Отидете към основна версия

14 Май, 2019 17:30, обновена 14 Май, 2019 17:30 11 659 21

Ваня Григорова:ЕС може да накара мултинац. компании да дават равни заплати ВИДЕО

  • ваня григорова-
  • евроизбори

Тежка демагогия е обхванала европейските елити, смята независимата кандидатка за ЕП

Ваня Григорова

Следващият мандат на ЕП е особено важен. За мен най-силният инструмент, който може и трябва да се ползва, е Европейският стълб за социалните права. За управляващите не е интересно да говорят за него. Той бе представен преди около година и половина от председателя на ЕК. В него са заложени 20 принципа, които засягат всички области на обществения живот: заплащането, условията на труд, работно време, здравеопазване, образование, защитата на хората с увреждания, осигуряване на достоен живот на възрастните европейски граждани. Това заяви в студиото на ФАКТИ независимият кандидат за евродепутат Ваня Григорова.

"Тези принципи са чисто декларативни, те само показват посоката, в която трябва да се движи ЕС в следващите години. Защо? - при Световната икономическа криза европейските елити и държавите спасиха банките за сметка на хората. Това се отрази много тежко на доверието на европейските граждани към управляващите. Европейският стълб за социалните права трябва да покаже, че има воля за промяна на политиката. Само, че, ако в изграждането на този стълб, а то ще стане чрез разписване на регламенти, директиви и т.н., в ЕП и ЕК няма хора, които наистина познават проблемите на работниците, имат волята да работят те да се чувстват по-добре, то тогава този стълб може да стане пореден акт на европейско лицемерие", каза Григорова.

"Трябва да се знае, че от години европейските синдикати водят кампания за подобряване условията на труд и заплащане на международните шофьори въобще и в частност тези от Югоизточна Европа. Пакетът "Мобилност" беше израз на това, че европейските елити по някакъв начин са чули синдикатите. Какво се случи обаче после? - в тези мерки е предвидено на шофьора да му бъде осигурена възможност да спи извън кабината, да има определено време за почивка, осигуряване и т.н. Но заедно с това бяха промъкнати и няколко протекционистични мерки. В началото трябваше само шофьорът да се връща в страната през 4 седмици. Тогава българските евродепутати и държавата застанаха плътно зад превозвачите, а именно зад бизнеса в този сектор, и казаха "не, шофьорът не трябва да се връща". Той обаче трябва да се връща и това е в негов интерес, за да може да поддържа връзка със семейството си. След като държавата застана зад превозвачите, тогава се прояви и европейското лицемерие и се направиха промени, казаха "вие не искате да се връща шофьора, тогава ще се връща камиона". Ето в това няма никаква логика, тежък протекционизъм, мярка, която е насочена срещу България.

Но всъщност позицията на правителството и евродепутатите дадоха възможност да бъдат предадени интересите на шофьорите, защото, ако те от началото се бяха съгласили, ако бяха казали "да, шофьорите трябва да бъдат осигурявани поне на 1500 лева, вие трябва да се съгласите, че не може този човек през деня да бъде шофьор, а през нощта да бъде пазач на стоката, а вие да му плащате само като за шофьор и то на минимална работна заплата", тогава българските шофьори щяха да застанат зад българското правителство, когато в последствие европейските елити наложиха протекционистични мерки", коментира кандидатът за евродепутат.

Относно предложението на Франс Тимерманс за общоевропейска минимална работна заплата, тя заяви: "Много демагогски подхожда европейският елит към тези въпроси, не е само той, преди това беше писмото на Макрон, с което той говореше за европейско заплащане, но никой не обърна внимание, че той не говори за общоевропейска минимална заплата, той каза "минамални заплати, съобразени с националните специфики", което и сега е така. Ние искаме да приравним нашата средна заплата към западната, а не обратното и в този смисъл това, което може да се направи веднага е да се установи равно заплащане за равен труд в мултинационалните компании. Те са достатъчно големи, те продават стоките и услугите си там, където получават високи цени за тях, биха могли да си позволят да плащат равни заплати във всичките си клонове. Това ще накара и останалите заплати да започнат да се увеличават, защото когато на пазара на труда се търси един специалист за 1500 лева в мултинационалната компания, няма да може друга компания да го намери за 700 лева. Конкуренцията ще принуди останалите да започнат да дават такива или подобни заплати. Това може да стане именно през Европейският стълб за социалните права."

Целия разговор с Ваня Григорова гледайте във видеото:

Поставете оценка:
Оценка 3 от 2 гласа.

Свързани новини