„Протестът е спонтанен естествен граждански протест. Поради тази причина той постигна вече много победи. Разбира се, най-голямата победа – оставките на Борисов и на Гешев, все още не е факт, защото тя зависи от волята на тези двама човека. Те са се запънали в столовете си като магаре на мост сякаш властта е на всяка цена, но други по-малки победи бяха постигнати. Така например Европейският съюз и западните партньори на България видяха истинското лице на това управление“.
Това каза Димитър Делчев от „Движение България на гражданите“ пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ.
„Всъщност реакции има. И реакцията на Европейския парламент, който зададе 29 въпроса, на които главният прокурор, заметсник-главният прокурор и правителството трябва да отговорят на 5-ти октомври. Ние знаем какво ще направят те – те вероятно ще тръгнат да разтягат локуми, щя бягат отново около проблема, но проблемът е очевиден. Това правителство не желае да реформира прокуратурата така, както Венецианската комисия отдавна е препоръчала на България“, каза Делчев.
„И на второ място – българското правителство не желае да се бори с корупцията. Това е видимо в много случаи, включително в гордостта на Борисов, които са магистралите“, допълни той. „В тази връзка се радвам, че вчера вече официално Лаура Кьовеши стана европейски главен прокурор. Искрено се надявам г-жа Кьовеши да обърне внимание първо на България“, каза още Делчев.
„Всъщност се вижда, че без чужда помощ България трудно може да се справи. Българските граждани показват обаче, че и сами можем да излезем от блатото, защото протестите вече над 80 дни показват, че никаква сделка с мафиотите не е допустима“, смята Димитър Делчев.
„Да се изследва по какъв начин се харчат европейските фондове и стигат ли те до чекмеджета, пълни с кюлчета и къщи в Барселона – това няма да е проблем за г-жа Кьовеши. Проблемът на г-жа Кьовеши ще е съдействието на местните органи – именно на прокуратурата и най-вече на министър-председателят“, това отговори Делчев на въпрос на Лили Маринкова за разследванията, които новият европейски главен прокурор може да проведе.
„Борисов няма как да оцелее на власт дълго време. Истината е, че това е най-вероятно последният мандат на Борисов“, каза Делчев. „Важното оттук нататък не е дали Борисов ще бъде начело или няма да бъде начело, важното е наистина да се проведе обстойна ревизия и тези, които са виновни за състоянието на България в момента, за това, че единайсет години ние циклим на едно място, те да понесат своят отговорност. Чак след това можем с чисто сърце и с ясна визия да градим модерното бъдеще на България“, допълни той.
„За жалост икономическата зависимост в България е едно модерно робство. Борисов затова обикаля райони, които са отдалечени от София, защото работата там е въпрос на оцеляване и намирането на работа е въпрос на оцеляване. Там ако си загубиш работата, общо взето нямаш бъдеще. Между другото много интересно е, че Борисов обикаля райони със смесен етнически състав, райони, в които ДПС е особено силно, райони, в които той намира пълна подкрепа явно и от симпатизанти на ДПС“, каза Делчев. „Тази връзка между ГЕРБ и ДПС, която се вижда в националното управление се вижда и по места, тя се вижда и по Джипка ТВ. Джипка ТВ всъщност показва, че ГЕРБ и ДСП са си заедно и по места“, уточни той.
Лили Маринкова изрази мнение, че това е оскърбително за хората в тези райони, а Делчев отговори: „Не е сигурно как ще гласуват тези хора на избори. Може би точно тези хора ще накажат г-н Борисов за това, че той самият ги поставя в едно – и аз смятам, унизително положение да благодарят за 50 лева, при положение, че пенсионерите взимат по 150-200 лева на месец – под прага на бедността“.
„Ясно е, че вече има един отбор, който вероятно ще спори за основните места в Народното събрание. Това са парламентарните партии в момента ГЕРБ, БСП, ДПС, новата формация на г-н Слави Трифонов, която в момента набира сили, „Изправи се.БГ“ на Мая Манолова, която социолозите сочат, че влиза в парламента (…) и „Демократична България“, каза Делчев.
На въпрос за ветото на президента Радев върху промените в изборния кодекс, Делчев отговори: „Ветото на президента е продиктувано от доста критични гласове, които още в момента на предлагането на промените в Изборния кодекс казаха две неща – първо: „Защо предлагате промени непосредствено преди избори? (…) и две: „Защо правите тези промени?“.
„На тези избори трябва да има максимално голям брой международни наблюдатели”, категоричен е Делчев.
На въпроса на Лили Маринкова за предложенията за среща между Борисов и президента Радев, Делчев отговори: „Борисов и ГЕРБ падат и в момента има два пътя за падането на Борисов. Единият път е – това, което г-н Атанасов (Атанас Атанасов, лидер на „Демократична България“) явно има в главата си - или може би не го разбирам правилно, е сделка. Сделка с г-н Борисов да се разберем как да проведем изборите, така че хем г-н Борисов да не бъде наказан от българския народ, хем той по някакъв начин доброволно да даде властта.
Вторият път е без сделка с властта и нейното мафиотско лице да се направи една демократична алтернатива от различни политически субекти – очевидно няма как да се обединят преди изборите, всеки, от които да направи максималното, че да може след това в парламента тези партии, които участват в настоящия корупционен модел на управление да бъдат изолирани – именно ГЕРБ, ДПС и, разбира се, БСП, които в миналото са доказали, че те също са били част от този модел на управление. В противен случай всякакви сделки с Борисов в момента много напомнят на сделките, които 90-та година се правеха, когато Тодор Живков просто трябваше да слезе от власт“.
„В България свалянето на комунистическата власт беше мирно и затова червените офицери останаха в политиката“, допълни той.
„Мнозинството от тези хора (протестиращите) никога няма да припознаят някой, който допусне задкулисна договорка с лицето на тази прогнила власт“, каза Делчев по повод евентуална сделка с Борисов. „Това е идеята – г-н Борсов да си отиде по живо по здраво, да няма ревизия, да няма разследване, на негово място да дойде едно приемливо лице, на което той да дърпа конците и всичко да си продължи по старому. Само че повече така не може. Необходима е категорична промяна в българския политически живот и българското общество, ако ние искаме да престанем да бъдем винаги последни по всичко хубаво в Европейския съюз“, каза още той.
На въпроса на Лили Маринкова за евентуално ляво управление, Делчев отговори: „Важно е следващото управление да не допуска на първо място, отклоняване на геополитическата посока на България. Тоест ЕС и НАТО не се поставят под въпрос. Те са даденост и ние трябва да задълбочаваме интеграцията си в ЕС и НАТО. Второто важно нещо е икономиката да се развива на пазарния принцип, на който е създадена да се развива в момента, на който нашата Конституция е програмирала да се развива“.
Целия разговор можете да изгледате във видеото: