Отидете към основна версия

46 523 21

Премиум телефон от среден клас с невероятен екран

  • redmi-
  • note-
  • 13 pro-
  • xiaomi

Ревю на новия Redmi Note 13 Pro

Обичаната от мнозина, заради отличното си съотношение цена/качество, серия Redmi Note на Xiaomi се завърна и сега предлага нещо ново: Става дума за смартфона Redmi Note 13 Pro, който сега ще разгледаме обстойно.

Като начало, ще започнем с факта, че имаме например 200-мегапикселова камера, поддръжка на e-SIM и, ако желаете, тонове място за съхранение. Нашият подробен преглед разкрива дали този, достъпен телефон, отговаря на изискванията ви.

Корпус

Корпусът на Redmi Note 13 Pro е снабден с плосък дисплей, който не е извит в краищата. Устройството се чувства много добре в ръката, а материалите са качествени. Рамката е изработена от солидна пластмаса, а екранът е защитен със здраво Gorilla Glass Victus стъкло.

Рамката и задната част на устройството се предлагат в три цветови вариации: черно, меко виолетово или зеленикаво синьо. Нашата мостра е от последния вид и има стъклен гръб, който е устойчив на пръстови отпечатъци. Като цяло корпусът е солиден и се справя с натиск, приложен върху него и подобен на този, предизвикван от носене (сядане, навеждане) на устройството в задния джоб, без да може да бъде усукан.

По отношение на теглото нищо не се е променило в сравнение с предшественика Redmi Note 12 Pro: Устройството все още тежи 187 грама, но по отношение на размера смартфонът е станал малко по-компактен, въпреки че има същия размер на дисплея. Това предполага, че Xiaomi са успели да свият допълнително и без това тънките рамки на дисплея, които притежаваше предшественикът. Това придава на Redmi Note 13 Pro много първокласен вид, особено за телефон в този ценови сегмент.

Според производителя устройството има защита от прах и пръски вода IP54, като и по този показател иновацията превъзхожда Redmi Note 12 Pro. Въпреки това бихме ви посъветвали да не потапяте устройството във вода.

Характеристики

Xiaomi предлага у нас във вариант с памет 8 GB RAM / 256 GB за съхранение във всеки от гореспоменатите три цвята. Въпреки че имаме работа с LPDDR4X RAM, контролерът на паметта поддържа още по-бърз LPDDR5 до 6400 MHz. Масовото хранилище е оборудвано с UFS 2.2 флаш, което осигурява доста добри скорости за тази ценова категория.

Както и в много други устройства на Xiaomi, и тук има вграден IR бластер. Това означава, че смартфонът може да се използва и като дистанционно управление за много други устройства. Допълнителният 3.5 мм аудио жак ви позволява да свържете аналогови слушалки или високоговорители, макар ние да предпочитаме безжичните слушалки Redmi Buds 5 Pro. Но за тях, по-късно.

Някои от малкото минуси на модела са свързани с USB-C портът, който предлага скорост USB 2.0. Освен това не е включен microSD четец за разширяване на паметта, но за сметка на тези недостатъци, можете да използвате 2 SIM карти, както и e-SIM.

Софтуер

Xiaomi инсталира свой собствен потребителски интерфейс MiUI 14, който е базиран на Android 13. Но най-хубавото в случая е, че производителят обещава три години нови версии на Android и четири години ъпдейти по сигурността.

Смартфонът идва с множество предварително инсталирани приложения. Разбира се, можете да изтриете или скриете много от приложенията на трети страни и програмите на Xiaomi, за да можете да се насладите на сравнително чиста система.

Що се отнася до WiFi свързаността на устройството, то Wi-Fi 5 е най-бързият стандарт, с който можете да свържете този смартфон към безжични мрежи. Иначе казано това означава отлични скорости и понякога значително по-бързи от повечето телефони на подобна цена. Относно местоположението, телефонът на Xiaomi комуникира с всички големи сателитни мрежи, постигайки добра точност на открито.

Телефонни функции и качество на звука

Xiaomi използва стандартното приложение на Google за телефонни разговори и освен това предлага настройки в приложението за сигурност, за да помогне на потребителите да блокират входящи повиквания.

По време на телефонни разговори звукът от слушалката е изключително ясен и това, което казвате, също се получава ясно от другия край на връзката. Обаждането през високоговорителя и микрофона за свободни ръце е с подобно добро качество. В тази връзка е добре да отбележим, че гласът от приемника не се изкривява дори при максимална сила на звука и гласовете се чуват ясно.

Камери

Задната 200-мегапикселова камера е един от акцентите на Redmi Note 13 Pro. Тя обаче рядко се използва с пълния си потенциал: обикновено се създават само 12-мегапикселови снимки, което означава, че сензорът Isocell HP3 на Samsung комбинира 16 пиксела в един, за да постигне по-голяма светлочувствителност.

Възможно е да се използва максимална разделителна способност чрез достъп до специален режим, но камерата уведомява потребителя, че е необходимо добро осветление и че цифровото увеличение може да се използва само в много ограничена степен до 2x. Това обаче е само за свръх професионалистите във фотографията.

Иначе, камерата разполага и с режим за снимане в пълна резолюция. Също така, при снимане в стандартен режим могат да се заснемат кадри без загуба на качеството с до 4х приближение, което е възможно благодарение на сензора и големият размер на пикселите.

За повечето потребители, снимките, направени с основната камера в стандартния ѝ режим, са перфектни. Като цяло за този ценови диапазон изображенията са доста привлекателни поради нивото на детайлност. При условия на слаба светлина също са възможни много добри кадри, като остротата е доста добра, като само отделни части от изображението страдат от влошаване на качеството.

Основната камера може да заснема видеоклипове в 4K при 30fps и 60fps във Full HD. Като цяло заснемането е добро, автофокусът реагира бързо и точно, а адаптивната яркост работи безотказно. Предната селфи камера прави снимки с максимална резолюция от 16 мегапиксела, но въпреки това изображенията са ярки и детайлни.

Дисплей

Дисплеят разполага с 120 Hz честота на семплиране на сензорния екран и те са отговорни за много гладката работа на смартфона. Дори в ъглите си дисплеят реагира незабавно, а хардуерните бутони от дясната страна на корпуса са изключително удобни. Екранът е и основната отличителна черта на този смартфон. AMOLED дисплеят на Redmi Note 13 Pro е нещо специално. Особено неговата висока пикова яркост от 1800 нита. Това позволява HDR съдържанието да се показва много добре на панела. За любителите на четенето в леглото, екрана на Redmi Note 13 Pro има TUV Rheinland сертификация за ниски нива на синята светлина.

Процесор

Redmi Note 13 Pro е с процесор MediaTek Helio G99-Ultra, който е много подобен на миналогодишния Snapdragon 7 Gen 1, но въпреки това е в челните места сред подобни устройства. Redmi Note 13 Pro е по-бърз от своя предшественик. Дали наистина забелязвате тази разлика в ежедневната употреба обаче е спорно. Във всеки случай, това устройство предлага достатъчно мощност, дори и за по-взискателни приложения.

Когато става въпрос за сърфиране в интернет, телефонът също е впечатляващ: Страниците се зареждат много бързо и в повечето случаи при бързо скролване изображенията вече са заредени.

Игри

Изтеглихме и някои популярни игри на смартфона, за да видим как ще работят. Устройството не успява да постигне 60 кадъра в секунда, но въпреки това, ако можете да намалите очакванията си и да изберете по-ниски графични настройки, можете да се насладите както на PUBG mobile, така и на Genshin Impact.

Високоговорители и слушалки

Високоговорителите на телефона Redmi Note предлагат звук, който може да се определи като добър и добре балансиран, без да чупи никакви рекорди. Звукът не страда от свръхмодулация, дори при максимална сила. Много по-добре е обаче ако към този телефон изберете слушалките Redmi Buds 5 Pro.

Тези слушалки са с функция за шумопотисканеи предвид цената си много ни изненадаха по отношение на качеството на звука. Басът е невероятен, балансиран и персонализиран чрез приложението Xiaomi Earbuds. ANC също е изненадващо ефективен и добър избор. Единствено от микрофона има още какво да се желае, но този недостатък е трудно забележим, а разговорите през слушалките са на добро ниво и едва ли ще създават дискомфорт, както на вас, така и на човека с когото разговаряте.

С освежен дизайн, активно шумопотискане, дълъг живот на батерията и по-добри аудио драйвери - тези слушалки, носят сериозни положителни изненади, дори и за аудиофилите. Калъфът за зареждане с форма на хапче също има непретенциозна естетика от висок клас със своите заоблени форми и текстурирано покритие за долната половина.

Но може би любимата ми функция на този продукт е възможността за свързване към две устройства едновременно и не е необходимо да прекъсвате връзката с едното устройство, за да се свържете с другото. Можете просто да пуснете музиката си от, например телефона си, след това, ако искате да превключите, просто поставете на пауза възпроизвеждането и пуснете музика от другия си източник, в нашия случай компютър.

Живот на батерията

Връщайки се на Redmi Note 13 Pro, няма как да не обърнем внимание и на енергийната му ефективност, В това отношение Redmi Note 13 Pro се намира в т.нар. "златна среда". Базовата консумация е малко по-висока, но най-важното е, че средната консумация при натоварване е доста ниска. При пълна мощност смартфонът може да изтощи батерията доста бързо, но като цяло при нормално ползване може да издържи и над 24 часа.

За презареждане на батерията от Xiaomi са предвидили доста ефективно 67-ватово зарядно. Това позволява на телефона да постигне пълно зареждане в рамките на 46 минути. Redmi Note 13 Pro обаче идва без безжично зареждане.

Заключение

Още в началото на 2024 г. Xiaomi вече постави летвата малко по-високо за смартфоните от среден клас със своя Redmi Note 13 Pro: в момента е трудно да се намери толкова ярък AMOLED дисплей и камера с висока разделителна способност другаде.

Лекият корпус и тънките му рамки се отличават, а дисплеят е защитен от повреда благодарение на Gorilla Glass Victus. Щедрите опции за съхранение на информация, 3.5 милиметров ауди жак и IR бластер също са нещо специално в този ценови сегмент. Това, което също е хубаво е, че Xiaomi "награди" своя среден клас телефон с поддръжка на e-SIM. Като цяло Redmi Note 13 Pro може да се определи, като премиум смартфон от среден клас без реални слабости.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 60 гласа.

Свързани новини