Отношенията между САЩ и Израел отбелязват исторически ниски температурни равнища около разрива между двете държави по повод на иранската ядрена програма, заяви политологът Невена Мандаджиева в интервю за предаването „Събота 150“ на БНР.
Това, което се случи между Нетаняху и Обама в навечерието на речта на израелския премиер пред Конгреса, би могло да бъде окачествено единствено като сблъсък независимо от всички протоколни уверения, които го заобикаляха и които се опитваха да притъпят острия тон на двамата лидери, смята политологът.
Обама отказа да се срещне с Нетаняху, израелският премиер от своя страна заяви, че всяка потенциална сделка между САЩ и Иран ще застраши оцеляването на Израел и за да засили неодобрението си към сегашната администрация, Нетаняху се обърна към бившия канадски външен министър Джон Беърд с благодарност за подкрепата, която Канада оказва на Израел, припомни Мандаджиева. По този начин даде да се разбере, че съюзниците на Израел в Северна Америка вече са намалели с един. Това не е първото несъгласие между Тел Авив и Вашингтон в рамките на мандата на Обама, но безспорно е най-сериозното, добави тя.
“Макар САЩ и Израел да отричат, сблъсъкът и липсата на желание за компромис от страна на САЩ или Израел по въпроса за Иран ще се превърне в много голяма степен в личен сблъсък между двамата лидери в игра на надмощие. В този смисъл трябва да видим какво правителство ще се формира в Тел Авив след 17 март, когато са изборите. Нетаняху е критикуван от опозицията заради срива в отношенията си с най-мощния си съюзник. При смяната на администрацията в САЩ догодина също не може да се говори, че отношенията ще останат на това ниво. Обама също се концентрира в критика към личността на Нетаняху като поддържаше тезата, че двустранните отношения не са застрашени. Той постави под въпрос политическата преценка на лидера на Израел, като го обвини в пристрастност и политическо късогледство”, обясни Мандаджиева.