„Според нас продължаването на ревизията е правилно действие, което това правителство (б.р. служебното) взе от Комисията по ревизия на г-жа Манолова и продължи с още по-силни темпове. В крайна сметка изпълнителната власт е този, който може наистина да бръкне дълбоко в тъмните кътчета на властта и да види какво точно се е случвало там. От един месец сме свидетели на отвратителни скандали – суми, които са се раздавали без да има някакъв смисъл, пари, които са се крали в различни министерства, включително в Българската банка за развитие, включително в „Автомагистрали“ АД. Всеки един от тези скандали сам по себе си може да доведе до падане на цяло правителство. Самият факт, че правителството на г-н Бойко Борисов продължи четири години и всичко това се е прикривало, означава, че веднъж завинаги с този модел на управление трябва да се приключи, ако искамe България да е нормална държава“.
Това каза пред Лили Маринкова е студиото на ФАКТИ Димитър Делчев, председател на Движение „България на гражданите“ (ДБГ), една от партиите в коалицията „Изправи се! Мутри вън!“. Делчев е още кандидат за народен представител - води листата на коалицията в Добрич и е втори в листата на „Изправи се! Мутри вън!“ за 23 МИР в София.
„Всеки знае, че в България се краде. Да, може би хората сега реагират нормално. Нашата надежда е, че на изборите на 11 юли те ще излязат и ще излеят своя гняв в урните. Няма как хората да продължават вечно да подкрепят душманите си. Самият факт, че „Автомагистрали“ ЕАД е превъртяла едни 5 милиарда лева – това са пари, които могат да отидат за повишаване на заплатите, за построяване на качествени, хубави болници, за построяване на детски градини, каквито в София липсват (…), вместо да отидат там, тези пари, без обществени поръчки, са налeти във фирми, близки до властта и най-вероятно половината от тях са откраднати.
Това идва да покаже, че не само е необходимо да се смени властта, а новата власт – и ние от „Изправи се! Мутри вън!“ се ангажираме с това, да проведе докрай ревизията и да даде всички факти и обстоятелства, които разкрива, на Прокуратурата, така че в крайна сметка виновните да влязат в затвора и да върнат средствата, които са откраднати“, каза още той.
„С нетърпение очакваме министърът на вътрешните работи Бойко Рашков да покаже кои български магистрати имат сметки в чужбина, които не са декларирали и в които най-вероятно кротичко спят стотици хиляди левове“, допълни той.
Разговорът продължи с казусите от „Автомагистрали“. „Ето, аз онзи ден, пътувайки към Добрич, минах през Ришкия проход, който беше направен само преди 7 или 8 години. И въпреки че е в гаранционната си отговорност – в рамките на десетте години, когато би трябвало нищо да не мръдне, те го правят наново. Изрязват го и правят платното наново, заради което хората се затапват в Ришкия проход и не могат да минават оттам и избират обходни пътища. Ето на това трябва да се сложи край. Докато в България се работи некачествено – само за да се откраднат едни пари, българите ще търсят обходни пътища и накрая техните обходни пътища ще минават през Терминал 1 и 2 – за чужбина, където се строят нормални магистрали, има достатъчно детски градини и се диша нормален въздух“, категоричен беше Димитър Делчев.
Беше засегната и темата за българската енергетика по повод днешната проверка на служители на ДАНС в „Българския енергиен холдинг“. „Българската енергетика е едно голямо блато. За жалост това блато води до това все повече и повече българи да плащат все повече и повече пари за ток. Ето и миналата седмица обявиха, че ще увеличават цената на тока. Няма как да е иначе, освен ако не се спрат кражбите и не се направи ефективна система. Инвестицията във възобновяеми енергийни източници може да бъде изгодна инвестиция, както е на Запад. Енергията от тях, с нормално насочване на средствата, може да бъде евтина енергия. В България обаче всичко се прави с цел някой да даде едни комисионни под масата и тези комисионни накрая се плащат от българските граждани“, коментира Делчев.
Разговорът премина към частичните местни избори в Благоевград и изводите от тях. „Мисля, че можем да видим каква е тенденцията от Благоевград. Не можем да кажем, че ГЕРБ ще са трета политическа сила или по-надолу, както са в Благоевград, още от сега, макар че това не е изключено. На този етап изглежда, че изборите в Благоевград показаха две основни неща. Едното е ниската избирателна активност, която до голяма степен се дължи на факта – както ми докладваха, аз бях водач на листа в Благоевград, че в циганските махали този път е имало мъртвило. Ромският вот не се е излял в урните, което означава, че наистина купуването и продаването на гласове е било в размер на 10-15%, за да се намали толкова много активността. Тоест след спирането на купуването и продаването на гласове се вижда истинската избирателна активност и какъв би бил честният резултат.
Второто нещо е, че конфигурацията на изборите показва, че ГЕРБ сбъркаха с кандидата си там. Местният кандидат, който те подкрепиха, многократно е влизал в сблъсъци с ГЕРБ и хората го възприемаха допреди месеци по-скоро като борец срещу ГЕРБ. Сега изведнъж той стана техен кандидат, отблъсна собствените си гласове, отблъсна гласовете на ГЕРБ и се стигна до този резултат. Вероятно този резултат може да се повтори и на парламентарните избори на много места – там, където отново заложат на същата схема, а именно „да сложим един човек, който да оползотвори колкото може повече контролиран вот“. Това няма как да стане и няма как да успее при избори, които се организират от служебен кабинет“, обясни председателят на ДБГ.
С оглед действията на служебния кабинет и конкретно на вътрешния министър Бойко Рашков, Димитър Делчев изрази мнение, че подкрепя усилията за смяната на ръководителите на областните звена на полицията. „Бившите областни директори на полицията на много места, както в Благоевград, така и на други места, работеха като чадър. Те прикриваха купуването на гласове, вместо да се борят с него. Затова имаме една разядена отвътре демокрация“, каза още той. Делчев изрази подкрепа още и към действията на служебния министър на икономиката Кирил Петков относно ББР.
Той изрази и една критика към служебния кабинет: „Има места, където може да се направи много повече обаче. Например аз нищо не съм чул от министъра на околната среда и водите, а там има страшно много политики, които трябва да бъдат започнати сега и продължени от новото редовно правителство. Тук ще дам пример с това, че в Европейския съюз от 28 държави само 6, сред които и България, нямат политика по стимулиране на закупуването на електрически превозни средства. България има огромен проблем с мръсния въздух. Ние бяхме дълго време на първо място по мръсен въздух. Част от причинителите за фините прахови частици, които отиват във въздуха, са старите дизелови и бензинови автомобили. В 20 от държавите в ЕС – заради подкрепата на държавата, излиза по-евтино да си купиш електромобил, отколкото да си купиш нормален автомобил“.
„Така, заедно с това, че им е изгодно, започват да пазят и природата“, допълни той. „Ето такива политики трябва да виждат българите, за да разберат, че не всичко се прави с цел да се откраднат едни пари или да се вземе някоя комисионна под масата, че има и политики, които гледат в бъдещето, гледат как да сме по-добре след 10 години“, каза още Делчев.
„В България чакаме нещата да се случат на сто процента навсякъде, за да въведем някаква модерна практика и тук. Стигаме до електронното управление. Това правителство (б.р.: служебното) няма как да въведе електронно управление. Първо – защото му е много къс хоризонтът, второ – защото трябва до голяма степен да се промени нормативната база. Електронно управление обаче е задължително. През него първо бизнесът - малкият и средният, ще бъде много по-добре подпомогнат, защото много по-бързо ще получава административни услуги от държавата и общините. Второ, прозрачността ще осигури яснота кой корумпира системата, къде процесите се забавят. Ние сме за една модернизация, която да тръгне през всички министерства, за да може в крайна сметка България да се управлява по-добре“, категоричен беше Димитър Делчев.
В края на разговора кандидатът за народен представител отговори на въпрос за проблемите, които могат да възникнат в бъдеще при едно обединение на партиите на протеста вътре в парламента. „Не мога да кажа, че на този етап виждам каквито и да е проблеми. Напротив, нормално е след една еднолична власт, каквато беше властта на г-н Борисов – той имаше партньори само на книга, които партньори обикновено ставаха жертва на самия г-н Борисов и затова той вече е наречен токсичен, нормално е след едно такова токсично управление да дойде управление на няколко партньори със сходна визия за това как трябва да се развива държавата, които се контролират помежду си. Няколко относително равностойни партньори“, каза Делчев.
„Не е страшно да се управлява в коалиция. Страшното е това партньорство да е безпринципно и задкулисно“, каза още той.
„Там, където правосъдната реформа спря през 2016 година – в Прокуратурата, оттам трябва да продължи. Хората знаят, че докато го има Гешев, виновни в затвора трудно ще влязат, тъй като той ги пази“, смята той.
Димитър Делчев завърши с приоритетите, около които според него тази бъдеща коалиция ще се обедини - реформа в Прокуратурата относно главния прокурор, смяна на Иван Гешев, закриване на специализираните съдилища и реформа във Висшия съдебен съвет.
Целия разговор можете да видите във видеото: