Отидете към основна версия

10 677 18

Адв. Росен Рашков за ареста на Борисов: Бързали са, искали са да покажат, че и божествата могат да кървят (ВИДЕО)

  • росен рашков-
  • иван гешев-
  • прокуратура-
  • главен прокурор-
  • васил божков

Европрокуратурата може да изземва дела от държавното обвинение

Kонстатацията, че прокуратурата минава в настъпление по-скоро е вярна. Аз мога да добавя и че само в България гл. прокурор прилича на политическа фигура, той се държи като политик, участва в такъв тип дискусии, той е разпознаваем сравнимо с една политическа фигура. В една държава, в която има върховенство на правото, категорично не е така. Това заяви адв. Росен Рашков от "Правосъдие за всеки" в студиото на ФАКТИ.

"В момента наистина има такъв момент на престрелка между две и институции и вероятно това е продиктувано от смяната на ръководството, още от времето, когато Бойко Рашков стана служебен министър на вътрешните работи. Това със сигурност се отразява на качеството на работата на всяка една от двете институции, но аз мисля, че промените в МВР са основно в позитивна насока. Доказателство за това е, че беше потърсена отговорност най-малкото незабавно, бяха предоставени материали по отношение на побоя под колоните на МС, потърсена беше отговорност и беше започнато производство по отношение на лица от личния състав на МВР, които участваха в това абсурдно, безумно, срамно действие.

На МВР не трябва да му се спестяват похвалите, че много успешно успя да свие обема на купения вот, защото с акциите си според мен допринесе поне една идея да бъдат по-честни изборите. Така, че в МВР по-скоро може да се каже, че промените и реформите са позитивни, не същото мога да кажа за българското държавно обвинение.

Безспорно отказът на прокуратурата да довърши или да продължи тези действия и освобождаването на задържаните лица (Бойко Борисов, Владислав Горанов, Севдалина Арнаудова - бел. ред.) чисто социално вероятно е довело до някакви репутационни вреди и за МВР, и за управляващата коалиция. По отношение на европейската прокуратура да започнем с това - тя е създадена на основание на няколко нормативни акта - регламент, директива, по-конкретно Регламент 1939, който е пряко приложим всяка страна-членка. Европрокуратурата има изключителна компетентност в определен вид деяния - когато има деяния, които са свързани с финансови злоупотреби, пряко засягане на финансовите интереси на Съюза, намесени с европейски пари - както го разбират хората. Там тя има право не само да започне разследване конкретно, тя има право да изземе започнало такова.

Това, което тук е започнало и някой си мисли, че може би за пореден път ще бъде заметено и ще се покрие, както е ставало досега, тънката разлика е, че ако в този доклад на АДФИ, който от миналата година се оказа, че го има - за няколко стотин милиона - и се окаже, че има намесени европейски средства, това попада под изричната компетентност на европрокуратурата и тя може да изземе цялото дело.

Създаден е вече такъв прецедент, че има вероятност да има някаква конкуренция и тогава включително на нашето обвинение ще му се наложи, иска и не иска, да започне да действа. Нагледал съм се през годините на двойния стандарт, който прилага държавното обвинение - как за определени лица и деяния е сляпо", каза той.

Той обясни, че липсата на възможност да има съдебен контрол в момента на отказите от образуване на досъдебно производство се явява най-сериозният чадър и най-голямото беззаконие, който води до иманентното чувство за липса на справедливост у българите.

"Няма спор - МВР е допуснало някакви пороци, най-малкото за участие и при данни за участие на лица, които са били членове на МС, тези действия по разследване е трябвало да бъдат извършени от следовател, това не е направено. Може би генезисът на това се крие в дълбокото недоверие между МВР и прокуратурата. Вероятно са бързали и не са искали да изтече информация, може да са искали да покажат на хората, че все пак божествата могат да кървят, че и срещу тях може да има разследване и те също могат да бъдат задържани, могат да бъдат обект на разследване и може да бъде мащабно проведено разследване. А вероятно и ако е имало разпит във връзка с разследване на европейската прокуратура и те са длъжни да извършат тези действия. Независимо от уреденото в националното право, ако деянието, което европейската прокуратура разследва е от нейната компетентност, то е ясно че вероятно и по националното право ще бъде някакъв вид престъпление, тя го изземва. Възможно е тук да има нещо, което ние не знаем - да се води паралелно разследване.

В момента прокуратурата е Dominus litis - господар на досъдебното производство и тя решава. Ако обаче успеем законодателно на следващ етап да стигнем до съдебен контрол върху тези откази, поне мъничко, частично този проблем ще бъде решен", допълни той.

Целия разговор с адв. Росен Рашков гледайте във видеото:

Поставете оценка:
Оценка 2 от 57 гласа.

Свързани новини