Отидете към основна версия

24 133 55

Адв. Величков пред ФАКТИ: ДПС и Делян Пеевски преследват оставането на власт

  • адв. велислав величков-
  • ктб-
  • делян пеевски-
  • прокуратура-
  • иван гешев-
  • бойко борисов-
  • подмяната-
  • 10 ноември 1989 г.

Според адв. Величков е много страшно това, че се трупат дългове, които ще плащат следващите поколения

Снимка: ФАКТИ

''Наистина бележита дата, която даде началото на един много различен период в развитието на България. Трябваше да замени тоталитаризма с демокрацията, безправието с върховенството на правото, цензурата върху медиите със свободата на словото. 30 години и една по-късно дали го направи е много спорен въпрос, който може да бъде отнесен към всяко едно от последните три десетилетия. Може би първото бе най-важното, там се наливаха основите, както се казваше, там трябваше да случи голямата, качествената промяна. Донякъде тя започна, но не се случи''. Това заяви пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ адв. Велислав Величков, който е председател на неправителствената организация ''Правосъдие за всеки'', а освен това е и бивш народен представител от ОДС.

''Второто десетилетие бих нарекъл десетилетието на застоя, това са годините от 2001 до 2010, когато общо взето нищо не се правеше, използваше се една инерция, останала от управлението на Обединените демократични сили. Развиваше се бизнес и пазарна икономика, но и много се крадеше бизнес. Тогава започна началото на периода на спестяване или извращение с правото. Много се прехвърляше бизнес, по едни тайни канали, много се регулираше и много се натискаше неудобен бизнес. Това беше по време на първия мандат на Симеон Сакскобургготски, когато за 800 дни не бе оправена България, но бяха раздържавени доста видни държавни монополи и създадени много мощни олигархични групировки или развити групировки. И второто, коалиционното правителство, в което премиер бе Станишев, но също бе на 8-5-3, така мисля, че беше формулата - БСП, НДСВ, ДПС, събираха се даже извън парламента в една военна резиденция в Лозенец, където съветът на тримата решаваше вместо изпълнителната власт и вместо парламента, което бе недопустимо. Но най тежката дума, още оттогава, имаше Ахмед Доган. А не Сергей Станишев или Симеон Сакскобургготски. Това беше периодът, в който трябваше да бъде подтиснат средният бизнес, почти ликвидиран дребният бизнес, и да се налее много енергия в едрия олигархичен бизнес. Това беше периодът, в който се създаваха мощни групировки на олигарси, които искаха да командват и променяха успешно в своя полза правилата, нарушаваше се здраво конкуренцията и поне до 2007 г., когато влезнахме в Европейския съюз и нямаше никакви регулации, можем да кажем, че безогледно се крадеше, без мярка от правосъдието, коригираща'', продължи адв. Величков.

''Третото десетилетие, последното, което сега изтича, аз го наричам десетилетието ''ГЕРБ'', когато вече не се спазват никакви правила, когато се командва еднолично, когато властта се намира в изпълнителната власт, начело с три мандата премиер Борисов, и, разбира се, с благия поглед на прокуратурата, която действа избирателно, която може да съсипе едни бизнеси, но да не закача други бизнеси, която разследва дребни престъпления, но не разследва олигарсите, не разследва големите грабежи на Прехода. Когато се случи вторият банков фалит след този от 90-те години, големият фалит на държавно подкрепената и олигархично захранена банка КТБ, там се оказаха виновни общо взето двама-трима души, или петима, най-виновен този, който отсъства от България. Срещу него главен свидетел се оказа този, който всъщност управлявал банката, но той не е обвиняем, а свидетел. А човекът, който пряко или със свързани лица, е взел най-големи кредити от тази банка, и може би има известно участие в затварянето на самата банка, което също се случи с помощта на прокуратурата, влезнала в банката, не присъства по досъдебното производство и по делото.дори и като свидетел. Т.е., той се изпари Делян Пеевски от историята и делото ''КТБ'''', обобщи юристът.

''Гешев сам каза, в парламентарната комисия при неговото изслушване, че не е престъпление да се вземат кредити, с което той призна, че Делян Пеевски е взимал кредити. Въпросът е при какви условия ги е взимал. Той е бил депутат, олигарх с огромно, мощно, бизнес и медийно влияние, огромно влияние във властта. Дали ги е взимал при преференциални условия, дали са били обезпечени, дали е имало свързани лица, как са рефинансирани, дали са били върнати, дали после са отишли в банка рефинансирани тези кредити, на тези въпроси няма отговор. Но и последното десетилетие бе десетилетието на абсолютното безправие, в което прокуратурата се опита да замести съда, а основният в съд държавата се оказаха специализираните, аз бих ги нарекъл извънредни съдилища, в които масово съдии станаха бивши прокурори, хора от Висшия съдебен съвет, и които обслужват властта на червената тога, т.е, на прокуратурата. Като кресчендо на това безправие се стига до сегашното предложение на прокуратурата да се премахне контрола по правото, което трябва да се осъществи от Върховния касационен съд, да премахнат Върховния съд като трета инстанция по тези дела, което наистина вече е скандално'', заяви още председателят на ''Правосъдие за всеки''.

Той коментира и притеснителни факти около ненужния и ограбващ България ''Турски поток'':

''Има ли възможност българската държава да не придобие абсолютно нищо, но да плати едни 3 милиарда срещу нищо? Толкова е инвестицията за тръбите в България. Ако срещу тази инвестиция не стоят транзитни такси, ако зад нея не стои нищо, понеже ние я плащаме, а тръбите са собственост на руско търговско дружество, то тогава излиза, че българската държава плаща за нищо. Това е пряка вреда, нанесена на българската държава - дали в полза на чужда държава, което също е описано в Наказателния кодекс, дали в полза на частни лица, но безспорно някаква облага е реализирана. Забелязах, че този проект се случва изключително скоростно, без никаква прозрачност, без никаква отчетност, без да се отговаря на никакви въпроси. Въртят се огромни суми в публичното пространство, има твърдения на специалисти, че българската държава е силно ощетена, но прокуратурата не проявява никакъв интерес. И вероятно във влиянието, което е свързано с този проект в България, отново са намесени нормалните герои на Прехода, които винаги се въртят около Движението за права и свободи. Аз бих казал, че тук Борисов е просто един изпълнител, който няма къде да ходи.''

''Факт е, че няколко дни преди влизането на прокуратурата в банката и последвалото фактическо затваряне, бяха изтеглени парите от банката на една голяма компания, контролирана от Делян Пеевски. Този факт бе публично и много шумно медийно оповестен'', върна се адв. Величков на казуса ''КТБ''.

''Имаше един опит да се приберат добрите активи на банката като се отделят от пасивите, ако си спомняте. Да се създаде втора банка, малка банка, на фона на банка Виктория, която също бе под контрола на КТБ, там да се изнесат добрите активи, банката да се запази, да мине като държавна собственост, вероятно след това да бъде приватизирана от когото трябва, а всички лоши активи в КТБ и така да се приключи. Т.е., имаше дори опит, който добре е, че не мина, тъй като много специалисти се изказаха по въпроса и предупредиха, имаше опит за вторично ограбване на активите. Между другото, прехвърлянията на т.нар. вземания спрямо някои привилегировани кредитори на банката, или хора, работещи с банката, също е едно вторично ограбване, което се случи и което остана невидимо за родната прокуратура'', допълни той, а след това коментира делото '''КТБ'': ''Това дело няма да свърши в мандата на г-н Гешев, бил той предсрочно прекратен или пълен. Според мен затова той е толкова спокоен. Когато се разбере дали от това дело въобще нещо ще излезе, или ще е поредният шумен провал на прокуратурата, каквито много сме виждали. Г-н Гешев дали ще е посланик някъде, дали ще работи нещо друго, но той няма да носи отговорността. Въобще в цялата история на преходите, главно на Прехода, главните прокурори обичат да прехвърлят ''горещите картофи'' и несвършената си работа в мандата на следващите, така че те да не бъдат питани. И обикновено в мандата на следващия, или по-следващия, излизат развалените манджи на предишния прокурор, но никой не носи отговорност за тях. Както казва г-н Гешев: ''Прокуратурата за пръв път започна да работи на такива обороти и да разследва силните на деня''. Интересно това дали беше критика към г-н Цацаров, фактически той казва, че при Цацаров прокуратурата не е работила. Аз поне така го разбирам.''

Адв. Величков, който бе деен участник в протестите срещу правителството и главния прокурор, коментира и въпроса защо Борисов така и не може да си подаде оставката: ''На първо място, аз бих казал, че може би вече не това е най-важната оставка. Аз имам чувството, че от Борисов вече почти нищо не зависи, за мен той е човек, който от доста време изпълнява чужда воля''.

''Наистина е хубаво, ако политическата промяна замени десетилетията разследвания и подмените, които се случват на почти всички избори. В протестите има една цикличност. През 1997 г. протестите постигнаха своята цел и в крайна сметка се стигна до едно спасително за финансите и икономиката на държавата положение, (не и за правосъдната система) благодарение на което ние години по-късно по силата на инерцията се оказахме членове на Европейския съюз. През 2013 г. протестите избухнаха по подобна причина. Причината пак беше Делян Пеевски и скандалното му назначение за шеф на всички специални служби. Усетиха ''горещия'' и още на другия ден си подаде оставката. Но исканата оставка на правителството на Орешарски не бе допусната, защото той имаше да свърши едни неща. И тези неща може би свършиха с фалита на КТБ, или по-скоро със затварянето на банката, след което ДПС принуди Орешарски да си подаде оставката, властта отново се смени, а протестът отново остана излъган. Нямаше промяна, имаше подмяна. Ако 2013 г. Делян Пеевски тръгна да става изключително силен, не финансово, а политически, държавнически, сега в момента той е най-силната фигура в държавата - не институционално, а фигурата на скритото влияние. Естествено, зад него стои ДПС и Ахмед Доган. Но се оказва, че след 2014, 2015 г., на практика управляват едни партии, определени на избори, а отзад стои една сянка, която никой не е избирал, и извърша фактическото управление. Никой не е гласувал ДПС и Пеевски да управляват България, но от 5 години това се случва. Най-лошото е, че сега се опитват да уредят следващия мач, следващите избори, които е все по-вероятно да са редовни. Да стигнат до следващите избори, да се забравят темите за прокуратурата, за Гешев, за съдебната реформа, да се стигне до голяма мътилка при изборите, в които да бъде необходимо да се формира мнозинство от много партии, да се сключи някаква сделка с тях, да се излъчи някакво уж експертно правителство, независимо с чий мандат, и ДПС и Делян Пеевски да останат на власт - това е нещото, което те преследват'', коментира още бившият народен представител от ОДС.

За съжаление, протестът поддаде. Аз го казвам с огромно съжаление. Поддаде в такъв смисъл, нали знаете, че когато имате камъче в обувката при всяко положение трябва да свалите обувката, за да го махнете, или когато ви гори пръстът да го отдръпнете. Борисов беше много уплашен, политическата система беше натикана в ъгъла и трябваше да направи необходимите промени. Но в момента, в който протестът започна да намалява, в който се разедини, в момента, в който сега протестът, поне този организиран от Триото спря, те получиха вече алиби да подготвят следващия ход. Сами хората от протеста махнаха камъчето от обувката. Това е най-лошото, което се случи, защото сега имат няколко месеца на разположение да формират следващата власт. И точно това гражданите не трябва да допускат, не трябва да допускат поредната фалшива подмяна, подготвяна от политико-олигархични кръгове и кръгове на бившите служби на Държавна сигурност, да успеят да подменят народната воля за генерална промяна. На нас ни е нужна радикална промяна на политическия модел и модела на съдебната власт, иначе всичко ще си остане същото, такова каквото е било, и след 5-6 години пак ще се видим по площадите, докато пак ни излъжат. Това не трябва да позволяваме'', заяви още адвокатът.

За поредната лъжа на властимащите, касаеща този път изборите, адв. Величков заяви следното: ''Не може да има избори през март месец. Мандатът на Народното събрание, 44-ото, е 4 години. Имаше решение на Конституционния съд кога започва и кога завършва мандатът. Това решение бе взето преди 19 години. Започва с датата на изборите и завършва на същата дата след 4 години. Т.е., мандатът е започнал на 26 март и ще завърши на 26 март 2021 г. Редовните избори се провеждат до два месеца след изтичане на мандата. Т.е., началната дата е 27 март, до два месеца означава, че избори ще има през април или май. Те могат да бъдат на 15, 20 април, но те могат да бъдат и на 20 май. Тази дата предстои да бъде определена. Избори, редовни поне, през март не е възможно да има. Но тук властта искаше да каже: ''Оставете ни да работим, остават 3-4 месеца''. В момента, в който го казваха това нещо, оставаха 6-7 месеца. Сега вече можем да кажем, че остават 4-5 месеца и пак не е невъзможно да се проведат предсрочни избори. ''Малко остава'' и ''Дайте да видим дали ще се приеме или не проектът за нова конституция'' беше ''Оставете ни до Нова година, за да не може след това да ни махнете април-май, когато са изборите и парламентът да си отиде со кротце, со благо''. Уплашиха се от третата част на изречението на Андрей Ляпчев: ''Со малко кьотек.''''

Според адв. Величков е много страшно това, че се трупат дългове, които ще плащат следващите поколения, а освен това с тези властимащи, които управляват страната ни в тази здравна криза, буквално става опасно за живота на хората.

Целия разговор можете да изгледате във видеото:

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 61 гласа.

Свързани новини