Коментар на Станислав Тодоров
Вторачването в технологията за отчитане на изборните резултати (от страна на ПП-ДБ), показва изчерпаната идейна основа на политическите партии. Технологичните промени няма да увеличат доверието в политическата система и изборните процедура, респективно нито доверието в политическите партии. Ако изборната технология работи за противниковия лагер (за ГЕРБ и компания), това също е симптом за идейното безсилие на политическите субекти- демократичната надпревара се печели през изборната технология, а не през идеен сблъсък. Казано с други думи, демокрацията ни е просто технология за отчитане на резултатите от изборите, едните я владеят технологичния процес, а другите не, затова споровете са в това поле.
Ако политическият ни елит разбира по този начин демокрацията, като борба за начина на технологичното отчитане на резултатите от изборите, тогава проблемът не в изборната технологията, а в политическия елит.
Изборите трябва да изпълняват селективна функция- да предоставят възможността на хората да селектират значими политически предложения и представителите, които са способни да ги защитят.
Ако изборите не изпълняват селективна функция, защото няма значими политически предложения, а една от причините за изборните резултати са чисто технологични, тогава проблемът не е в технологията. Имаме политически елит, които не произвежда значими конкуриращи се идеи, а се съревновава в полето чистата процедура (как да работи технологията за отчитане на изборните резултати).
Проблемът е в политическия елит, а не в технологията. Трябва да сменим политическия елит, а не технологията на излъчването му.