Учени от EPFL са разработили нов алгоритъм за машинно обучение, който може да декодира мозъчните сигнали на мишка и да създава изображения на това, което виждат. Въпреки че това може да изглежда като нещо от научната фантастика, всъщност е голям пробив в областта на изследването на мозъка.
Екипът използва черно-бял филмов клип от 60-те години на миналия век, за да обучи алгоритъма и алгоритъмът успя да идентифицира правилно конкретните кадри, които мишката вижда. Въпреки че това е много интересно развитие, важно е да се отбележи, че изследването е все още в ранен етап.
Алгоритъмът е разработен с помощта на два подхода: електродни сонди, вмъкнати в областта на зрителната кора на мозъка, и оптични сонди за мишки, които са генетично модифицирани, така че невроните в мозъците им да светят в зелено, когато информацията се предава.
Данните, получени от тези сонди, са използвани за обучение на алгоритъм, който след това успя да изведе съвпадащи кадри от филмовия клип, които всъщност са почти перфектно съвпадение.
Изследванията не се ограничават до дешифриране на това, което мозъкът вижда. Алгоритъмът също е използван за прогнозиране на движенията на ръцете при примати и за реконструиране на позицията на плъхове, когато тичат свободно.