Стар виновник за глобалното затопляне откриха британските учени. Изобличените калпазани са огромни по размери, но не го правят нарочно, а съвсем естествено – това са динозаврите. Техните отходни газове съдържали метан, който би могъл да е отговорен за затоплянето на Земята преди 150 милиона години, предаде Би Би Си.
Учените от Ливърпул и Лондон успели да изчислят, че гигантските влечуги са отделяли около 520 милиона тона метан в атмосферата за една година. Цифрата е получена сред сравнение с газовете, отделяни от днешните крави.
Тя надвишава днешните нива на отделяне на вредни парникови емисии – общо 500 милиона тона годишно. Днес тревопасните животни също имат значителен „принос“ за нивата на метан в атмосферата. Само кравите отделят между 50 и 100 милиона тона вредни емисии.
Метанът има свойството да поглъща инфрачервените лъчи от Слънцето и да ги задържа в земната атмосфера.
Така завроподите, най-големите видове динозаври, може да са предопределили покачването на градусите. Те са огромни тревопасни видове (като Брантозавъра), които са съществували през Мезозойската ера. Счита се, че тогава температурата на Земята е била с около 10 градуса по Целзий по-висока.
За включения в проекта д-р Дейвид Уилкинсън по-интересни са микроорганизмите, живели в динозаврите. Именно те са отговорни за отделянето на метана, който пък предизвиква т.нар. парников ефект.