• шелби-
  • цаникидис-
  • патир-
  • лардует

Четирима българи се класираха за финалите на 63-ия международен турнир по бокс "Странджа", който се провежда в столичната зала "Универсиада". Това са Александър Александров /категория до 49 килограма/, Стефан Иванов /до 52 кг./, Любомир Тодоров /до 60 кг./ и Тервел Пулев /до 91 кг/.

В петъчната полуфинална среща в категория до 49 килограма Александър Александров в елегантен стил, предимно с удари от далечна дистанция, надигра убедително по точки Хованес Даниелян от Армения. След последния удар на гонга съдиите записаха 25:9 точки за Александров. На финала в събота "Памперса", както наричат Александър Александров, ще има за съперник Йосванис Сотос Веитиа /Куба/, който в другата полуфинална среща в категория лека муха спечели без борба срещу Шин Йонг Хин /Републикао Южна Корея/.

В полуфиналната среща в категория до 52 килограма Стефан Иванов победи Робеисис Карасан Рамирес /Куба/ с отказване във втория рунд. Стефан Иванов, който е европейски шампион за юноши,започна отлично срещу Рамирес и още в средата на първия рунд от носа на кубинеца започна да тече кръв. След края на първия рунд Иванов водеше по точки, а от кубинския щаб спряха Рамирес от мача. В зала "Универсиада" веднага започнаха скандирания "Купата, купата, купата", имайки предвид и предишните мачове на младия боксор на Левски /София/. На финала в събота Стефан Иванов ще се боксира с европейския вицешампион от Москва-2010 Ендрю Шелби /Англия/.

В категория до 60 килограма Любомир Тодоров в труден мач успя да победи Александрос Цаникидис /Гърция/ с 13:9 точки. Но главните "бойни" действия тепърва предстояха: след обявяването на победителя гръцкият треньор, явно недоволен от решението, направи крайно неприличен жест с ръка към публиката в зала "Универсиада". От публиката веднага "контрираха" и към ринга полетяха бутлки с минерална вода… Другият гръцки треньор в ъгъла на Цаникидис се държеше безупречно. Може би защото той се казва Стефан Никос - етнически грък, роден и отраснал в България и дългогодишен боксьор на Академик /София/.

В категория до 91 килограма боксьор номер 1 на България за миналата година и двукратен европейски вицешампион Тервел Пулев имаше за съперник ниския и изключително нечист турски боксьор Умиткан Патир. Турският боксьор, безспорно няколко класи под Тервел Пулев, непрекъснато държеше, блъскаше, навеждаше опасно главата си, биеше с отворена ръкавица. Срещата стана непривлекателна, а в средата на втория рунд реферът кой защо направи официално предупреждениеза нечиста игра на Тервел Пулев, а веднага след това направи официално предупреждение и на Умиткан Патир. А иначе победата на Тервел Пулев бе безспорна - 16:7 точки. На финала в събота Тервел Пулев ще кръстоса ръкавици с кубинеца Хосе Гомес Лардует, който в другия полуфинал още в първия рунд нокаутира Реваз Карелишвили от Грузия.

Финалните срещи на 63-ия международен турнир по бокс "Странджа" ще започнат в днес в 16,30 часа.