Отидете към основна версия

9 259 25

Росица Матева пред ФАКТИ: ЦИК можеше да въведе видеонаблюдение на изборите

  • избори-
  • цик-
  • видеонаблюдение-
  • предизборна кампания-
  • гласуване-
  • росица матева-
  • обществен съвет към цик

Председателят на Общественият съвет към Централната избирателна комисия изрази притеснение относно гарантирането на правото на наблюдателите в СИК да наблюдават процеса на броене на бюлетините след изборния ден

Снимка: ФАКТИ

"По отношение на предизборната кампания ми се струва, че органът, който трябва да вземе отношение, е Централната избирателна комисия. В предходни избори е имало решение на ЦИК (винаги има такова решение), с което се определя начинът на извършване на предизборна кампания". Това заяви пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ Росица Матева, председател на Обществения съвет към Централната избирателна комисия (ЦИК).

"Има решение, в което се регулира как се извършва предизборна кампания, с какви средства следва да разполагат политическите субекти, по какъв ред да бъдат осигурявани тези средства. Мнението ми като юрист и като бивш член на Централната избирателна комисия е категорично - Кодексът (Изборния кодекс) забранява използването на публичен административен ресурс - автомобили, самолети, всякакво оборудване, според мен и компютри включително", добави тя в контекста на това, че министър-председателят Борисов в хода на предизборна кампания обикаля страната с джипката на НСО, което може да се тълкува като злоупотреба с публичен ресурс.

"Направих си труда да прочета и стенограмите от обсъжданията в Народното събрание 2013-2014 г., когато е приет сега действащият Изборен кодекс и са обсъждани тези въпроси. Тогава в разискванията включително е имало мнение изразено, че ако се използва такъв държавен ресурс, би следвало средствата да бъдат възстановени. Когато кандидат в една предизборна кампания извършва предизборна агитация, а това по Изборен кодекс е призивът за подкрепа, или не подкрепа - подкрепа на съответния политически субект, който го е излъчил, или не подкрепа на друг такъв, това е предизборна агитация. Но дали в конкретен случай, когато кандидат е взел участие в дадено мероприятие, което е отразено в медиите, има такава предизборна агитация и дали са нарушени изискванията на Изборния кодекс, а именно забраната да не се ползва административен публичен ресурс, това е преценка на съответната комисия, която е компетентна да вземе решение. Когато е отразено от национална медия това участие - това е ЦИК (компетентният орган). Когато е в регионални медии са съответните районни избирателни комисии, които могат да вземат решение и да санкционират участника", поясни Росица Матева.

Според нея сигналите до европейските институции ще получат отговор на по-късен етап, както обикновено, а: "Централната избирателна комисия така или иначе е длъжна да се произнесе по сигналите, които са подадени до нея. Аз се опитах да се запозная с тях, но на интернет страницата на ЦИК в регистъра за жалби и сигнали все още не бяха публикувани тези сигнали. ЦИК ще вземе решение, въпросът е какво ще бъде то. Дали ще прецени, че има такава агитация и такова забранено използване на публичен ресурс, за да санкционира участниците, или съответно няма да вземе такова решение", заяви още председателят на Общественият съвет към ЦИК.

"В интерес на истината Изборният кодекс позволява на министър-председателя, министри, депутати, да не излизат в отпуск, когато са в предизборна кампания. Това според мен е личен избор. Докато изпълняваш задълженията си като министър, не би следвало да правиш предизборна агитация, а когато участваш на предизборно мероприятие на политическия субект, който те е издигнал като кандидат, не трябва да ползваш публичен ресурс, т.е. например да отидеш на предизборното мероприятие с автомобила, който е държавен", изрази мнения Матева.

"Аз мисля, че ролята на медиите трябва да бъде използвана специално в условията на пандемията и в условията на предстоящи избори и предизборна кампания, за да бъдат информирани гражданите как ще бъдат организирани тези избори в условията на пандемия и да бъдат успокоени гражданите, че гласуването в избори в условията на пандемия няма да застраши живота и здравето им, че отивайки да подадат своя глас, което е тяхно право, но и някакъв вид граждански дълг, тъй като по този начин се формират властите и всеки български гражданин би следвало да участва във формирането на Народното събрание, това няма да застраши повече здравето им, отколкото обикновеното пазаруване в магазина", смята тя.

Матева отчете като проблем това, че хора, карантинирани 3 дни преди изборите, няма да могат да гласуват на предстоящите парламентарни избори заради изменения в Закона за мерките. Други, които са поставени под карантина повече от 3 дни преди изборите, ще могат да гласуват: "Останалите ще могат да гласуват, но трябва да проявят желание и активност, т.е. те трябва да пуснат заявление до съответната община или район в градовете с районно отделение, за да бъдат включени в списъците за гласуване на карантинирани", обясни тя за карантинираните хора, които ще трябва да гласуват в подвижни урни.

Председателят на Общественият съвет към Централната избирателна комисия говори и за предложението на Съвета към ЦИК да бъде въведено видеонаблюдение в изборния процес, за да бъде осигурена по-голяма прозрачност за момента, в който се броят хартиените бюлетини.

"Нашата идея беше да бъде извършено видеонаблюдение, за да бъде осигурен прозрачно процесът на установяване на резултата. Сега не сме убедени, че това ще може да бъде гарантирано, защото по указанията на здравния министър трябва да се спазва и метър и половина дистанция между членовете на секционната избирателна комисия и останалите присъстващи в помещението (б.р. тоест наблюдателите). Не знам по какъв начин ще бъде гарантирано правото да се наблюдава този процес, с видеонаблюдение това можеше да се случи. Мнението на ЦИК беше, че Изборният кодекс не ѝ позволява това, което според мен не е така. В Изборния кодекс има предвидено видеонаблюдение на заседанията на Централната избирателна комисия и на районните избирателни комисии. Ако се върнем обратно към стенограмите от приемането на Изборния кодекс тогава не е предвидено в секционните избирателни комисии видеонаблюдение, тъй като не е имало техническа възможност към онзи момент през 2013 година. Сега вече я имаме тази техническа възможност и след като Кодексът предвижда за осигуряване на прозрачност на изборния процес видеонаблюдение в останалите комисии и има техническа възможност, не виждам причината да не може да се случи това и в секционната избирателни комисии. Но няма да се случи...", коментира и изрази съжаление Росица Матева.

Тя препоръча сигналите за нередности по отношение на изборите да бъдат адресирани до МВР или организирания щаб между МВР, прокуратурата и ЦИК, който винаги се организира при правене на избори.

Целия разговор можете да изгледате във видеото:

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 6 гласа.

Свързани новини