Отидете към основна версия

4 381 56

Христо Радков пред ФАКТИ: За 5 години ли остаряха тол камерите ни, че ще ги сменяме?

  • христо-
  • радков-
  • тол такси-
  • камери-
  • скорост-
  • пътища-
  • винетка

У нас се заплаща и движението по втори клас пътища, а това го няма никъде другаде в ЕС, казва председателят на УС на Българското обединение на шофьорите

Христо Радков пред ФАКТИ: За 5 години ли остаряха тол камерите ни, че ще ги сменяме?
Снимка: Личен архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Нов бюджет, нови тол такси, нова цена на винетките… Как ще ни се отрази това… Пред ФАКТИ по темата говори Христо Радков, председател на Управителния съвет на Българското обединение на шофьорите.

- Г-н Радков, правителството планира през тази година да завиши размера както на тол таксите, които тежкотоварните автомобили плащат за изминат километър по платените пътища на страната, така и на винетките за леките автомобили. Как гледа транспортният бранш на това?
- За жалост, правителството, което все пак е на един месец, според мен, няма ясна концепция какво и защо го иска. Пари за пътища трябват - както за текущи ремонти, така и за капиталови разходи, защото това е нещо, което през последните години не се правеше. Но аз - като икономист, ще ви кажа, че първо се предоставя стоката или услугата, а след това идва заплащането за нея. Ние в момента виждаме само желания за увеличение на прихода, но без да има стратегия за това и без обосновка къде и как ще бъдат похарчени тези средства. Много пъти сме казвали, че ние знаем как да се увеличат приходите от такси, но така, че нашата икономика да не пострада. Според вас обаче колко пъти сме били поканени, за да дадем мнение по темата? Въпросът е реторичен… Ако и сега политиците гледат само как да напълнят хазната, но без да се интересуват от нашето мнение, защото все пак парите за такси ги даваме ние, ще ни видят с камионите на площада.

- За тази промяна става ясно от проекта на закона за държавния бюджет за 2025 г. и съпътстващия го доклад. Не излизат ли някак нещата, че няма пари и хайде да вдигаме тол такси и винетки… От увеличението се планират около 220 млн. лева повече?
- Когато говорим за приходи, редно е да кажем, че приходите от тол таксите всяка година се увеличават. Нека да чуем обосновка по темата от кабинета. Ще се радваме да видим това.

- Идеята е цената на винетката да се върне до нивото отпреди ковид пандемията – 97 лева. 10 лева не е много, но защо…
- Цената на винетката може да се увеличи с 10 лв., защото реално погледнато намалението беше чисто популистки акт на едни хора, които се придвижват по-често със самолет, отколкото с автомобил. Но тук е моментът да попитаме защо не въведем и тол за МПС до 3.5 тона?

- Тол таксите е голяма тема, но дали е редно увеличението да е за всички пътища…
- При сравнение на тол таксите между България и съседните страни, то най-скъпо е в България. А това е така, защото у нас се заплаща придвижването и по втори клас пътища – нещо, което го няма никъде другаде в ЕС.

- През март 2020 г. заработи тол системата, която таксува автомобилите над 3,5 т по специална тарифа за ползването на републиканските пътища. Какъв е ефектът от това?
- Най-модерната тол система в ЕС. Нали тогава това чувахме, колко е супер, как сме като в Европа. Това беше според тогавашната управа на Агенция пътна инфраструктура (АПИ). А какво се оказа!? Че системата ни не е нито най-съвременната, нито най-модерната и на която в момента трябва да сменяме камерите, защото не могат да бъдат адаптирани към новите функции, които трябва да изпълнява. Това означава, че близо 800 камери трябва да бъдат свалени и подменени, защото за 5 години остаряха. За 5 години ли остаряха тол камерите ни, че ще ги сменяме? Това какво е…

- При анализа, направен за бюджета, се отчита, че таксите у нас са около 55% по-ниски за тежкотоварните пътни превозни средства спрямо тези в Сърбия, а спрямо Гърция, Унгария и Австрия са около три пъти по-ниски. Най-евтино ли излиза да се мине през България…
- При сравнение на тол таксите между България и съседните страни, то най-скъпо е в България, но това си има обяснение. Вече казах, че у нас се заплащат и втори клас пътища, а това го няма никъде другаде в ЕС. Така наречените регионалните превози у нас се заплащат. Това е и една от причините цените на дребно у нас да се повишават, защото транспортът струва пари. Дори и да доставиш стока по второкласен път, плащаш. Това е.

- И все казваме, че въпреки събраните през последните години милиарди левове от тол такси и винетки, няма видимо подобрение в състоянието на пътната мрежа и пътищата. Защо е така…
- Всеки от нас пътува и вижда какво е състоянието на пътищата ни. Да виждаме нещо по-добро, ново и т.н. То не само че няма подобрение, а има и влошаване на пътната мрежа, за която някой се готви да иска повече пари. Това, според вас, нормално ли е? В заключение искам да кажа, че един от сегашните вицепремиери е човекът, който индиректно напомпа силно инфлацията, след като вкара в обхвата на тол системата и втори клас пътища.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 35 гласа.

Свързани новини