През изминалия уикенд се изиграха мачовете от 31-вия кръг на испанската Примера дивисион. Очаквано, лидери взеха своето срещу противниците си и така борбата за титлата продължава. Битката за местата, даващи право на участие в европейските клубни турнири кипи с пълна сила. Нещата в дъново също се завързаха.
Ето и всички резултати:
Еспаньол - Барселона - 0:1
Преди тези две ключови отсъждания Барселона доминираше в притежанието на топката, но се затрудняваше със създаването на голови положения. Дузпата обаче донесе успеха на тима на Тата Мартино.
Селта Виго - Севиля - 1:0
Селта спря впечатляващата серия от пет победи на Севиля след минимална домакинска победа с 1:0. Единственият гол в двубоя падна 3 минути преди края на редовното време, когато Нолито реализира отсъдена дузпа в полза на домакините. Така Селта събра актив от 36 точки и се изкачи на 11-то място във временното класиране, а андалусците останаха на 5-а позиция с 50 точки в сметката си.Атлетик Билбао - Атлетико Мадрид - 1:2
Атлетико Мадрид не изпусна първото място в Примера дивисион. Столичани спечелиха с 2:1 гостуването си на „Сан Мамес“ срещу Атлетик Билбао и отново са с точка пред Барселона, като активът им се увеличи до 76. Тимът на Диего Симеоне изостана в началото, но след това стигна до обрат с голове на Диего Коста и Коке и победи съперника си за 4-и път през сезона, след като освен в първенството го победи на два пъти и за Кралската купа.Поражението не промени позицията на баските, които са 4-и с 56 точки.
Реал Мадрид - Райо Валекано - 5:0
Реал Мадрид прекъсна серията си от две поредни загуби с убедителен успех с 5:0 над Райо Валекано. Мачът се игра под проливен дъжд, който направи условията много тежки, но дори и това не спря белите. Кристиано Роналдо откри резултата в 15-та минута след асистенция на Гарет Бейл.В началото на второто полувреме пък португалецът направи асистенция за втория гол на Даниел Карвахал. Гарет Бейл бе най-активният футболист на терена и последваха два негови гола - първият след асистенция на Ди Мария, а втория след скоростен солов пробив.
Голът на вечерта обаче бе дело на младокът Алваро Мората, който се разписа с изключително прецизен удар. Така Реал възстанови разликата от две точки до Барселона и три до Атлетико Мадрид, като същевременно подобри настроението си преди четвъртфиналния мач срещу Борусия Дортмунд.Валядолид - Алмерия - 1:0
Валядолид победи Алмерия с 1:0 у дома и изплува над опасната зона. Трите точки изравниха Валядолид с днешния им съперник. И двата тима са с по 30 и заемат 17-о и 19-о място.
На своя „Хосе Сория” Валядолид зарадва своите привърженици с гол още в 6-ата минута. Гостите сбъркаха елементарно пред своето наказателно поле, Пеня получи на левия фланг и пусна хубаво прострелно центриране по земя, което бившият нападател на Манчестър Юнайтед Манучо отблизо засече с десния крак за 1:0.Опитите на Алмерия да стигне до изравнителен гол бяха безплодни, а четвърт час пред края единственият чужденец в изцяло испанския титулярен състав – аржентинецът Марко Торсилиери получи втори жълт картон и остави гостите с 10 човека.
Отборът на Хуан Мартинес задържа минималния успех, който е много важен в битката за спасение.Осасуна - Реал Сосиедад - 1:1
Осасуна и Реал Сосиедад поделиха точките след 1:1 на „Рейно де Навара”. Осасуна прекъсна серия от пет поредни загуби, след като Ориол Риера вкара изравнителен гол през второто полувреме.
Само седем минути бяха нужни на гостите, за да открият резултата. Гонсало Кастро оползотвори центриране на Карлос Вела от близко разстояние.Осасуна най-после изравни след 59 минути игра, когато Риера възстанови статуквото, след като засече с глава в мрежата дълбоко центриране на Торес.
Алберто де ла Бела на два пъти можеше да върне преднината на Сосиедад, но не успя. Осасуна също имаше шансове за пълен обрат. В крайна сметка равенството като че ли беше най-справедливо. Никой не съумя да вкара късен гол. Резултатът оставя Сосиедад на 6-ото място и в зона Лига Европа с 50 точки, докато Осасуна се смъкна на 18-ата позиция, която е в зоната на изпадащите, с 30 точки.Виляреал - Елче - 1:1
Кандидатът за евроквота Виляреал се подхлъзна у дома срещу Елче, с който поделиха точките, завършвайки 1:1 на „Ел Мадригал”. Бившият футболист на „Левски” Гари Родригес влезе като резерва за гостите от Елче в 81-ата минута на мястото на Хави Маркес.
Елче получи правото да изпълнява дузпа в 31-ата минута, а уругваецът Дамиан Суарес бе хладнокръвен от бялата точка за 0:1. Футболистите на „жълтата подводница” отговориха в 44-ата минута, когато Мойсес асистира на Джонатан Перейра, който изравни за 1:1. След почивката домакините опитаха всичко по силите си, за да стигнат до пълния обрат и трите точки, но в крайна сметка Елче успя да спечели ценна точка в борбата си за спасение. След равенството Виляреал остава седми с 49 точки и на точка шестия Севиля. Елче пък е на 15-а позиция с 32 пункта.Валенсия - Хетафе - 1:3
Валенсия изненадващо допусна обрат у дома и загуби от борещия се за спасение Хетафе с 1:3.
Срещата започна страхотно за „прилепите”, които поведоха още в 6-ата минута за радост на своите привърженици, след като Дани Парехо изведе чилиеца Хесус Варгас, който се разписа за 1:0. Гостите от едноименното мадридско предградие Хетафе обаче обърнаха нещата в своя полза за по-малко от 120 секунди. Първо в 25-ата минута Хуан Родригес асистира на Лафита за 1:1, а две минути по-късно Серхио Екудеро даде голов пас към румънеца Чиприан Марика, който бе точен за 1:2. Домакините наложиха тотален натиск, но така и не съумяха да изравнят резултата до почивката. През втората част картината на терена не се промени особено. „Прилепите” опитваха всичко, за да изравнят резултата и евентуално след това да търсят обрата, но просто нямаха късмет пред противниковата врата. В 87-ата минута пък Педро Леон вкара нов гол за гостите и оформи крайното 1:3. В 89-ата минута домакините останаха с човек по-малко, след като Матийо получи втори жълт картон и бе изгонен от игра. След успеха си Хетафе събра 31 точки и напусна опасната зона, изкачвайки се на 16-а позиция. Валенсия остана на девето място с 40 точки.