Отидете към основна версия

4 846 59

Румен Христов: Кабинет без ГЕРБ-СДС ще е сбор от типа орел, рак и щука (ВИДЕО)

  • румен христов-
  • герб-сдс-
  • избори 2 в 1

Ако беше се получило, така че Борисов се кандидатира за президент и спечели, най-вероятно тогава Радев, който има амбиции да бъде в политиката, щеше да сформира политически проект и тая битка да продължи, смята лидерът на СДС

От срещите с хората виждам, че има един по-нов диалог между нас ГЕРБ-СДС и избирателите, който липсваше при 45-ия и 46-я парламент, имаше едно отдръпване тогава. Това ми дава основание да вярвам, че социолозите са прави и ще бъдем първа политическа формация, вероятно с достатъчно голяма преднина пред втория. Това едва ли е достатъчно условие да се състави кабинет. Определям "антиГЕРБ" говоренето на партиите като голяма грешка. Съставяне на правителство без участие на първа политическа формация е рисковано. Такова правителство ще е по-скоро един математически сбор от разнородни депутати и са тип орел, рак и щука и ако има такова правителство, то няма да е стабилно, недобро за България и с кратък срок на годност. Това заяви в студиото на ФАКТИ председателят на СДС Румен Христов.

"Да, може да се състави правителство без първата политическа формация. Такива бяха правителствата на Любен Беров - нестабилно, и на Орешарски. Така, че правителство без ГЕРБ-СДС или ще е нестабилно, или изобщо няма да се състави. Затова призовавам да заровим томахавките, става дума за необходимостта от редовно правителство в кризите, сполетели страната ни. Да намерим допирните точки, има такива, да съставим стабилно правителство и да вървим напред. Вариантите са два: дясноцентристка коалиция с участието на ГЕРБ-СДС или лявоцентристка с БСП. Няма как без участието на ГЕРБ или на БСП да има правителство. Аз смятам, че на България е нужно дясно правителство, защото десните са по-отговорни, по-градивни, показали са, че работят по-добре. ГЕРБ-СДС имат натрупан опит, много сериозна експертиза при овладяването на кризи.

В 45-я парламент поканихме на разговори "Има такъв народ" и "Демократична България", те отказаха. Надявам се сега да се отзоват, те и "Продължаваме промяната" като евентуални партньори. Коалицията е нещо сложно и когато има много и разнородни участници, има малка вероятност да просъществува. Ако големите неща, зад кои застанем и идеологическите различия не са чак толкова големи, би могло да се намери работеща формула, защото България има нужда от стабилно управление. Ако искаш да промениш някого, ти трябва да работиш с него, ако смятаме, че противниците ни са прави за някои неща, че има допуснати лоши практики, в един коалиционен кабинет министрите могат да се противопоставят, да гласуват против, докато се изгладят противоречията", каза председателят на СДС и водач на листата на ГЕРБ-СДС в 23 МИР.

Той смята, че служебният кабинет търпи провали в почти всички сфери.

"Изборите за президент са изключително важни по няколко причини, аз съм бил пет години в тази институция, познавам я много добре. Това, че се твърди, че президентската институция е с малко правомощия не е съвсем така, разбира се, че няма правомощията, които има един премиер, тя е със сериозни правомощия, гарантира стабилността, обединението, единението на нацията. Аз съм сигурен, че ако бъде преизбран сегашният президент, противопоставянето между лидера на най-голямата партия и президента ще продължи, това не е добро за България. България има нужда от успокояване, от обединяваща фигура, каквато е фигурата на професор Герджиков, аз много вярвам, че той може да изпълни тази роля, той е съвременен будител. Балотаж ще има, въпросът е на втория тур да направим мобилизация между тези, които на първи тур са гласували за други кандидати. Например голяма част от хората с демократично мислене биха гласували за господин Лозан Панов, когото много уважавам като юрист и като човек, разбира се.

Спрягаха се много имена (за кандидат президенти - бел. ред.), категорично и името на господин Борисов стоеше на масата дълго време, но изхождайки от това, че противопоставянето щеше да бъде много голямо, ако беше се получило, така че господин Борисов се кандидатира за президент и спечели, най-вероятно тогава господин Радев, който има амбиции да бъде в политиката, щеше да сформира политически проект и тая битка да продължи. А тази битка трябва да престане. Виждате, че господин Борисов си е лидер на партия, води атаките, но той не беше кандидат за министър-председател в последните две правителства, които бяха предложени от 45-я,46-я парламент, така да се каже направил е една крачка встрани, там където са позициите на партийната работа и в този смисъл, ако бяхме издигнали чисто партийна кандидатура, щяхме да продължим в противопоставянето и окопната битка, която не е полезна за България", коментира той.

Целия разговор гледайте във видеото:


Бел.ред.
Уважаеми читателю,
14 ноември 2021 г. ще е уникален ден, когато ти ще гласуваш едновременно за конкретен човек (мажоритарен избор на президент) и за списък от хора (подбрани от и верни на задкулисието нови депутати).
Усещаш ли разликата?

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 59 гласа.

Свързани новини