Отидете към основна версия

17 748 83

Цветанов: Създадоха у премиера усещане за конкурентност между мен и него (ВИДЕО)

  • цветан цветанов-
  • евроатлантически център за сигурност-
  • турски поток

Няма да обявявам политически проект през месец март, заяви председателят на ЕАЦС

Нека отчетем, че през последната година САЩ имат сериозен фокус върху България и региона. Трябва да отдадем заслуженото и на посещението, което беше направено в края на 2019 г. от премиера Борисов, по време на което се стигна до стратегическото партньорство и рамката, която беше разписана. САЩ винаги са слагали водеща принципна позиция борбата срещу корупцията, организираната престъпност, енергийната сигурност и това, което можем да бъдем като партньор във воената област. Името на съдията (Андон Миталов - бел. ред.) може би за някои беше наистина изненада, но не смятам, че трябва да правим някакви коментари или пък трябва да води до противопоставяне между институциите. Това заяви във връзка с уличаването в корупция на съдия Андон Миталов от страна на САЩ в студиото на ФАКТИ бившият председател на ПГ на ГЕРБ и председател на УС на Евроа-тлантическия център за сигурност (ЕАЦС) Цветан Цветанов.

"Създадох Центъра, за да може да се чува по-силно евроатлантическия глас на страната. Разписаните дейности са много важни за правовия ред, за сигурността, за просперитета и за увеличаване зависимости от трети държави, конкретно за Русия - това, което прави с хибридните атаки към страната и към региона - те трябва да бъдат отчитани и да бъдат давани съответните доказателства за това. Смятам, че предстоящият Годишник, който ще излезе от ЕАЦС ще даде много ясна представа него", каза Цветанов.

"На национално ниво като представители на България и Русия отношенията са много добри, но не знам това до какъв ефект ще доведе в дългосрочен план. Трябва да се знае, че ние сме част от евроатлантическото семейство и всичко, което трябва да правим като политики трябва да защитаваме националната си сигурност и суверенитет и същевременно да гарантираме сигурността на други държави, които могат да бъдат засегнати от подобно разпределение на геополитически процеси.

За всички обективни е ясно, че "Турски поток" увеличава влиянието на Русия както в България, така и в Югоизточна Европа, защото "Турски поток" ще бъде една възможност за осигуряването на газ за държави като Сърбия, Унгария, Словакия, което значи, че няма как да се получи алтернативен източник да транзитира през тази тръба, защото 90% от новостроящата се тръба, преминавайки през територията на страната, са резервирани вече от "Газпром" и те вече са договорени като количества, които ще бъдат доставени за Сърбия, Унгария и Словакия. Това не дава добавена стойност към страната ни. Единственото, което може страната ни с реализирането на тези политически цели на Русия е да даде невъзможност на Украйна да има своя суверенитет и свобода. С "Турски поток" и "Северен поток" Украйна вече попада в смъртна хватка.

Няма системен подход за борба с фалшивите новини. Така ставаме много по-уязвими, обществото става по-манипулируемо да си мислим, че Русия е по-доброто. Нека очетем, че през последните години най-голям приоритет за всички български граждани е това, че сме част от ЕС. На второ място като приоритет излизат Западните Балкани и едва след това Русия. Всички, които търсят своята алтернатива, излизайки от страната, те не отиват на изток, а на запад", коментира Цветанов.

"Остра реакция срещу политиката на Русия в момента отсъства в парламента и виждате и реализирането на "Турски поток" се аплодира от всички, но никой не казва истината и какви могат да бъдат последствията за страната ни в дългосрочен план. Енергийната ни стратегия от 2011 г. е неадекватна на настоящите предизвикателства, трябва да се използва експертизата на страната ни, за да ограничим всякакви възможности за зависимости и да говорим вече за водород, за газови турбини, които могат да заместят това, което се случва в "Марици"-те и това, което се гарантира в момента от правителството да субсидираме една дейност, която ще бъде със сериозен финансов ресурс за обикновения данъкоплатец и ще поддържаме система, но не на конкурентноспособност, а система за възможни хипотези и за корупция, и за корупционни схеми", смята председателят на ЕАЦС.

"За голямо съжаление, през всички тези години бях лошият образ, който беше създаван в обществото и човекът, който трябва да поема определени буфери. Първият кабинет на ГЕРБ беше може би най-успешният. В него имаше двама вицепремиери като структура на МС, които поемаха негативи и диалогът с институциите, НПО-та, съсловни организации и в общи линии като имаше напрежение, то рефлектираше върху вицепремиерите - върху мен и Симеон Дянков. Премиерът беше като един арбитър. Бяхме тогава от малкото страни, които изпълняваха Маастрихските критерии. Сега наблюдаваме, че има действия, които на моменти са доста объркващи, защото се казва какво ще се направи. След една седмица се казва, че това ще се отложи или няма да се реализира, има една непоследователност, която трупа негатив върху ГЕРБ и коалиционните партньори. Липсва устойчивост на законодателството и на всичко, което се прави като секторни политики. Трябва да се търси повече експертиза и решенията да се взимат на базата на задълбочен анализ, а не на база емоция", каза Цветанов.

"Времето ще покаже дали има натрупване на системни грешки в сегашното управление и това ще бъде много ясно изразено, когато дойдат едни парламентарни избори", заяви бившият председател на ПГ на ГЕРБ.

"Имаше определена нагласа у хора в партията, че подкрепата от нея е даденост. Искам да дам един отговор на тези хора, няма да ги назовавам с имена, но ще им кажа, че партията не е даденост и за доверието на членовете и на симпатизантите трябва да се бориш ежедневно, а това става, когато имаш реална връзка с тях, чуваш техните проблеми и се стараеш максимално да ги решаваш. Когато имаш различно мнение, това не означава, че си враг на партията. Когато имаш различно мнение и го споделяш публично във формати, в които обсъждате дадени теми, не трябва в никакъв случай да се смята, че това е някой, който иска да дискредитира или да урони престижа на партията. Смятам, че силата на една демократична партия е, когато могат да се чуят различни мнения и това, което мога да заявя категорично е, че може би и тези хора успяха под една или друга форма да създадат усещане у премиера за някаква конкурентност между мен и него, която никога не е стояла на дневен ред, защото аз винаги съм бил много всеотдаен във всяка една моя кауза и дейност.

В ГЕРБ съм работил винаги активно, но съм работил, за да чуем проблемите на хората и да ги решим. Когато това вече не е водещо във функционирането на една партия, трябва да помислиш дали да останеш на това положение. Не смятам, че съм бил употребен от Бойко Борисов, защото аз взех своето решение да напусна парламента и ръководната позиция в ГЕРБ. Смятам, че всеки трябва да има своята идентичност, да има способността да взима важни решения и да осмисли всичко, което се е случвало през годините", каза Цветанов.

Той отхвърли възможността за предсрочни избори в настоящия момент. Според него, всички партии са с фокус редовни избори 2021 г.

"Смятам, че кризата за боклука има още много недоизказани неща. Страната ни е подложена на една възможна катастрофа", предупреди Цветанов.

"Има активност от страна на главния прокурор, в момента фокусът пада и върху битовата престъпност - чувствителна тема за обществото, защото конвенционалната престъпност съпътства всяко едно управление в последните 30 години. Ефективността в борбата срещу престъпността се изразява в осъдителните присъди и то на трета инстанция. Всеки е невинен до доказване на противното, трябва да следим какво ще се случва следващите месеци с обвинителните актове. Не смятам, че Иван Гешев заобикаля управляващите", заяви той.

"Медийното пространство не е така обективно и не е с този журналистически хъс за истинската новина, за позитивната, за да намалиш ескалацията на напрежение между институциите. За мен е критично това, което се споменава за страната ни в последните години за ограничаване на медийната свобода. Не е редно политици да бъдат обвързани с медийна собственост, но се случва. Аз нито имам медии (нито сега, нито в миналото), нито съм оказал някакъв натиск на медии, винаги, когато мога съм откликвал на покани от медии, независимо от въпросите", каза Цветанов.

""Няма кой да ме накаже" беше изпусната фраза от мен. Аз бях тогава народен представител и имах предвид, че никой не е в състояние да ме накаже, докато съм народен представител. Взех решението да напусна парламента и се извинявам на всички тези, които са се почувствали засегнати и са го изтълкували като някакво високомерие, защото никога не съм имал подобно мислене. Наказанието, което може да получи един политик е когато се яви на избори и получи слаб резултат. Имаше тогава и доста напрежение.

Сега, година по-късно мога да кажа, че взех правилното си решение,да изляза от парламента и от ръководството на ГЕРБ, защото не знам днес как бих обяснявал политическите решения и тези в секторните политики. Аз например бях от тези, които настояваха още първия път да се оттегли Наредба Н-18, без да се стига до протести", каза Цветанов.

"Няма да обявявам политически проект през месец март, защото това бяха твърденията през последните седмици, времето ще покаже. Сега акцентът е да популяризираме дейностите на ЕАЦС. Не съм водил разговори под никаква форма с Росен Плевнелиев. Виждам позициите му, той в общи линии дава подкрепа за сегашното състояние на държавата", заяви той.

Целия разговор с Цветан Цветанов гледайте във видеото:

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 24 гласа.

Свързани новини