Отидете към основна версия

3 187 41

Христо Казанджиев пред ФАКТИ: Много е вероятно с разширението на Чирен да обслужим „Газпром“

  • христо-
  • казанджиев-
  • чирен-
  • газпром-
  • проверка-
  • прокуратура-
  • европейска-
  • газ

Очаквам да се направи нова обществената поръчка, а тази да бъде прекратена, казва експертът

Колаж: БГНЕС/Личен архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Европейската прокуратура извърши обиск в офисите на "Булгартрансгаз" във връзка с проекта за разширяване на газохранилището в Чирен. Това съобщи преди дни на брифинг директорът на дружеството Кирил Равначки. Той допълни, че заради течащите следствени действия не може да даде повече подробности, но дружеството оказва пълно съдействие на проверяващите. Във ФАКТИ писахме по темата и показахме сигнала до редица български институции, който е подаден от експерти още през февруари месец 2024-а. Едва сега български институции коментираха темата. Какво да очакваме… Пред ФАКТИ говори енергийният експерт Христо Казанджиев, който е един от подателите на сигнала.

- Г-н Казанджиев, разширението на газохранилището в Чирен в последните дни повдигна много въпроси, защото се намеси европейската прокуратура. Накрая ще имаме ли разширение. Нека така да започнем…
- Много труден въпрос, защото начина, по който стартира разширението на ПГХ Чирен, предполага един много, много дълъг срок на работа, но с неизяснени резултати… Цялото разширение на Чирен не тръгна по начина, по който трябваше да се направи, а започна по обратния начин. Започна с това, което обичайно е последно при изпълнение на проекта. В проекта за разширение и в технологичната схема за развитие на ПГХ Чирен е предвидено какво трябва да се направи. Първо трябваше да се изясни състоянието на сондажите, тяхната продуктивност, да се изясни въпросът кои сондажи са нехерметични и изпускат газ в околните скали, кои са херметични и така нататък. И едва тогава, след като се решат проблемите, свързани до този момент, които са установени с ПГХ Чирен, да се върви поетапно. Друг аспект е за какво разширение ние говорим?

Ако говорим за разширение на общия обем, аз съм скептичен.

Твърдо съм убеден, че увеличаване на общия обем – ако говорим за капацитета на ПГХ Чирен, тоест от 1,2 милиарда кубика газ да се увеличи на 1,5, на1,6 милиарда е трудно да се случи по чисто технически и геоложки причини. Трети аспект на разширението е увеличаване възможността за добив от ПГХ Чирен. В момента газохранилището може да осигурява при максимално натоварване около 4 милиона кубични метра природен газ на ден, което не е достатъчно като обем за България. Количеството трябва да бъде 6, 7, 8, че и до 10 милиона кубически метра. Да, това някога може да стане, но кога... Просто в проекта за разширението на Чирен трябва да се работи систематично, а не така спорадично, както се прави сега.

- Вие подадохте сигнал до много институции през февруари месец, а едва сега се разбутаха нещата институционално в България. Защото се намеси европейската прокуратура. Как си го обяснявате това?
- Обяснявам си го и със самия факт, че нещата са твърде сложни. Обяснявам си го, разбира се, и с нежеланието да се решат проблемите на принципна основа, както и желанието парите в този проект да бъдат усвоени възможно по най-бързия начин и с малко усилия.

- В проекта има и европейски пари и виждаме, че Европа наблюдава. Така че това не става много лесно…
- Европа наблюдава и за голямо съжаление реагира само на някой. Да, все пак реагира, макар и късно, благодарение на нашия сигнал. Ако този сигнал не беше подаден, едва ли Европа щеше да се заинтересува. Факт е, че материята, която се дискутира, е много сложна за разбиране от юристи, прокурори и т.н. за какво, всъщност, става въпрос. Би трябвало експерти като нас да проявяват нетърпимост към такива злоупотреби и да сигнализират. Ние това направихме. И едва тогава, когато бъдат сигнализирани компетентните органи, те реагират. За съжаление, в България това се случва трудно и бавно. В момента, в който беше подаден сигналът, само един български депутат - Радостин Василев, зададе въпрос към министъра на енергетиката Румен Радев. Въпросът беше конкретен, а отговорът беше смешен. Министърът каза, че „… ние (б.р.- явно визира министерството) нямаме компетенция да правим проверка и сме препратили въпроса към Български енергиен холдинг (БЕХ)“. Така че даже и при наличието на сигнал, твърде малко институции у нас биха реагирали адекватно. Скоро се публикува доклада по случая на Държавна агенция финансов надзор към Министерството на финансите. И този отговор е смешен, защото в него се казва, че при проведена проверка на случая не са констатирани нередности по общата работата и по организиране на обществената поръчка. Отговорът просто не е в час с нашето питане. Ние никъде не коментираме провеждането на обществената поръчка. Просто сами виждате пред каква омерта е изправено българското общество.

- Преди дни изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ Кирил Равначки каза, че всички дейности, които са свързани с Чирен, се прекратяват до приключване на проверката. Какво очаквате после?
- Очаквам да се направи нова обществената поръчка, а тази да бъде прекратена. Просто към момента нищо до този момент, което е свързано с онова, което беше планирано в обществената поръчка, не е направено. Даже не са одобрени проектите за сондиране. Все пак говорим за сложен сондаж, за който се изисква доста време и много голям технологичен опит. Не трябва да забравяме, че крайният срок за приключване на обществената поръчка е краят на тази година. Твърде малко време, за да се свърши каквато и да е сериозна работа, свързана с прокарването на тези сондажи.

- Вече споменахте, но и това чухме от държавите институции, от финансовата инспекция, че не са констатирани нарушения при осъществяването на обществената поръчка…
- Да, така е, но ние не коментираме как е организирана и проведена обществената поръчка, ние нямаме възражение към това. Въпросът е как се изпълнява тази обществена поръчка, защото това, което е заложено като технически изисквания, не отговаря на изпълнението и условията, при които е обявена поръчката. Просто двете неща не трябва да се бъркат. Финансовата инспекция не проверява по същество изпълнението, а как е организирана и проведена реално обществената поръчка. Към това нещо ние нямаме никакво отношение.

- Минахме през една газова криза, предвид войната в Украйна. В този смисъл разширението на Чирен с какво ще допринесе в плюс на България?
- Ако говорим за съхранение на газ, онова, което ще допринесе, ако се увеличи обемът, е, че имаме един по-дълъг период осигуряване на доставки. Вижте, ролята на ПГХ Чирен вече не е в такава степен голяма поради факта, че България осъществи междусистемно свързване с Турция и Гърция. Имаме терминал за втечнен природен газ при Александрополис, който е въведен експлоатация и много облекчи ситуацията в България. От друга страна разширението на Чирен ще облекчи в голяма степен и ще подпомогне транзита на газ и операциите на „Газпром“ в Югоизточна Европа. Към настоящия момент онова, което може би се планира, е да дадем обем в Чирен за ползване на „Газпром“. Един от проектите, който се реализира в момента и вече е реализиран де факто, е свързване на ПГХ Чирен с „Турски поток“, който доставя руски газ за Сърбия, Унгария и Австрия. Директното свързване на Чирен с този газопровод дава основание да се предполага, че в близко време, след като направим разширение на капацитета, значително част от него ще бъде предоставен на „Газпром“ за неговите операции на територията на Източна и югоизточна Европа. Така че е много вероятно с разширението на Чирен да обслужим „Газпром“.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 22 гласа.

Свързани новини