"Много преди интервюто (б.р. на Петър Илиев от "Има такъв народ") имаше съмнения, да не кажа за всички, но за част от личностите, които се предлагат от "Има такъв народ". Това заяви пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ председателят на Движение "България на гражданите" - Димитър Делчев.
Както е известно, ДБГ е част от обединението "Изправи се.БГ!" Ние идваме!".
Делчев сподели, че в Движение "България на гражданите" е имало различни мнения по въпроса дали да бъде подкрепен проектокабинетът на ИТН, но в крайна сметка са преобладавали гласовете, които са против предложеното от "Има такъв народ" правителство.
"Големият проблем е, че ние още докато говорехме за политики и излизаше, че все едно те са съгласни за политиките, които ние предлагаме, дори имаха и декларация от трибуната, още тогава "Има такъв народ" отказаха да се ангажират писмено с тези политики", отбеляза Димитър Делчев. Според него това е било ясен знак, че тези разговори най-вероятно ще ги има до момента, в който те, като партньори, вършат работа на ИТН.
"Тези министри (б.р. предложените от "Има такъв народ") не биват възприемани като хора, които могат да довършат ревизията, което за нас от "Изправи се.БГ!" Ние идваме!" е важно, да продължават проверките и в Министерството на икономиката, и в Министерството на финансите, и в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. А политиките, които в крайна сметка бяха заложени, те не са дълбоко реформаторски. В този документ, който те изчетоха и го наричат "свой политически ангажимент", аз не видях нищо за околната среда. А там има огромни проблеми. Ето, онзи ден в Комисията по ревизията стана ясно, че Ковачки през неговите тецове декларира много по-ниски въглеродни емисии. С червената светлина, която от ООН вчера светнаха, че човечеството върви към крах именно заради въглеродните емисии, изведнъж ние да сме толерантни към Ковачки, към това всеки да си мърси, както си иска, с цел да извлича милиони, това за мен е абсолютно неприемливо. Липсата на конкретика, липсата на хора, които могат да изпълняват дълбоки реформаторски политики, доведе до нашето логично решение да гласуваме против този кабинет", обясни детайлно и с конкретен пример политикът.
"Ако от "Има такъв народ" са разочаровани от това, че няма да има кабинет, нека да припомня, че има втори и трети мандат и те могат да потърсят и друг начин да не се отиде на избори. Ако не мине техният кабинет заради нашите аргументи и аргументите на колегите ни от "Демократична България", които днес обявиха, че също няма да подкрепят този кабинет, Конституцията е предвидила и други варианти за съставяне на кабинет, за да не се отиде на избори. От "Има такъв народ" не бива да подхождат егоистично към целия този процес, а може би да погледнат малко встрани и да видят процеса така, както хората отвън го виждат. А хората не са доволни от начина, по който еднолично се водеха преговори и разговори", каза още Делчев.
Лидерът на Движение "България на гражданите" не изключи и да има кабинет с първия мандат, постигнат с различни "хватки" - като например по-нисък кворум.
Той описа актуалната ситуация като сложна и заяви: "В тази ситуация да не се подхожда отговорно, да не се подхожда разумно и мъдро, това взривява всичко".
Делчев е за преговори между парламентарно представените партии, с изключение на ГЕРБ и ДПС. Преговори, в които да се постигне компромис и това кой да е мандатоносител да бъде просто един технически въпрос.
"БСП какви игри играят, хората сами могат да преценят. Постоянната смяна на позиции си е тяхна марка и те си знаят защо го правят", коментира политикът маневрите на социалистите.
Според него кадровата политика на "Има такъв народ" показва "неподготвеност и липса на проверка на личностите". "Когато ти не си подготвен с хора, които са "минали през боя", а просто си взел хора на кастинг в телевизията, резултатът много често е този и ние го видяхме как се случва пред очите ни. В някакъв известен смисъл, ако човек реши да бъде краен, може да каже, че това е политическа перверзия и че не се прави така, защото резултатът винаги е перверзен, когато се подхожда по този начин", смята Делчев за кадровата политика на ИТН.
"Когато ти имаш 65 депутати, 13 или или 34 и не ти стига до 121, тогава сядаш и намираш партньори. А партньори се намират най-малкото с политическо споразумение, каквото от "Има такъв народ" категорично отказаха да подпишат с нас. Това беше най-силният знак какво ни чака. Ако може такова политическо споразумение да се подпише в рамките на този Парламент - добре, ако не може - явно ще се отива на нови избори, от които ние не се притесняваме", декларира лидерът на Движение "България на гражданите".
"Oчевидно е, че личностите имат значение за изпълнението на политиките и ти няма как да откъснеш личностите от политиките и да кажеш: "Ние ще имаме прекрасни политики, а пък личностите е все тая кои ще са"", категоричен бе Димитър Делчев. В този контекст той даде като положителен пример със служебните министри Бойко Рашков, Кирил Петков, проф. Янаки Стоилов и проф. Велислав Минеков, окачествявайки ги като "решителни и компетентни". "Да предложиш хора, които очевидно не са се доказали в своите сфери и трябва тепърва да показват биографиите си пред медиите, тепърва да доказват дипломите си, е автогол. Това се случи с първия мандат до този момент", изрази мнението си Делчев.
Според него лично и хората от обединението, част от което е той, е хубаво да се направят усилия да не се ходи на нови парламентарни избори.
Димитър Делчев отбеляза, че създаването на комисия "Буджака" по обща на инициатива на "Има такъв народ" и ДПС е знак. "Когато ти си тръгнал да съставяш правителство с едни партньори, а всъщност всичките ти действия са насочени не към увеличаването на пенсиите и преизчисляването им и не към смяната на Гешев като главен прокурор, а към това да прокараш точка, която е важна за ДПС, очевидно думите не отговарят на действията", допълни политикът от "Изправи се.БГ!" Ние идваме!".
Целия разговор можете да изгледате във видеото:
И двете партии, ИТН и ГЕРБ, обещаха на избирателите си мажоритарен вот и получиха общо 128 депутата. Сега ще изпълнят ли обещанието си? Линк към резултатите