Няма как в страна с постоянно топяща се нация, дефектирали социални системи на образование и здравеопазване, задълбочаваща се примитивност на икономиката и засилващ се неин неоколониален спрямо развития Запад статут, да не се възражда социалната идея в нейния политически образ. Процесът на нейното възраждане обаче е съпътстван от ширещ се популизъм и неолиберална реторика до изразени дефекти в приложението на социални политики от традиционно смятаните за леви политически формации у нас.
Социалистическа партия „Български път“ се откроява от всички други, смятащи се леви партии с това, че се опира на социалистическия модел в общественото развитие. Политическата формация, представлявана в ръководството си от именити представители на академичната общност, има ясна програма за следване на български път в изграждането на просперираща, социално справедлива и сигурна държава.
Изпитанията на днешната глобална геополитическа турболенция, в която напрежението между Запада и Русия е в най-острата си фаза от десетилетия насам, а евроатлантическата конюнктура тласка България към явно противопоставяне на несъществуващ за нея враг подсказва, че е назряла необходимостта от геополитическа преориентация на страната. Извеждането от НАТО и „Обръщането на изток“ на България е повече от необходимо за гарантиране на националната сигурност, което партията отстоява.
Политически лявоориентираните хора в България са и пламенни русофили, каквито са и личностите, представляващите Социалистическа партия „Български път“. Всички те осъзнават органичната зависимост на България от Русия за създаване на устойчив социален фундамент на българската наука, образование, стопански живот и здравна система. Материалното и духовното наследство от социалистическото минало на страната, което и днес служи като пример за високи държавни постижения (образование, култура, технологии, спорт), е повече от ярко свидетелство за това.
Социалистическа партия „Български път“ има за приоритет науката и образованието като главен движещ мотор на националното развитие. От ключово значение за това е възраждането на престижа на Българската академия на науките, която макар и изпаднала днес в немилост продължава да е най-големият научно-технологичен парк на Балканите.
Лявата идея в икономическия ѝ образ е неразривно свързана със засилване на държавното присъствие в българската икономика. В сектори като земеделие, туризъм и индустрия това е повече от необходимо за гарантиране на висока социална защита на трудещите се, както и за поддържане на устойчивост на качеството и на цените на произвежданите продукти и услуги. Във финансовата сфера – създаването на държавни банки, с цел стопиране изтичането на богатство зад граница.
Социалната идея има голямо бъдеще, а неин автентичен проводник е Социалистическа партия „Български път“.
Вилиян Кръстев