Отидете към основна версия

18 Март, 2015 13:37, обновена 18 Март, 2015 13:37 1 607 0

Куба се оказа по средата на скандал между САЩ и Венецуела

  • сащ-
  • куба-
  • венецуела-
  • санкции-
  • раул кастро-
  • фидел кастро-
  • николас мадуро

Фидел Кастро заяви, че Венецуела е готова да се изправи срещу санкциите на САЩ

Снимки АП/БТА

Докато Раул Кастро и Барак Обама са невероятно близо до възобновяването на дипломатическите отношения меджу Куба и САЩ, най-близкият съюзник на Хавана - Венецуела, попадна под обстрела на Вашингтон, пише „Гардиън“.

Във вторник бившият президент на Куба Фидел Кастро предупреди, че Венецуела е готова да се изправи срещу "заплахите и санкциите" на САЩ и заяви, че Вашингтон вече не може да разчита на венецуелската армия да върши нейната  работа, съобщава АФП.

Миналия понеделник след като Николас Мадуро отправи обвинения срещу новите санкции от страна на САЩ срещу администрацията му, в които той видя опит да бъде свален от власт, кубинското правителство потвърди своята "безусловна подкрепа" за венецуелския президент.

След това се намеси и 88-годишният бивш президент на Куба Фидел Кастро.

"Уважаеми Николас Мадуро," написа той в кратко съобщение, публикувано от кубинските държавни медии. "Поздравявам ви за вашата брилянтна и смела реч в лицето на бруталните плановете на правителството на Съединените щати. Вашите думи ще останат в историята като доказателство, че човечеството може и ще познае истината", пише той.

Венецуела "никога няма да позволи да се върне към срамното минало преди революцията", каза Кастро в писмо до венецуелския президент Николас Мадуро, което бе публикувано в държавните медии на Куба.

Писмото на Кастро идва само два дни след като Мадуро придоби правомощия да взема решения по въпросите на сигурността. Това събуди страховете на опозицията, която смята, че президентът ще използва новата си власт, за да се справи с несъгласието от тяхна страна.

Конфронтацията с Вашингтон следва наложените на девети март санкции от страна на САЩ на седем венецуелски служители, за които Щатите твърдят, че са били замесени в нарушения на човешките права срещу опоненти на левия режим в Каракас.

Мярката, подписана от президента на САЩ Барак Обама, заклеймява Венецуела като "извънредна заплаха за националната сигурност" на САЩ, което Каракас на свой ред изтълкува като заплаха от страна на Вашингтон.

Външното министерство на Венецуела публикува реклама на цяла страница в броя на "Ню Йорк Таймс" от 17 март, настоявайки Обама да отмени административната зповед и "незабавно да преустанови враждебните действия срещу венецуелския народ и демокрацията." „Обявата“ бе със заглавие "Венецуела не е заплаха".

„Никога досега в историята на нашите страни президент на САЩ не се е опитвал да управлява венецуелците чрез укази. Това е тиранична и имперска заповед, която ни тласка обратно в най-тъмните дни на отношенията между САЩ и Латинска Америка и Карибския регион, се посочва в посланието.

Спорът засенчи, но не успя да преобърне американо-кубинските преговори за възстановяване на дипломатическите отношения между двете страни, които бях прекъснати през 1961 г. и чието възстановяване започна през декември 2014 г. с одобрението на президента на САЩ Барак Обама и президента на Куба Раул Кастро, брат на Фидел.

В писмото на Фидел се казва, че посланието на подкрепа идва от по-големия Кастро, а не от брат му, президента Раул Кастро.

83-годишният Раул е този, който разработва дипломатическото помирение с Обама и ще се срещне с президента на САЩ следващия месец на срещата на върха на двете Америки в Панама.

Въпреки това Раул Кастро също отправи критики срещу САЩ за налагането на санкции срещу Венецуела само няколко часа след приключването на третия кръг преговори за възстановяването на дипломатическите отношения между Хавана и Вашингтон, съобщи АП.

Кастро отправи критиките си на среща на латиноамериканските правителства, свикана в отговор на санкциите на САЩ.

САЩ заявиха, че санкциите срещу Венецуела няма да се отразят на преговорите с Куба, но Кастро показа, че смята двата въпроса за свързани.

Той определи декларацията на Обама за по-добри отношения с Куба като признание, че американската политика на враждебност към латиноамериканския социализъм се е провалила.

"Независимо от това, говорителите на неговото правителство изясниха, че целта остава, само методите са се променили. САЩ трябва да разберат веднъж завинаги, че е невъзможно да съблазнят Куба или да сплашат Венецуела".

Въпреки че политиката на двамата братя Кастро има своите различия, и двамата са лоялни към партньорите на Куба в региона.

88-годишният Фидел Кастро подаде оставка като президент през 2006 г. по здравословни причини, но запази огромното си влияние като лидер на революцията в Куба от 1959 г.

Той бе особено близък с бившия президент на Венецуела Уго Чавес до самия му край. По времето на Чавес Каракас снабдяваше Хавана с постоянни доставки на петрол на изключително ниска цена.

Фидел заяви в писмото до Мадуро, наследник на Чавес, че Венецуела винаги е била подготвена "да спори по мирен и цивилизован начин със Съединените щати, но никога не би приела заплахи и диктат от тази страна."

Кастро даде висока оценка на "отношението" на венецуелския народ и "образцовата дисциплина и дух" на въоръжените сили на страната пред лицето на санкциите на САЩ.

"Без значение какво може да направи империализмът на САЩ, той никога няма да може да разчита на тях (въоръжените сили), за да продължи да прави това, което превеше толкова много години", каза той.

"Днес Венецуела разчита на най-добре въоръжените войници и офицери в Латинска Америка", допълни бившият лидер на Куба.
 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини