“Етична комисия в Софийския университет имаме отскоро. Когато бях ректор, това беше едно от нещата, които бяхме задължени да направим. Помня колко колеги искахме начело на комисията да застане юрист и колко колеги се отказаха. Не желаеха да се занимават с това. След това направиха един статут на Етичната комисия, който не приехме. Направиха нов статут. Реално тя започна да работи при моя наследник - професор Герджиков. Тази комисия е сравнително нова за университета, хората още не са свикнали с нея, както им трябваха години наред да свикнат, че могат да се обърнат към омбудсмана”.
Това каза пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ професор Иван Илчев, историк, преподавател в Софийския университет “Свети Климент Охридски” и два мандата негов ректор.
“Целият текст на решението на Етичната комисия (б.р. по случая на Петър Илиев) е 12 страници. От написаното там ми се струва, че нещата са доста еднозначни”, допълни той.
“За мен е много показателно, поне доколкото съм слушал интервюта на Петър Илиев, че той никъде не казва, че не е преписал и никъде не казва, че хората, които твърдят, че е преписал, лъжат. Това, което той казваше е, че е изтекъл срокът за давност на евентуалното плагиатство. Днес ми казаха, че всъщност не е - след промените в закона през 2018 година се оказва, че вече давност няма. Той твърдеше, че това е работа на определени наказателни производства, но не каза: “Не, аз не съм преписвал”, каза още проф. Илчев и посочи, че в решението на Етичната комисия е описано преиздаването на книгата на Илиев с 80 страници по-малко.
“Те с труд са намерили първоначалният вариант на книгата”, допълни той и определи защитната стратегия на Петър Илиев като самоубийствена.
Според проф. Илчев Етичната комисия не е работила бавно по случая. “Работили са 45 дни. Това е нормален срок. Пак бих казал, че ако има, а то има преписване - това е очевидно, то говори за умствена леност (...). Ако човек е достатъчно умен и не го мързи, винаги може да вземе един текст и, както казват социолозите, да го апробира - да го преразкаже по някакъв начин, по който ще е ясно, че е друг текст, човек да няма за какво да се хване и да го обвини в плагиатство”, посочи той.
Проф. Илчев, като бивш ректор на СУ, коментира въпроса с евентуалното уволнение на Петър Илиев като преподавател. “Много е трудно да се уволни преподавател в СУ. Имаше един юнак - не искам да споменавам имената му, пак от Юридическия факултет, който дълго време се опитвах да уволня. Той води дела срещу нас, майка му също. Слава Богу моят наследник успя да го уволни. Доколкото зная, той съди университета и университетът беше принуден да му плати обезщетение, макар че такъв човек е позор за всеки университет”, обясни професорът.
“Висшето образование в България не се различава от средното ниво на висшето образование в Европейския съюз. Говоря за добрите университети”, посочи той. “Не мога да разбера защо някои медиите в България подсилват чувството на несигурност в българина. Макар че аз избягвам да говоря обобщаващо за българина, той има много силен комплекс от това, че изключително дълго време е бил под чужда власт. Този комплекс се изразява в абсолютно неверни неща - примерно се чувства комплекс за това, че не сме се освободили сами, а са ни освободили други. В което няма нищо страшно. Всички балкански народи, без изключение, са освободени като резултат от намесата на Великите сили в една или друга степен. Така че ние не сме никакво изключение", каза още проф. Илчев.
"Струва ми се, че медиите би трябвало да играят една по-позитивна роля", допълни той.
Проф. Иван Илчев коментира още политическия проект на Кирил Петков и Асен Василев "Продължаваме промяната". "Имал съм контакт и с двамата като ректор няколко години поред, когато правеха Харвардския бизнес клуб в Софийския университет. Те помогнаха много на Софийския университет и при събирането на средства за ремонт на други аудитории. Никога не са поискали някакво обратно възмездяване. Моите впечатления за тях досега бяха много добри. Малко ме усъмни, преди два дни чух по радиото, че двамата са имали разговори за политическа подкрепа от политическа партия "Мир". Грях ми на душата, до момента не бях чувал за такава политическа партия, но председателят на тази партия казал, че изобщо не ги познава и никой не бил говорил с тях. Не зная кой е прав в случая. Бих ги посъветвал да не тръгват да търсят дивиденти на дребно. Защото по правило дивидентите на дребно се оказват като котва на шията - бързо те замъкват към дъното", каза той.
Той коментира също и изказването на председателя на Северномакедонската академия на науките, че Македония е била 1 век под българско робство: "Председател на Северномакедонската академия на науките е физик. Не би трябвало да се изказва по исторически въпроси, особено когато не ги познава. Това са смешни неща на невежи хора".
"Очевидно натискът върху нас се засилва през последните седмици", каза той по повод натиска от Европейския съюз да прекратим блокирането на Северна Македония в преговорите за членство в съюза. "Това личеше и при последните ни среща в Министерството на външните работи, в която ни казаха, че е имало три срещи на експерти на двете министерства, на които в общи линии България е поставила пет условия в един протокол, които македонската страна в общи линии е приела. Едно от тях е да се избегнат обидните надписи като "български фашистки окупатори".
Според проф. Илчев България трябва "да играе на интересите на Великите сили, за да осигури своите собствени интереси".
"Това, че "в Европа не ни разбирали", за съжаление е наша вина. Ние не сме направили нищо, или почти нищо през последните 30-40 години, за да ни разберат в Европа", допълни той.
"Това, което с твърдост мога да кажа, е, че абсолютно никоя от големите държави не се е загрижила за интересите на България", каза той в края на разговора.
Целия разговор можете да гледате във видеото: