Теорията предполага, че първата материя в нашата Вселена е кварк-глюонна плазма, която се образува и изчезва в първата микросекунда след Големия взрив. Физици от университета в Копенхаген симулираха процеса на появата на кварк-глюонна плазма в Големия адронен колайдер и също така анализираха процеса на по-нататъшно трансформиране на плазмата в адрони (частици от кварки и антикварки).
Изследователите проведоха експеримент, при който се сблъскват оловни ядра и се получава кварк-глюонна плазма. Специален алгоритъм, след анализ на характеристиките на разпределението на частиците по време на разширяване, успя да потвърди факта, че "кваркова супа" може да бъде идентифицирана като течност, а не като газ, както се смяташе по-рано.
Получените резултати ще доведат до по-съзнателно разбиране от учените на модела на поведение на първата материя във Вселената, както и ще предоставят на науката възможността за по-строго задаване на първоначалните условия при моделиране на първите процеси, възникващи след Големия взрив.