Те нямат вредни професори като математика Михаил Константинов, които буквално лъжат, че на Запад избирателната система била същата като българската.
Преди малко повече от десет години на мейл си получих покана от Българска Асоциация по Изборни системи. Място на събитието беше Боровец, а датата от 2 до 4 ноември. Към вежливото писмо адресирано лично за мен, имаше файлове, които поради немощната ми интернет връзка в София не можех да отворя. Веднъж пристигнал в Париж, нещата ми станаха пределно ясни. Българските изборни неразбории се бяха превърнали в « пазар » за някои хора. Те не се интересуваха от принципи и европейски опит, а от „доходни програми” спуснати от Брюксел, без никакъв качествен контрол. Добих впечатлението, че тези хора вместо да отворят бутици за дрехи и обувки, търгуваха конференции. Таксата за участие беше 150 лева. Участниците щяха да ползуват „кафе-паузи”, коктейл за „Добре дошли” и други екстри. Имаше и тарифа за нощувките в хотела на конференцията, които разбира се бяха в плюс. Всичко това беше подписано от вечно бърборещият неразбираеми изчисления – професор Михаил Константинов. За българската избирателна система, той е нещо като Гиньо Ганев „ човекът конституция”, вреден защото несменяем. Константинов и Константиновци нямат никакъв интерес от безплатни осведомителни акции в полза на прилагане на западноевропейски избирателен опит, защото той заплашва захапаният от тях кокал.
Какво по лесно от това – бюлетините да бъдат самостоятелни? За всяка партия или кандидат - отделна бюлетина? Без химикалки, без преференции, без драскане и триене? Мажоритарна система с два тура. Във Франция никой не припада. Няма грешни протоколи. Изборният процес е лесен и разбираем. Няма "мъртви души", въпреки че 2 милиона и 500 хиляди избиратели гласуват с пълномощни!
В България вместо прилагане на съществуващата демократична система, професор Константинов, и пригласящите му платени от Сорос фондации, отчайват българските избиратели. Нищо чудно, че участието в България заплашително спада, а във Франция убедително расте.
За бъркотията била виновна ниската избирателна култура. Трябвало да се подобри обучението на участниците в секциите. Хартията не била подходяща и т.н. и т.н. Скоро може би ще се издават дипломи и определят разряди на кандидатите за броене и редактиране на протоколи. Никой не предлага опростяване на системата. Защо? Много просто. В деня в който на българските граждани бъде дадена реално възможността да избират по най-опростения начин, с публично отваряне на урните и броене на открити врата, съществуването на професори и фондации за „Свободни и честни избори“ - става безпредметно. Тогава парите, които изкарват днес – ще секнат. Това означава, че техният интерес изобщо не е политическото просвещение, а хвърляне на изборен прах в очите, под прикритието на "лъже демокрацията".
Всичко това трябва да бъде казано и добре разбрано, защото в България все още има хора, чиито мозъци не са окончателно увредени.