Отидете към основна версия

9 096 58

Методи Лалов пред ФАКТИ: Кога Борисов ще бъде разследван?

  • методи лалов-
  • сигнал-
  • бойко борисов-
  • районна прокуратура — бургас

"Помните онзи запис с "Ало, Ваньо". Получиха ли отговор тези случаи? Не. Но няма и как, когато имате Цацаров и Гешев", каза политикът от "Демократична България"

Снимка: ФАКТИ

"Към днешната дата проверката в информационния сайт показва, че развитие няма. Единствено се смени съобщението - от "очакваме материали от друг орган", след това имаше "преписката е при прокурор", а днес отново очакват материали от друг орган. Това може да са типови съобщения в информационната система и да не отразяват правилно движението на преписката. Вече над 10 дни не се случва нищо особено".

Това заяви пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ политикът от "Демократична България" Методи Лалов, който наскоро сигнализира Бургаската районна прокуратура за недопустимия език на Бойко Борисов, изречен именно в Бургаско и преди всичко насочен срещу служебния вътрешен министър Бойко Рашков.

"За образуването на едно дело по такъв сигнал, нищо повече не трябва от няколко часа преценка на прокурора - да прочете, да се позамисли, да направи справка със съдебната практика и да прецени. А тук фактите са ясни - прокурорът може да изгледа клипчето в интернет. Разбира се, когато образува производство след това ще трябва да бъде събрано по реда на НПК това видео като доказателство, но това е в следващ етап. Към днешната обаче - нищичко. Самият извършител Борисов трябва да даде обяснение по това дело - той ли е на този клип, казал ли е това и т.н.", заяви още той по темата със сигнала срещу бившия премиер. "Този случай ще покаже способността или неспособността на прокуратурата, желанието или нежеланието на прокуратурата да работи по определени случаи. За съжаление гражданите са потърпевши от хиляди, стотици хиляди такива случаи", допълни Лалов.

"И знаете ли в крайна сметка какви подигравки ще отнесе Прокуратурата - тя не видя чекмеджетата, не видя обществените поръчки, и ако види този простичък малък случай... В много тежка ситуация са. Ако бездействат - лошо, ако действат - лошо. Така е, когато институцията годините наред има двоен стандарт и не прилага законите еднакво. Ако Прокуратурата действаше адекватно и системно по приложение на закона, нямаше да има нито страх, нито проблем с обществената реакция", анализира политикът.

В контекста на ниската избирателна активност на изборите на 11 юли, Методи Лалов заяви следното: "Обществото все още е апатично, обществото все още е объркано, обществото все още чака някакъв спасител, а трябва да разбере, че спасението е в собствените му ръце".

"В блато и омагьосан кръг сме. Имаме медии, които възпроизвждат войнстващата простотия, и те се доминират от задкулисие. Това се насажда и възпитава в гражданите. Много трудно се излиза от този омагьосан кръг, но всеки добър пример е шанс това нещо да се случи. Всеки пример за адекватен политик е шанс да изберем политическа класа, управленци, които да променят тази среда. Свързани са нещата, трябва малко усилие от гражданите - повече контрол и внимание след изборите за това дали общественият договор - договорът, който са сключили със своите политически представителите, се спазва", посочи политикът.

"И предизборната им програма не беше ясна. Ние всъщност имаме "котка в чувал" - тоест не знаем какво имаме. Единственото, което беше ясно заявено, са въпросите от референдума. Те са реперът, който им дава облик. Нищо повече", заяви Лалов по адрес на първата политическа сила - "Има такъв народ".

"Българските граждани заслужаваха промяна, която започваше от това да се направи публичен дебат между избраните в парламента политически сили. Публичен дебат! Никакви срещи по кабинети, в които закрито или открито си говорят, а една част е пред медиите, друга част е извън медиите и общественото внимание. Защо е това? В крайна сметка доверието с избирателите означава ясен разговор - на висок глас, пред микрофоните", смята политикът, който в момента е общински съветник в Столичния общински съвет от "Демократична България".

"Отговорността за политическата ситуация е на избирателите - на тези, които са излезли и са гласували, но още повече и на тези, които са си останали по домовете и не са гласували. Представителите не могат да надхвърлят мандата, който им е даден от гражданите, представителите не могат да бъдат по-различни от гражданите, от техните потребности, от това да защитават едни или други интереси. И ако сега не сме доволни, че имаме тези политически сили, в това съотношения в парламента, да пробваме отново и да видим дали можем да разместим пластовете. Едни казват, че няма да се промени нищо. Напротив! Когато имате сегашната политическа ситуация и сте видели ясно поведението на едни или други политически сили, това е аргумент в едни нови избори да промените или да потвърдите своя избор. Ако ще потвърждаваме до безкрай този избор, с това съотношение - отново ГЕРБ ще е там някъде почти на върха, отново ще имате БСП, която изпада, но крепеше статуквото и го създаде толкова силно, отново ще имате шоу политика", обясни Лалов.

"На бягството от ясен дебат гражданите трябва да обърнат внимание", коментира отново той поведението на "Има такъв народ".

"Политиката не е търговски отношения, за да има търговска тайна. Не са тайни отношения. В случая говорим за бъдещето на всеки един българин и той има право да знае за какво се разбират политическите представители. Адски ми липсва това нещо и аз настоявам за него", категоричен бе представителят на "Демократична България".

"Време е политиците да разберат, че ще влизат в обяснителен режим, ще се обясняват на гражданите, а не на различни политически опоненти, които ги заливат с помия, но във връзка с такива неща - на гражданите. Това означава да показваш своя образ, да показваш своята устойчивост на едно или друго поведение", допълни той за това, което се изисква от един съвременен политик.

Лалов бе категоричен, че докато не се изяснят нещата около образователните квалификации на кандидата за премиер на "Има такъв народ" - Пламен Николов, той няма място в политиката.

"Служене, отчет, публично говорене, ясно говорене, спазване на думата, всички тези неща къде ги виждаме на политическия терен? Малки изключения има, но отсреща са Борисов и Трифонов, които ни говорят от дивани, автомобили, без журналисти или с журналисти, които са им симпатични", констатира политикът.

Водещата Лили Маринкова повдигна темата за заявката на служебния вътрешен министър Бойко Рашков, че Бойко Борисов ще бъде проверяван и викан за следствени действия. Според нея тази заявка е за опипване на почвата - какви реакции ще предизвика в България и Европа. А както е известно на всички, от Европейската народна партия веднага се впуснаха в защита на Борисов. "Надявам се, че всяка заявка, че законът ще бъде прилаган, включително от министъра на вътрешните работи, когато я прави, мотивът за нея е наистина необходимостта от правилно приложение на закона, а не опипване на почвата. Никакви заявки от Народното събрание, никакви реакции от Европа не бива да ни плашат, когато сме наясно, че ще прилагаме закона по ясен и категоричен начин. Най-добрата защита за едни действия е истината - когато покажеш фактите, ясно установени, когато покажеш лицата, които имат отношение към тези факти, тогава всичко ще бъде наред. Дори да има някаква мимолетна реакция, тя бързо ще намери своето затишие, защото ако Борисов е правил нередни неща, а за това имаме основания да се съмняваме огромна част от българските граждани, той трябва да понесе отговорност", отговори Методи Лалов на разсъжденията на водещата.

"Кога Борисов ще бъде разследван ясно и точно за всички тези изпълнения, които гледахме? За записите, на които чуваме неговия глас и неговите изказвания, в които чуваме как той разпорежда къде да влезе една институция и къде да не влезе. Тези неща, за съжаление, ги имаме от десетките години. Помните онзи запис с "Ало, Ваньо". Получиха ли отговор тези случаи? Не. Но няма и как, когато имате Цацаров и Гешев. За това, когато политически сили като "Демократична България" заявяват, че първата стъпка за отпушване на обществената система е премахване на хората, които пречат институциите да функционират, а именно Гешев и Цацаров, няма какво да се изненадват хората. Това не е реваншизъм, не е фиксация.

Вие виждате огромна разлика в момента. Виждате в Министерството на икономиката Кирил Петков - един човек, действащ при същите закони, при същата обществено-политическа среда, обаче действащ в обществен интерес, до какво доведе. До какви случаи, до какви последици... Спестени средства, разкриване на безобразно високи възнаграждения, отпуснати милиарди в кредити, които са отпуснати на "свои хора". Не че не го знаехме това и преди него (б.р. преди Кирил Петков), но сега го разбираме по институционален начин. По същия начин и Прокуратурата ще заработи, когато го няма Гешев, който да всява страх в редиците ѝ. С човек с неговото поведение, с неговото милиционерско разбиране - не по-малко просташко от това на Борисов, няма как институцията Прокуратура да работи като хората", каза Методи Лалов от "Демократична България", уточнявайки, че в Прокуратурата работят и добри кадри, които обаче се страхуват.

Целия разговор можете да изгледате във видеото:


Бел.ред.
И двете партии, ИТН и ГЕРБ, обещаха на избирателите си мажоритарен вот и получиха общо 128 депутата. Сега ще изпълнят ли обещанието си? Линк към резултатите

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 60 гласа.

Свързани новини