се изплащат на части в рамките на първите 18 месеца работа. Останалите 6000 евро постепенно след това, обяснява вестник "Хамбургер Абендблат". И много други хотели и ресторанти предлагат атрактивни премии за нови кадри, посочва изданието.

Премиите на франкфуртското летище имат добър ефект

Това, че инструментът с предлагането на премии е ефективен, се вижда и на франкфуртското летище - там недостигът на квалифициран персонал е особено голям, пише АРД. Още от 2022 година Fraport плаща бонуси на новите си служители - дъщерната му фирма FraGround, която отговаря за логистиката на територията на летището, дава премии в размер на около 1000 евро. Това, че Fraport е възприел тази тенденция по-отрано, е свързано с особеното положение на въздухоплавателния бранш по време на пандемията, казва говорителят на фирмата Андреас Шопф. "Въздушното движение пострада първо от противопандемичните мерки и бе последният бранш, който се върна към нормалното си състояние", заявява говорителят пред АРД. По време на пандемията много служители са напуснали компанията и са се ориентирали в други посоки.

По-високите заплати не си заслужават?

От въвеждането на премията насам Fraport е успял да спечели 4000 нови служители - по данни на компанията. Говорителят Шопф подчертава, че премията се явява важен фактор при взимането на решение от страна на работниците. Но пък работодателите искат работниците не само да дойдат, а и да останат. Защо тогава фирмите просто не започнат да плащат по-високи заплати на тези специалисти, които са особено търсени, пита АРД. Както посочва пред германската медия икономистът Михаел Нойгарт, в случая роля играят икономическите ползи. Ако компаниите увеличат брутната месечна заплата със 100 или 200 евро, ще трябва да плащат тези допълнителни средства за целия период на работа на съответния човек. Докато с една еднократна сума хем работникът ще получи финансов стимул, хем работодателят няма нужда да се ангажира дългосрочно - оставайки в рамките на финансовите си възможности.

И 2024 година ще е добра за работниците

Болницата в Гисен би могла да плаща по-високи заплати, казва ръководителката на кадровия отдел Юнга. Но пък това би означавало да се назначи по-малко персонал, що се отнася до болногледачите. Защото здравните каси плащат на болницата пакетни суми за обслужваните пациенти и финансовите средства са ограничени. Така че по-високите заплати не представляват решение за болницата в Гисен. Но въпреки това 2024 година, подобно на предходната, ще бъде добра за работниците. Особено тези, които имат търсени професии, могат да се надяват на премии и при поемането на нова работа, пише АРД.

Автор: Милена Пипер ард

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 17 гласа.

Свързани новини