Индийските технологични и развлекателни компании се стремят да капитализират внезапните възможности, произтичащи от забраната на правителството за китайски приложения, включително и широко популярното TikTok. Конкурентна местна апликация за видео казва, че е спечелила 22 милиона нови потребители за 48 часа. Това предаде Reuters.
Тази седмица Индия забрани 59 китайски приложения, включително TikTok и WeChat на Tencent. Този ход бе описан като "цифров удар" срещу Китай от технологичния министър на страната.
Причината за забраната е конфронтация между двете държави на оспорвана граница в Хималайските планини, при която са били убити 20 индийски войници.
TikTok има около 200 милиона потребители в Индия. Приложенията за видео споделяне разполага с прост потребителски интерфейс, опции за фонова музика и различни специални ефекти. То беше процъфтяваща сила на сцената на социалните медии в страната, а забраната за използването му принуди феновете му да търсят други опции.
Индийското приложение за видео споделяне Roposo, което е подобно на TikTok и съществува от 2014-а, успя да спечели 22 милиона нови потребители само за два дни след обявяването на забраната. Това заяви основателят на компанията Маянк Бхангадия пред Reuters.
„През последните няколко дни аз и целият ни екип сме спали общо пет часа. Натоварването е огромно и ние просто гарантираме, че приложението върви възможно най-гладко“, обясни той.
Изтеглянията на Roposo за Android вече са над 80 милиона и Бхангадия очаква те да достигнат 100 милиона през идните дни. Преди забраната приложението беше инсталирано приблизително 50 милиона пъти на устройства с операционната система на Google, които представляват по-голямата част от близо 500-те милиона смартфона в Индия.
Компанията има едва 200 души персонал, но планира да наеме 10 000 нови служители през следващите две години, като може да се опита да направи Roposo глобална социална медия, каза още Бхангадия.
Други местни алтернативи на TikTok също се наслаждават на нови потребители, тъй като индийците следват призива на премиера Нарендра Моди за "самостоятелна Индия".
"Трябва да създадем своя собствена екосистема. Всяка страна е направила това", коментира индийски министър.